Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Temmuz ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Temmuz 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Temmuz ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Temmuz 2022)

Temmuz (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Temmuz 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Temmuz 2022)

 • Asgari Ücret, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere %30 artışla 5,500 TL’ye yükseltildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin kararı ise Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bu arada 2016 yılından bu yana yıllık olarak belirlenen asgari ücret, 6 yıl aradan sonra ilk kez aynı yıl ikinci kez belirlenmiş oldu.
 • 18 – 25 yaş arasındaki tüm gençlere müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilecekleri “Müzekart GNS” dağıtılacak. Kartlar, “gencnesever.com” internet sitesinden alınabilecek.
 • Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı popüler podcast serisi Hani Kurumsaldık’ın yeni sezonu başladı. Yeni sezonun ilk bölümünde Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing) konuşuldu.
 • Bedelli askerlik ücretine yapılan zam açıklandı. Buna göre bedelli askerlikte ücret, 6 aylık enflasyonla birlikte güncellenerek Temmuz-Aralık 2022 dönemi için 80 bin 64 TL‘ye yükseltildi.
 • İtalya Başbakanı Mario Draghi Türkiye’ye geldi! Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Hükümetlerarası Zirve Oturumu gerçekleştirildi. Akabinde Türkiye ile İtalya arasında 9 anlaşma imzalandı
 • 2 yıldan fazla süredir devam eden ANKAPARK davası sonuçlandı. Buna göre Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği arazisi içindeki ANKAPARK’ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine karar verildi.
 • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinesindeki 5 bakan ve 50’nin üzerindeki bakan yardımcısı ile hükümet görevlisinin istifası sonrasında Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etti. Buna karşın Johnson, sonbaharda yapılacak parti liderliği seçimine kadar başbakan olarak görevine devam edecek.

İkinci Hafta (8 – 14 Temmuz 2022)

 • Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo, Nara kentinde katıldığı seçim kampanyası etkinliğinde silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Abe Şinzo, 2012-2020 döneminde 7 yıl 8 ay boyunca başbakanlık görevini yürüterek, ülke tarihinde en uzun süre başbakanlık yapan isim olmuştu.
 • Elon Musk, Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak üzere şirketle anlaşmıştı. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bildirimde, Musk’ın anlaşmayı birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek resmi olarak bir mektupla feshettiği aktarıldı.
 • İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış, su baskınlarına neden oldu. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, yapılan tespitler neticesinde 128 daire, 12 iş yeri ve 3 fabrika su baskınından olumsuz etkilendi. Bu arada yapılan açıklamada, su baskınlarına dair gelen 797 ihbardan 266’sının Esenyurt’tan yapıldığı ifade edildi.
 • Euro/Dolar paritesi 20 yıl sonra ilk kez eşitlendi. Buna göre; Euro/Dolar paritesi haftanın ilk işlem gününde %1’i aşan düşüşle 1,0057 seviyesini test etti. Böylelikle paritede 2002’den bu yana en düşük seviye kaydedildi.
 • Dünya Sağlık Örgütü – DSÖ, Kovid-19 salgınını “küresel acil durum” olarak nitelendirmeye devam kararı aldı. Bu kararın alınmasında, küresel Kovid-19 vakalarının üst üste 4 haftadır artışta olmasının etkisi olduğu belirtiliyor.
 • ABD Çalışma Bakanlığı, Haziran’a ilişkin enflasyon verisini açıkladı. Buna göre ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Haziran’da aylık %1,3 artarken, yıllık %9,1 ile Kasım 1981’den bu yana kaydedilen en hızlı artışı gösterdi.
 • Hayvanları Koruma Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla birlikte hayvanlar ‘mal’ değil ‘can’ olarak değerlendirilecek. Ayrıca petshoplarda kedi ve köpeklerin vitrine konularak satışı yasaklanacak. Hayvanlara karşı işlenen suçlara ise 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Temmuz 2022)

 • 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Programı kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Saraçhane Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir anma programı düzenlendi.
 • Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı popüler podcast serisi Hani Kurumsaldık’ın 28. bölümü “Pazarlama Karması” ana temasıyla yayınlandı.
 • Avrupa’da aşırı sıcak hava dalgası nedeniyle İngiltere’de ilk defa kırmızı alarm verildi ve ulusal acil durum ilan edildi. Fransa’da, 15 bölgede kırmızı, 51 bölgede ise turuncu alarma geçildi. Rekor sıcaklıkların Belçika ve Almanya’da da etkili olacağı duyuruldu.
 • 18-19 Haziran’da üç oturumda gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS 2022) sonuçları açıklandı. Bu yıl adayların 3 milyon 8 bin 287’si sınava katılırken 226 bin 31 aday ise sınava girmedi. 258 kişinin sınavı geçersiz sayılırken sınavda sıfır çekenlerin sayısı ise 96 bin 518 oldu.
 • Türkiye, İran ve Rusya arasında düzenlenen, “Astana Formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı” kapsamında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Tahran Uluslararası Konferans Salonu’nda bir araya geldi.
 • Henley & Partners‘ın her yıl hazırladığı pasaport endeksine göre, dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verileri baz alınarak hazırlanan listede ilk sırada 193 ülkeye vizesiz gidebilen Japonya yer aldı. Japonya’yı 192 ile Singapur ve Güney Kore takip etti. Türkiye ise 110 ülkeye vizesiz girme imkanı sağlıyor. Bu veriye göre Türkiye 54. sırada yer aldı.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) %14’te sabit tuttu. Böylece 2022’de 7 aylık süre boyunca şu ana kadar faiz oranında herhangi bir değişikliğe gidilmemiş oldu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Temmuz 2022)

 • Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen törenle imzalandı. Tahıl Koridoru, dünya kamuoyu tarafından Türkiye’nin diplomasi başarısı olarak yorumlandı.
 • Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX‘in uzaydan internet sunan Starlink projesi için fırlatılan uydular, akşam saatlerinde Türkiye’de birçok şehirden görüldü.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 12. ayağı Fransa Grand Prix‘sinde, Red Bull sürücüsü Hollandalı Max Verstappen birinci oldu. Sezonun 12. yarışı, Le Castellet kasabasındaki 5,8 kilometrelik Paul Ricard Pisti’nde 53 tur üzerinden yapıldı.
 • TÜİK, 2021 yılına ilişkin yazılı medya ve uluslararası standart kitap numarası istatistiklerini (ISBN) açıkladı. Gazete ve dergi sayısı, 2021 yılında 2020 yılına göre %6,0 azalarak 4 bin 460 oldu. Bu yayınların %53,6’sını dergiler oluşturdu. Gazete ve dergilerin yıllık tirajı ise %7,2 azaldı
 • Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ÖTV tebliğinde ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirildi. Buna göre Cumhurbaşkanı, motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek veya sıfıra indirebilecek.
 • ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.
 • Türk pop müziğinin usta isimlerinden İlhan İrem, 67 yaşında hayatını kaybetti. 
 • Time Dergisi, “2022 Yılının 50 En Harika Yeri” adlı bir liste açıkldı. Listede İstanbul ilk sırada yer alırken, İstanbul’un anlatıldığı bölüme ise “Klasik bir yeniden doğuş” başlığı atıldı.
 • Türk İş, Temmuz ayına yönelik Açlık Ve Yoksulluk Sınırı raporunu açıkladı. Buna göre; Temmuz ayında açlık sınırı 6,840 TL olurken yoksulluk sınırı ise 22,280 TL oldu.
 • Nöbetçi eczaneler de e-Devlet‘ten öğrenilebilecek. Buna göre Türkiye genelindeki tüm nöbetçi eczanelerin tek bir sayfada görebilmesine imkan sağlayan ‘Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) – Nöbetçi Eczane Sorgulama Hizmeti’ e-Devlet’te kullanıma açıldı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Haziran 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.