Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Şubat ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Şubat 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Şubat 2021)

Şubat (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Şubat 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Şubat 2021)

 • Yüz yüze eğitimle ilgili tarih verildi. Buna göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim öğretim faaliyetlerinin 1 Mart tarihinde başlaması için hazırlıklara başlanacağını açıkladı.
 • Avrupa Birliği üyesi ülkeler, üçüncü ülkelerden AB’ye yapılacak seyahatlerde negatif Koronavirüs testi talep edilmesini kararlaştırdı.
 • Ocak ayı enflasyonu TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak 2021’de bir önceki aya göre %1,68 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre ise %14,97 arttı.
 • Türkiye İstatistik Kurumu, “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları – 2020” bültenini yayınlayarak Türkiye’nin 2020 yılı nüfusu ile ilgili detayları açıkladı. Buna göre Türkiye’nin güncel nüfusu 83 milyon 614 bin 362 kişi.
 • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı. Bakan Selçuk, nihai kararın vaka sayısı kriterlerine göre verileceğini belirtti.
 • Çinli Sinovac tarafından geliştirilen ve Türkiye’de de uygulanan CoronaVac aşısının etkinlik oranları açıklandı. Buna göre hastaneye kaldırılma ve ölümleri engellemede %100 etkili olduğu bildirilen aşı, enfeksiyonu önlemede ise %50,65’lik etkinlik oranına sahip
 • Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, paylaşıldı. Buna göre, son 24 saatte 129 bin 715 COVID-19 testi yapılırken, 6 bin 670 kişinin testi pozitif çıktı. 112 kişi ise hayatını kaybetti.

İkinci Hafta (8 – 14 Şubat 2021)

 • Tesla, SEC’e yaptığı açıklamada Bitcoin’e 1,5 Milyar Dolar yatırım yaptıklarını ve Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Bitcoin, %10 değer kazandı.
 • Türkiye’nin “Milli Uzay Programı” tanıtıldı. Bu kapsamda gerçekleştirilen lansmanda toplamda 10 yılı kapsayan 10 temel hedef paylaşıldı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında yerli aşı, yüz yüze eğitim, aşılanma süreci başta olmak üzere merak edilen birçok konuya dair bilgi verdi.
 • Amerika’nın Teksas eyaletinde buzlanma nedeniyle 100 aracın karıştığı zincirleme bir kaza meydana geldi.
 • Microsoft tarafından her sene hazırlanan “Dijital Nezaket Araştırması”nın 2020 sonuçları belli oldu. Buna göre Türkiye, bir önceki yıla göre en çok gelişim gösteren 5. ülke oldu.
 • Koronavirüs tedavisi gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski Başkanı Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 • Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul başta olmak üzere birçok ilde yüz yüze eğitim ertelendi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Şubat 2021)

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık (8-14 Şubat) Koronavirüs vaka sayılarını paylaştı. Buna göre haftalık vaka sayısı her 100 bin kişide; İstanbul’da 60,19, Ankara’da 35,49, İzmir’de 44,39 oldu.
 • 83 yaşındaki psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu Beşiktaş Akatlar’daki evinde hayatını kaybetti.
 • YÖK’ten 2020 – 2021 Bahar Dönemi’ne ilişkin açıklama geldi. Buna göre YÖK; uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi.
 • NASA’nın 1 ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, Mars’ın Jezero kraterine iniş yaptı.
 • MEB, 1 Mart’tan itibaren mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanmasına karar verdi.
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, sosyal medyada yayılan haber ve bilgilerin gerçek olup olmadığını kontrol amacıyla geliştirilen “Doğru mu?” adlı uygulamanın yakında uygulama marketlere ekleneceğini açıkladı
 • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze yapılacak sınavlarla ilgili açıklama yaptı. Buna göre Bakan Selçuk, sınavların yüz yüze gerçekleştirilebilmesi için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıkların tam olduğunu ifade etti.

Dördüncü Hafta (22 – 28 Şubat 2021)

 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Koronavirüs salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini açıkladı
 • ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve karlılığına ulaştı. Buna göre ASELSAN’ın cirosu 2020 yılında bir önceki yıla göre %24 büyüyerek 16 milyar TL’yi aşarken, net karı da aynı dönemde %33 artışla 4,5 milyar TL seviyesine yükseldi.
 • Uluslararası tıp dergisi Human Vaccines & Immunotherapeutics’de yayımlanan çalışmaya göre, Türkiye’de nüfusa oranla aşı reddinin en yüksek olduğu bölge Güneydoğu Anadolu, en az olduğu bölge ise Karadeniz.
 • Bilim Kurulu toplantısı sonrası normalleşme adımları ile ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerinde karar dönemine geçildiğini söyledi. Bakan Koca ayrıca, Mayıs sonuna kadar 52,5 milyon insanın aşılanabileceğini belirtti.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 salgınında bir haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayılarında en çok artış ve azalış olan illere ilişkin tabloyu paylaştı. Buna göre en çok artış olan iller Ordu, Giresun, Samsun, Tokat ve Bolu şeklinde.
 • 25 ülkede faaliyet gösteren restoran keşif rehberi ve online sipariş platformu Zomato, Türkiye ofisini kapattı.
 • T. C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” odağında destek verilecek ürünlerin listesini yayınladı. Bu şekilde 51 milyar dolarlık cari açığın azaltılması hedefleniyor.

💡 Günün Gündemi (Ocak 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.