Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim1

Herkese merhaba! Yeni bir ayın ilk haftasındayız. Öncelikle Ekim ayının herkes için güzel geçmesini diliyoruz. Ekim  2018’in ilk haftasını yine teknoloji ve dijital odaklı gelişmelerle geride bıraktık. Yeni haftanın istatistiklerini, gelişim ve değişimlerini, terfilerini, yatırımlarını kısa kısa derledik.

Bu haftanın öne çıkan teknoloji ve dijital odaklı haberlerinde yerli ve yabancı global şirketler bulunmakta. Bu hafta köşemizde yer verdiğimiz şirketler arasında; Amazon, A101, Forbes, Koç, İnstagram, Amazon, Huawei var. Burada yer verdiğimiz bazı haberlere dair detaylar Branding Türkiye’de yayınlanmaktadır. Bu nedenle Branding Türkiye bildirimlerinizi açmanızı öneriyoruz. 

Amazon Türkiye’nin İlk Hafta Ziyaretçi Sayısı Belli Oldu

Global e-ticaret markası Amazon.com, 19 Eylül’de Türkiye’ye giriş yapmıştı. Amazon gibi bir devin Türkiye pazarına giriş yapmış olması gündemin önemli konu başlıklarından biriydi. Durum böyle olunca Amazon’un ilk hafta ziyaretçileri de merak edildi. Bu nedenle Amazon.com, Türkiye’yle ilgili ilk haftanın ziyaretçi sayısını kamuoyuyla paylaştı.

Açıklanan veriye göre Amazon Türkiye’nin ilk hafta ziyaretçi akışı 578 bin 607 olduğunu açıklandı. Elektronik, kitap, kişisel bakım, spor başta olmak üzere 10’u aşkın kategoride ilk gün uyguladığı kampanyalar sebebiyle Amazon yoğun bir trafik sağlamıştı. Lakin tedarik ve kur değerleri gibi sorunlar sebebiyle Amazon ertesi günlerde ziyaretçi sayısında bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak Amazon Türkiye, haftayı 90 bin ziyaretçi sayısı ile kapattı.

A101 Online Satışa Adım Attı

Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan A101, e- ticaret pazarına giriş yaptı. Perakende sektörünün liderlerinden biri olan A101, düşük ve rekabetçi fiyat politikaları sayesinde tercih edilen bir marka olurken, bu fiyat politikasını e-ticaretle devam ettirmek istiyor.

online.a101.com.tr sitesi üzerinden e-ticaret operasyonunu yürüten A101, kampanyalarına ve fırsat ürünlerine sanal market üzerinden de devam edecek. Bu arada 101 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz. Aksi halde kargo ücretinin 6,9 TL olduğunu belirtelim. Perakende satış öncülerinden biri olarak dijitalleşme yolunda ciddi bir adım atan A101, perakendedeki popülaritesini e-ticarette sürdürüp sürdürmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Forbes En Zengin 400 Amerikalı Listesini Açıkladı

Forbes’un 37. Kez yayınladığı En Zengin 400 Amerikalı listesinde bu sene bazı değişiklikler oldu. 24 yıldır zirvedeki yerini koruyan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koltuğunu Amazon.com kurucusu JeffBezos’a devretti.

160 milyar dolarlık serveti ile Forbes’un En Zengin 400 Amerikalı listesinde birinci olan Jeff Bezos,. son bir yılda servetine 76 milyar dolar kattı. Bu hızlı yükselişiyle Jeff Bezos, Bill Gates’i geride bıraktı. Bill Gates ise  97 milyarlık servetiyle listenin ikinci sırasında yer alıyor. Warren Buffet ise 88,3 milyar dolarlık servetiyle 3. sırada yer aldı.

Listenin devamında ise Mark Juckerberg var. Juckerberg, son bir yılda 10 milyar dolar kaybetmesine rağmen 61 milyar dolar ile 4. sırada, Oracle’ın kurucusu Larry Ellison ise 58,4 milyar dolar ile 5. sırada yer aldı.

Koç’un Yeni Teknoloji Şirketi : Koç Digital Kuruldu

Koç topluluğu dijitale adım attı. Bilişim şirketi Koçsistem, The Boston ConsultingGroup (BCG) ortaklığıyla KoçDigital’i kurdu. KoçDigital ile çağın gittiği yönde bir girişimde bulunan Koç, yenilikçi stratejiler ile potansiyelini arttırmayı amaçlıyor.

KoçDigital’in lansmanında Koç’un CEO’su Levent Çakıroğlu; dijital dönüşüme liderlik etmek istediklerini ve ülkenin geleceğine toplumsal ve ekonomik yönden değer katmayı hedeflediklerini açıkladı. Bununla beraber BCG’nin temsilcisi; Türkiye’de dijital dönüşümünün arkasında olduklarını ve bu gelişmelere değer verdiklerini söyledi.

Instagram’a Yeni Terfi

Eylül’ün son haftasında Instagram‘da şaşırtıcı ve büyük bir ayrılık yaşanmıştı. Instagram’ın kurucularının yönetimden ayrılması tüm dünyada yankı bulmuştu. Ancak bu durumun Instagram’ı etkilediği söylenemez. Yaşanan ayrılık sonucunda Mark Zuckerbeg, hiç vakit kaybetmeden CEO’luğa Adam Mosseri’yi getirdi. Deneyimli bir yönetici olan Mosseri’ye ise  Kevin Systrom ve Mark Krieger’ın güveni tam. Kurucular bu gelişmeyle ilgili; Mosseri’nin Instagram ailesini iyi tanıdığını, daimi olarak bu topluluğu merkezde tutacağını ve Instagram’ın yükselişinin devam edeceğine inandıklarını söylediler.

Instagram Web Sürümü İçin de Bildirim Göndermeye Başladı

Instagram yeni bir güncelleme hazırlıyor. Bu güncellemeyle birlikte Instagram web kullanımında da artık bildirim gönderecek. Kullanıcılara kolaylık sağlayacak olan bu yenilik, web üzerinden Instagram’ı kullananlar için güzel bir deneyim olacak. Son güncellemeleri çoğunlukla mobil üzerinden gerçekleştiren Instagram artık web sürümünde de gelişmeler yapacağa benziyor. Bu arada Instagram, DM (Direct Message) konusunu da web sürümüne uygun hale getirmeyi planlıyor.

Amazon Ücretsiz Tv Servisi Başlatıyor

Amazon Fire TV kullanıcılarına uygun olarak reklam destekli ücretsiz yayın yapmak için hazırlanıyor. Birkaç yapım şirketiyle görüşmelere başlayan Amazon, televizyon gösterilerini ve filmlerini Fire TV üzerinden yayımlamayı planlıyor. Reklam destekli sunulacak olan bu ücretsiz uygulama, Amazon için farklı bir deneyim.

Huawei Türkiye’ye İlk Resmi Mağazasını Açıyor

Huawei son dönemlerde yükselişe geçen bir telefon markası. Türkiye’deki satışlarında son bir yılda %18 artış yakalayan Huawei, Türkiye’de ilk mağazasını açmaya karar verdi. Uzun zamandır Türkiye’de varlığını sürdüren lakin resmi olarak bir mağazası bulunmayan Huawei, ilk mağaza konseptiyle birlikte Türk tüketicilerine hizmet verecek.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini Ekim ayının ilk haftasında da sizler için derledik.  Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere. Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir