AKUT tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulaması, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlerde kullanılabiliyor. Bu uygulama sayesinde afete maruz kalmış kişiler, yakınlarına güvende olduğunu belirten bir mesaj iletebiliyorlar. 

Türkiye’de deprem dair farkındalık 1999’da Marmara’da meydana gelen depremlerle başladı. Aradan geçen süre boyunca bu farkındalığın düzeyi bazen artarken bazen de azaldı. Genelde her yeni sarsıntıda deprem konusundaki farkındalık yeniden nüksetse de depreme dair toplumun tamamında yeterli bir bilinç olduğu söylenemez.

Bu konuda yaptığı saha çalışmalarıyla bilinen Arama Kurtarma Derneği (AKUT), deprem ve hatta tüm doğal afetlere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Toplumsal bilinci artırmaya yönelik bu çalışmaların günümüzde dijital projelerle zenginleştirildiğini görüyoruz. Buna en güzel örnek AKUT tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulamasıdır.

Güvendeyim Uygulaması Nedir?

AKUT’un mobil cihazlar özelinde geliştirdiği bir uygulama olan Güvendeyim; hem iOS hem de Android  cihazlar için kullanılabilir durumda. Herkesin kullanımına açık ve basit bir arayüze sahip olan uygulamanın ücretsiz olduğunu belirtelim.

AKUT Güvendeyim

Peki Güvendeyim uygulaması tam olarak nedir?

Bu uygulama, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlerde kullanılabilecek şekilde hazırlandı. Kısaca açıklamak gerekirse; afete maruz kalmış kişiler; bu uygulamayla yakınlarına güvende olduğunu haber verebilmekte ve bulundukları yeri bildirebilmekte. Bunun için önceden belirlenmiş  kişi ya da kişilerin, mobil (GSM) numarasının uygulamaya kaydedilmiş olması gerekiyor.

Güvendeyim Uygulaması Nasıl Kullanılır?

AKUT‘un resmi web sitesinde uygulama tanıtılırken “Güvendeyim uygulaması ile güvende olduğunuzu konum bilgisi ile SMS olarak bildirin.” ifadesi kullanılıyor.

Peki bu uygulama nasıl kullanılıyor?

Uygulamayı cihazınıza indirdiğinizde göreceğiniz üzere Güvendeyim uygulamasını kullanmak oldukça kolay. Uygulamanın “Ayarlar” bölümüne tıklayarak, belirlediğiniz en az  1 en çok 5 telefon numarasını ekliyorsunuz. Daha sonra uygulamanın ana ekranında Güvendeyim butonunun belirdiğini göreceksiniz. Afet anında bu butona basarak bulunduğunuz yeri yakınlarınıza iletebilirsiniz.

Bu arada uygulamanın çalışması için internete bağlı olmak gerekmiyor. Uygulama, GPS servisi üzerinden aldığı konumu, telefonun SMS sistemi üzerinden daha önce sisteme kaydedilmiş olan kişilere gönderir. Bu arada AKUT uygulamayı anlatırken; “aynı şehirde yaşamayan en az bir yakınınızın numarasını da uygulamaya eklemenizi öneririz.” uyarısında bulunuyor.

DİPNOT

Bu işlem standart SMS tarifeniz üzerinden operatörünüz tarafından ücretlendirilmektedir. GPS servisi üzerinden konumunuzun alınması telefonunuzun marka modeli ile bulunduğunuz ortama göre uzun yada kısa sürebilir.

Bu arada deprem, sel ve yangın gibi doğal afetlere karşı neler yapılması gerektiği ve bu konularda bazı temel bilgilere uygulamadan ulaşmak mümkün.

Güvendeyim Neden Önemli?

Herhangi bir doğal afet ve acil durum anında aynı şehirdeki çok sayıda insan bu durumdan etkilendiği için telefon ve internet hatlarında kilitlenmeler yaşanabilir. Bu da güvende olsanız dahi durumunuzu sevdiklerinize iletememenize ve sevdiklerinizin güvende olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olamamanıza yol açabilir.

Güvendeyim ise tek butona dokunmanızın ardından sevdiklerinize SMS üzerinden otomatik olarak tahmini konumunuzu iletmenizi sağlar.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.