Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim2

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Ekim’in 2. haftasındayız ve “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” serimizi sürdürüyoruz. Bu haftaki teknoloji haberleri derlemesinde yine ilginizi çekecek gelişmeler var. 

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Xiaomi, Kale Grubu, Google, Instagram, Huawei ve Audi markaları ile dijitale yönelik yatırımlar ve teknolojik icatlar yer alıyor. Ayrıca bizden bir haber de var. Kısacası gündemimiz yine çok yoğun o yüzden hiç vakit kaybetmeden bu haftanın gelişmelerine göz atalım.

Xiaomi Türkiye’de İlk Online Mağazasını Açtı

Xiaomi, geçtiğimiz 16 Eylül tarihinde perakende mağazası Mi Store’u kullanıcılar ile buluşturmuştu. Şimdi de online olarak bir aksiyon gerçekleştirerek e-ticaret platformu olan n11.com üzerinden satışa başlayacak. İnternetten satılacak olan ürünlerin yelpazesi ise oldukça geniş. Xiaomi ayrıca sanal mağazasındaki bazı ürünler için çeşitli fırsatlar da sunmaya hazırlanıyor.

Kale Grubundan Dijital Dönüşüme Yatırım

Kale Grubu dijital dönüşüme 15 milyon dolarlık bir yatırım yapma kararı aldı. Kale Seramik Grubu yetkilileri, açıklamalarında, yatırımlara devam edeceklerini ve 3 senelik bir program dahilinde sürdürülen dijital dönüşüm desteğinin 2018’in son çeyreğinde 15 milyon doları aşacağını belirttiler.

Google Plus Kapatılıyor

Google’ın sosyal ağ platformu Google Plus(+), güvenlik açığı sebebiyle kapatılıyor. 2018 Mart’ta kullanıcı verilerinde güvenlik açığı problemi ile karşılaşması Google Plus’ın pazardan çekilmesine neden oldu. Durumun fark edilmesiyle beraber şirket yetkilileri, Google Plus’ı kapatmaya karar verdi. Elbette Google Plus’ın kapatılmasındaki tek neden bu değil. Örneğin yapılan analizlerde kullanıcıların Google Plus’ı 5 saniyeden fazla kullanmadığı ortaya çıkmıştı. Bu da mecranın kullanıcı ve etkileşim açısından istenilen noktaya ulaşmadığını kanıtlıyor.

Özetlemek gerekirse Google Plus’ta kişisel hesaplar artık kullanılmayacak. Mecrada yalnızca kurumsal hesaplar varlığını sürdürecek. Bu şekilde bir güncelleme gerçekleştirecek olan Google Plus, gelecek 10 ay içerisinde yeni sistemi kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Dijital Detoks Gözlüğü Geliştirildi

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan teknoloji bağımlılığına yönelik her geçen gün farklı bir çözüm üretiliyor. Bu çözümlerden biri de Dijital Detoks Gözlüğü olarak adlandırılan icat. Bu cihaz tüm dijital ekranlara uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Diğer bir ifadeyle cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi aletlerde rahatlıkla kullanılabilecek olan dijital detoks gözlüğü Kanadalı tasarımcı Ivan Cash tarafından geliştirildi. Dijital ekran bağımlılığını azaltıp, ekranlar ile bireyin arasına bir mesafe koyacak olan bu gözlük, dijital bağımlılığa bir kontrol mekanizması katacak olmasıyla önem arz ediyor.

IRL (in real life) denilen bu gözlükler yalnızca elimizde / evimizde bulunan araçlarda değil sokakta maruz kaldığımız dijital ekranlarda da çalışıyor. Yani bu gözlük reklam panolarını da görmeyi engelliyor. Bu arada IRL gözlükleri, detoks gözlüğünün yanı sıra güneş gözlüğü olarak da kullanılabilecek.

Son bir dipnot: Gerçek hayatta var olan nesneleri görmeyi sağlayıp, dijital ekranları karartan gözlüğün tasarımcısı, bu çalışmayı “They Live” filminden esinlendiğini açıkladı.

IAB Türkiye Dijital Yatırımların %14 Arttığını Açıkladı

2018’in ilk yarısında gerçekleşen dijital yatırım değerleri IAB Türkiye tarafından açıklandı. 2017’nin ilk 6 ayına nazaran 2018’de yatırım oranı %14 büyüdü. 704 milyon TL ile display reklamcılık pazarındaki bu gelişim ve büyüme, şaşırtıcı olduğu kadar sevindirici bir gelişme olarak da yorumlandı. Display reklamcılık alanında en büyük değer 500 bin TL ile Gösterim Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları oldu. 

Video reklam alanında da yine şaşırtan yatırım oranlarıyla karşılaşıyoruz. 156 milyon TL’lik değeri ile %27 büyüyen video reklam yatırımlarının hemen ardından Native reklam yatırımları geliyor. 48 milyon TL ile Native reklam, geçen döneme göre değerini arttırdı.

Instagram’dan Zorbalıklara Karşı Yeni Özellik

Instagram’dan ayrılan Kevin Systrom ve Mike Krieger haberini önceki hafta buradan vermiştik. Bu ayrılıkların arkasından Instagram’ın CEO’su olan Adam Mosseri, deyim yerindeyse ayağının tozuyla yeni bir güncellemenin geleceğini duyurdu.

Fotoğraflarda ve diğer içeriklerde yaşanan siber zorbalık olaylarına karşı Instagram özel bir sistem geliştirdi. Instagram kullanıcıları bu güncelleme ile birlikte rastladıkları hakaret, argo ve zorbalık içeren postları şikayet ederek yayından kaldırtabilecek.

Güncellemenin kapsamı; fotoğraflarda ki zorbalığı saptama, canlı yayın sürecinde argoya karşı filtreleme özelliği ve yeni kamera efektini içeriyor.

Audi ve Huawei’den İş Birliği

Alman otomobil devi Audi ve Çin telekomünikasyon lideri Huawei, otonom araç projesi için bir araya geldi. Çin’de gerçekleşen Huawei Connect 2018 eventinde gerçekleştirilen iş birliği sonucunda Q7 modelini içeren akıllı bağlantılı araçlar (ICV) kamuoyuna tanıtıldı.

Etkinlikte, Huawei ve Audi, akıllı otonom araç teknolojisi amacıyla stratejik bir ortaklık sağladıklarını açıklarken, kullanıcılara kolay, keyifli, güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi sağlamak için çabaladıklarını vurguladılar.

Branding Türkiye’den Gayrimenkul 2..0 Etkinliği

Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye I Etkinlik tarafından Haliç Üniversitesi’nde “Gayrimenkul 2.0: Gayrimenkulde Dijital Pazarlama” temalı bir etkinlik gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektörünün öncü firmalarının yetkililerinin ve Haliç Üniversitesi öğrencilerinin ilgi gösterdiği etkinlik 10 Ekim’de gerçekleşti. Etkinliğe dair notlar, fotoğraflar ve slaytlar Branding Türkiye’de yayınlanacak.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini Ekim ayının ikinci haftasında da sizler için derledik.  Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere.

Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir