Ekim ayının birinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim1″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ekim ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Amazon, A101, Forbes, Koç, İnstagram, Amazon ve Huawei‘deki gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim1

Ekim ayının birinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Amazon Türkiye’nin İlk Hafta Ziyaretçi Sayısı

Global e-ticaret ve teknoloji markası Amazon.com, 19 Eylül’de Türkiye’ye giriş yapmıştı. Amazon gibi bir devin Türkiye pazarına giriş yapmış olması beklentiyi yükseltti diyebiliriz. Durum böyle olunca Amazon’un ilk hafta ziyaretçileri de merak edildi. Bu nedenle Amazon.com, Türkiye’yle ilgili ilk haftanın ziyaretçi sayısını kamuoyuyla paylaştı.

Açıklanan veriye göre Amazon Türkiye’nin ilk hafta ziyaretçi akışı 578 bin 607 olduğunu açıklandı. Elektronik, kitap, kişisel bakım, spor başta olmak üzere 10’u aşkın kategoride ilk gün uyguladığı kampanyalar sebebiyle Amazon yoğun bir trafik sağlamıştı. Lakin tedarik ve kur değerleri gibi sorunlar sebebiyle Amazon ertesi günlerde ziyaretçi sayısında bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak Amazon Türkiye, haftayı 90 bin ziyaretçi sayısı ile kapattı.

A101 Online Satışa Adım Attı

Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan A101, e- ticaret pazarına giriş yaptı. Perakende sektörünün liderlerinden biri olan A101, düşük ve rekabetçi fiyat politikaları sayesinde tercih edilen bir marka olurken, şirket bu fiyat politikasını e-ticaretle devam ettirmek istiyor.

online.a101.com.tr sitesi üzerinden e-ticaret operasyonunu yürüten A101, kampanyalarına ve fırsat ürünlerine sanal market üzerinden de devam edecek. Bu arada 101 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz. Aksi halde kargo ücretinin 6,9 TL olduğunu belirtelim. Perakende satış öncülerinden biri olarak dijitalleşme yolunda ciddi bir adım atan A101, perakendedeki popülaritesini e-ticarette sürdürüp sürdürmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Forbes En Zengin 400 Amerikalı Listesini Açıkladı

Teknoloji Haberleri’ne Forbes tarafından açıklanan bir listeyle devam ediyoruz. Forbes’un 37. Kez yayınladığı En Zengin 400 Amerikalı listesinde bu sene bazı değişiklikler oldu. 24 yıldır zirvedeki yerini koruyan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koltuğunu Amazon.com kurucusu Jeff Bezos’a devretti.

160 milyar dolarlık serveti ile Forbes’un En Zengin 400 Amerikalı listesinde birinci olan Jeff Bezos,. son bir yılda servetine 76 milyar dolar kattı. Bu hızlı yükselişiyle birlikte Jeff Bezos, Bill Gates’i geride bırakmış oldu. Bill Gates ise  97 milyarlık servetiyle listenin ikinci sırasında yer alıyor. Warren Buffet ise 88,3 milyar dolarlık servetiyle 3. sırada yer aldı.

Listenin devamında ise Mark Juckerberg var. Juckerberg, son bir yılda 10 milyar dolar kaybetmesine rağmen 61 milyar dolar ile 4. sırada. Oracle’ın kurucusu Larry Ellison ise 58,4 milyar dolar ile 5. sırada yer aldı.

Koç Digital Kuruldu

Koç topluluğu dijitale adım attı. Bilişim şirketi Koçsistem, The Boston Consulting Group (BCG) ortaklığıyla Koç Digital’i kurdu. Koç Digital ile çağın gittiği yönde bir girişimde bulunan Koç, yenilikçi stratejiler ile potansiyelini arttırmayı amaçlıyor. Koç Digital’in lansmanında Koç’un CEO’su Levent Çakıroğlu; dijital dönüşüme liderlik etmek istediklerini ve ülkenin geleceğine toplumsal ve ekonomik yönden değer katmayı hedeflediklerini açıkladı. Bununla beraber BCG’nin temsilcisi ise Türkiye’de dijital dönüşümünün arkasında olduklarını ve bu gelişmelere değer verdiklerini söyledi.

Instagram’a Yeni Terfi

Teknoloji Haberleri’ne Instagram ile devam ediyoruz. Eylül’ün son haftasında Instagram‘da şaşırtıcı ve büyük bir ayrılık yaşanmıştı. Instagram’ın kurucularının yönetimden ayrılması tüm dünyada yankı bulmuştu. Ancak bu durumun Instagram’ı etkilediği söylenemez. Yaşanan bu ayrılık sonucunda Mark Zuckerbeg, hiç vakit kaybetmeden CEO’luğa Adam Mosseri’yi getirdi. Deneyimli bir yönetici olan Mosseri’ye ise  Kevin Systrom ve Mark Krieger’ın güveni tam. Kurucular bu gelişmeyle ilgili; Mosseri’nin Instagram ailesini iyi tanıdığını, daimi olarak bu topluluğu merkezde tutacağını ve Instagram’ın yükselişinin devam edeceğine inandıklarını söylediler.

Instagram, Web Sürümünde Bildirim Gönderecek

Instagram yeni bir güncelleme hazırlıyor. Bu güncellemeyle birlikte Instagram web kullanımında da artık bildirim gönderecek. Kullanıcılara kolaylık sağlayacak olan bu yenilik, web üzerinden Instagram’ı kullananlar için güzel bir deneyim olacak. Son güncellemeleri çoğunlukla mobil üzerinden gerçekleştiren Instagram artık web sürümünde de gelişmeler yapacağa benziyor. Bu arada Instagram, DM (Direct Message) konusunu da web sürümüne uygun hale getirmeyi planlıyor.

Amazon, Ücretsiz Tv Servisi Başlatıyor

Amerikalı teknoloji devlerinden Amazon, Fire TV kullanıcılarına uygun olarak reklam destekli ücretsiz yayın yapmak için hazırlanıyor. Birkaç yapım şirketiyle görüşmelere başlayan Amazon, televizyon gösterilerini ve filmlerini Fire TV üzerinden yayımlamayı planlıyor. Reklam destekli sunulacak olan bu ücretsiz uygulama, Amazon için de farklı bir deneyim olacak.

Huawei Türkiye’ye İlk Resmi Mağazasını Açıyor

Çinli teknoloji devi Huawei son dönemlerde yükselişe geçen bir telefon markası. Türkiye’deki satışlarında son bir yılda %18 artış yakalayan Huawei, Türkiye’de ilk mağazasını açmaya karar verdi. Uzun zamandır Türkiye’de varlığını sürdüren lakin resmi olarak bir mağazası bulunmayan Huawei, ilk mağaza konseptiyle birlikte Türk tüketicilerine hizmet verecek.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim1″de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (7 – 14 Ekim 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.