Ekim ayının ikinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim2″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ekim ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Xiaomi, Kale Grubu, Google, Instagram, Huawei ve Audi‘deki gelişmeleri aktaracağız. Ayrıca dijitale yönelik yatırımlar ve teknolojik icatları da derledik.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Ekim2

Ekim ayının ikinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Xiaomi Türkiye’de İlk Online Mağazasını Açtı

Xiaomi, geçtiğimiz 16 Eylül’de perakende mağazası Mi Store’u kullanıcılar ile buluşturmuştu. Çinli firma şimdi de online olarak bir aksiyon gerçekleştirerek n11.com‘da satış yapmaya hazırlanıyor. İnternetten satılacak olan ürünlerin yelpazesi ise oldukça geniş. Xiaomi ayrıca sanal mağazasındaki bazı ürünler için çeşitli fırsatlar da sunmaya hazırlanıyor.

Kale Grubundan Dijital Dönüşüme Yatırım

Kale Grubu dijital dönüşüme 15 Milyon Dolar tutarında bir yatırım yapmaya karar verdi. Kale Seramik Grubu yetkilileri, açıklamalarında, yatırımlara devam edeceklerini ve 3 senelik bir program dahilinde sürdürülen dijital dönüşüm desteğinin 2018’in son çeyreğinde 15 milyon doları aşacağını belirttiler.

Google Plus Kapatılıyor

Google’ın sosyal ağ platformu Google Plus(+), güvenlik açığı sebebiyle kapatılıyor. 2018 Mart’ta kullanıcı verilerinde güvenlik açığı problemi ile karşılaşması Google Plus’ın pazardan çekilmesine neden oldu. Durumun fark edilmesiyle beraber şirket yetkilileri, Google Plus’ı tamamen kapatmaya karar verdi. Elbette Google Plus’ın kapatılmasındaki tek neden bu değil. Örneğin yapılan analizlere göre kullanıcılar Google Plus’ı aslında 5 saniyeden fazla kullanmıyor. Bu da mecranın kullanıcı ve etkileşim açısından istenilen noktaya ulaşmadığını kanıtlıyor. Özetlemek gerekirse Google Plus’ta kişisel hesaplar artık kullanılmayacak. Mecrada yalnızca kurumsal hesaplar varlığını sürdürecek. Bu şekilde bir güncelleme gerçekleştirecek olan Google Plus, gelecek 10 ay içerisinde yeni sistemi kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Dijital Detoks Gözlüğü Geliştirildi

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan teknoloji bağımlılığına yönelik her geçen gün farklı bir çözüm üretiliyor. Bu çözümlerden biri de Dijital Detoks Gözlüğü olarak adlandırılan icat. Bu cihaz tüm dijital ekranlara uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Diğer bir ifadeyle cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi aletlerde rahatlıkla kullanılabilecek olan dijital detoks gözlüğü Kanadalı tasarımcı Ivan Cash tarafından geliştirildi. Dijital ekran bağımlılığını azaltıp, ekranlar ile bireyin arasına bir mesafe koyacak olan bu gözlük, dijital bağımlılığa bir kontrol mekanizması katacak olmasıyla önem arz ediyor.

IRL (in real life) denilen bu gözlükler yalnızca elimizde / evimizde bulunan araçlarda değil sokakta maruz kaldığımız dijital ekranlarda da çalışıyor. Yani bu gözlük reklam panolarını da görmeyi engelliyor. Bu arada IRL gözlükleri, detoks gözlüğünün yanı sıra güneş gözlüğü olarak da kullanılabilecek. Son bir dipnot; gerçek hayatta var olan nesneleri görmeyi sağlayıp, dijital ekranları karartan gözlüğün tasarımcısı, bu çalışmayı “They Live” filminden esinlendiğini açıkladı.

IAB Türkiye, Dijital Yatırımların %14 Arttığını Açıkladı

2018’in ilk yarısında gerçekleşen dijital yatırım değerleri IAB Türkiye tarafından açıklandı. Buna göre; 2017’nin ilk 6 ayına nazaran 2018’de yatırım oranı %14 büyüdü. 704 milyon TL ile display reklamcılık pazarındaki bu gelişim ve büyüme, şaşırtıcı olduğu kadar sevindirici bir gelişme olarak da yorumlandı. Display reklamcılık alanında en büyük değer 500 bin TL ile Gösterim Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları oldu. 

Video reklam alanında da yine şaşırtan yatırım oranlarıyla karşılaşıyoruz. 156 milyon TL’lik değeri ile %27 büyüyen video reklam yatırımlarının hemen ardından native reklam yatırımları geliyor. 48 milyon TL ile native reklam, geçen döneme göre değerini arttırmış oldu.

Instagram’dan Zorbalıklara Karşı Yeni Özellik

Teknoloji Haberleri’ne sosyal medyadaki gelişmelerle devam ediyoruz. Instagram’dan ayrılan Kevin Systrom ve Mike Krieger haberini önceki hafta buradan vermiştik. Bu ayrılıkların arkasından Instagram’ın CEO’su olan Adam Mosseri, deyim yerindeyse ayağının tozuyla yeni bir güncellemenin geleceğini duyurdu.

Fotoğraflarda ve diğer içeriklerde yaşanan siber zorbalık olaylarına karşı Instagram özel bir sistem geliştirdi. Instagram kullanıcıları bu güncelleme ile birlikte rastladıkları hakaret, argo ve zorbalık içeren postları şikayet ederek yayından kaldırtabilecek. Güncellemenin kapsamı; fotoğraflarda ki zorbalığı saptama, canlı yayın sürecinde argoya karşı filtreleme özelliği ve yeni kamera efektini içeriyor.

Audi ve Huawei’den İş Birliği

Alman otomobil devi Audi ve Çin telekomünikasyon lideri Huawei, otonom araç projesi için bir araya geldi. Çin’de gerçekleşen Huawei Connect 2018 eventinde gerçekleştirilen iş birliği sonucunda Q7 modelini içeren akıllı bağlantılı araçlar (ICV) da kamuoyuna tanıtıldı. Etkinlikte, Huawei ve Audi, akıllı otonom araç teknolojisi amacıyla stratejik bir ortaklık sağladıklarını açıklarken; kullanıcılara kolay, keyifli, güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi sağlamak için çabaladıklarını vurguladılar.

Branding Türkiye’den Gayrimenkul 2..0 Etkinliği

Teknoloji Haberleri’ni bizden bir haberle bitiriyoruz. Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markalarından Branding Türkiye Etkinlik tarafından Haliç Üniversitesi’nde “Gayrimenkul 2.0: Gayrimenkulde Dijital Pazarlama” temalı bir etkinlik gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektörünün öncü firmalarının yetkililerinin ve Haliç Üniversitesi öğrencilerinin ilgi gösterdiği etkinlik 10 Ekim’de düzenlendi. Etkinliğe dair notlar, fotoğraflar ve slaytlar ise çok yakında Branding Türkiye’de yayınlanacak.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim2″de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberler (15 – 21 Ekim 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.