Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ocak ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ocak 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ocak ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Ocak 2023)

Ocak (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ocak 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Ocak 2023)

 • 2022’nin en çok tercih edilen isimleri belli oldu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2022’de 1 milyon 22 bin 737 bebek nüfus kütüklerine tescil edilirken, en çok tercih edilen isimler erkeklerde Alparslan, kızlarda ise Zeynep oldu. Öte yandan 2022’de 15 bin 836 ikiz, 373 üçüz, 7 dördüz ve 1 beşiz doğum gerçekleşti.
 • Türkiye’nin 2022 yılı dış ticaret istatistikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre Türkiye’de ihracat, 2022 yılında bir önceki yıla göre %12,9 arttı. 2022’de toplam ihracat ise 254,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türk Lirası cinsinden ihracat yapılan ülke ve bölge sayısı 197’ye yükselirken Türk Lirası ile gerçekleşen dış ticaret hacminin ise 350 milyar TL’ye yaklaştığı ifade edildi.
 • Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %64,27 aylık ise %1,18 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %137.55 aylık ise %5.18 oldu.
 • Memura ve emekliye yapılan zam oranı artırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, %25 olarak duyurulan memur ve emekli maaş artış oranını %30’a çıkardıklarını açıkladı. Böylece en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira oldu.
 • Twitter önemli bir veri ihlali suçlanması ile karşı karşıya. The Guardian’da yayınlanan haberde, 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının e-posta adresinin çalındığı ve bunların internetteki bir forumda yayınlandığı belirtildi.
 • ABD’nin Las Vegas şehrinde 5 – 8 Ocak tarihleri arasında düzenlenen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES’te Türkiye’nin mobilite alanında küresel teknoloji markası TOGG da yerini aldı. TOGG, CES 2023 için oluşturduğu “Dijital Mobilite Bahçesi”nde ziyaretçilerini ağırladı.
 • Anıtkabir’in resmi internet sitesinde, 2022’deki ziyaretçi sayısı açıklandı. Buna göre; Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i 2022 yılında 3 milyon 677 bin 740 yerli, 288 bin 546 yabancı olmak üzere toplam 3 milyon 966 bin 286 kişi ziyaret etti.

İkinci Hafta (8 – 14 Ocak 2023)

 • Spor Toto Süper Lig’in 18. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Fenerbahçe’yi 3-0 yenen Galatasaray derbinin kazananı oldu. Böylece Galatasaray üst üste 7. galibiyetini alarak ligdeki liderliğini de sürdürdü.
 • Branding Türkiye 5 yaşında!
 • Microsoft, popüler işletim sistemlerinden ikisine yönelik desteğini kesti. Buna göre Microsoft, 10 Ocak 2023 itibariyle Windows 8.1 ve Windows 7 için genişletilmiş desteğini bitirdi. Böylece artık bu işletim sistemine sahip cihazlar için teknik yardım veya yazılım güncellemesi sunulmayacak.
 • Londra merkezli Henley Passport Index şirketi dünyanın en güçlü ve zayıf pasaportlarını belirledi. Listenin birinci sırasında Japonya, ikinci sırasında Singapur, üçüncü sırasında Almanya ve İspanya yer aldı. Türkiye ise 110 ülkeye vizesiz ve varışta vize seçeneği sunarak en güçlü pasaportlar listesinde 52. sırada yer aldı.
 • NASA, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) aracılığıyla 100 ışık yılı uzaklıkta Dünya büyüklüğünde bir gezegen keşfedildiğini duyurdu. Kayalık olduğu düşünülen ve Dünya’nın %95’i büyüklüğünde olduğu ifade edilen “TOI 700 e” adlı gezegen, Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nın “yaşama elverişli bölgesinde” bulunuyor.
 • 250 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul’daki Rami Kışlası 1,5 yıllık restorasyon çalışması sonrasında kütüphaneye dönüştürüldü. Toplam 51 bin metrekarelik peyzaj alanı ve 4 bin 200 kişilik oturma kapasiteli olan Rami Kütüphanesi’nde 2 milyondan fazla kitap yer alıyor. Kütüphanede 0-3 yaş için hazırlanan masal ve oyun alanından, çeşitli branşlarda hazırlanan ihtisas kütüphanelerine ve millet bahçesine kadar her yaştan kitapsever için özel bölümler yer alıyor.
 • Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın 3. sezonu başladı. Yeni sezonun ilk bölümü “A’dan Z’ye Twitter” olurken, program tüm dijital müzik ve video platformlarında eş zamanlı olarak yayınlandı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ocak 2023)

 • Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan ve Kişisel Marka Akademisi tarafından oluşturulan Kişisel Marka Rönesansı başvuruları başladı.
 • Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, tarafından hazırlanan “Survival of the Richest” (En Zenginlerin Hayatta Kalması) adlı rapora göre; 2020 yılından itibaren dünyanın en zengin %1’lik kesimi, geri kalan %99’un toplam kazancının 2 katını kazandı. Yapılan hesaplamaya göre bu %1’lik kesim pandemi süresince 26 trilyon dolar servete ulaşırken geriye kalan %99’luk kesim ise toplamda sadece 1.7 trilyon dolar kazanç elde edebildi. Raporda ayrıca 25 yıldır ilk kez aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluğun aynı anda arttığını vurgulandı.
 • Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2022 yılı turizm verileri raporunu açıkladı.
 • 2023 Tripadvisor Gezginlerin Seçimi Ödülleri verildi. Bu kapsamda seyahatseverlerin seçimiyle dünyanın ve Avrupa’nın en popüler destinasyonları belirlenirken listeye Türkiye’den de 2 yer girdi.
 • Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Buna göre, gerçekleştirilen toplantı kapsamında Merkez Bankası, politika faizini %9’da sabit tuttu.
 • Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, güncel abone sayısını açıkladı. Platform ayrıca 2022’nin son çeyreğine ilişkin mali durum raporunu da yayınladı.
 • Türkiye’de küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği nedeniyle gelecek kış aylarında bahar havasının daha çok görüleceği açıklandı. Ayrıca dünya genelinde 2022 yılının, bugüne kadar ölçülen en sıcak 5. sene, Avrupa’da ise en sıcak 2. sene olduğu ifade edildi.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ocak 2023)

 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye genelinde 2022’de en çok konut satılan ilçeleri açıkladı. Buna göre en çok konut satılan ilçeler sıralamasında başı 36 bin 315 adetle İstanbul Esenyurt çekti.
 • Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması ile ilgili detaylar belli oldu. Yapılandırma kapsamında; kamu alacaklarının cezaları silinecek, borçlara taksitle ödeme imkanı getirilecek, öğrenim kredisi borçlarına taksit imkanı sağlanacak, 2 bin TL altı vergi cezası kaldırılacak ve trafik ceza puanları silinecek.
 • Pekin Üniversitesi’nden bilim insanları, 60 yıldır toplanan sismik veriler ışığında Dünya’nın çekirdeğinin yön değiştirdiğini iddia etti.
 • ABD’de Bulletin of the Atomic Scientists’in (Atomik Bilim İnsanları) bilim ve güvenlik kurulu, Kıyamet Günü Saati’ni güncelledi. Buna göre dünya, felakete 10 saniye daha yaklaştı.
 • Seyahatseverlerin internet üzerinden yaptıkları değerlendirmeler ışığında dünyanın en çok abartılan 10 şehri belirlendi. “Büyük hayal kırıklığı” veya “Beklendiği kadar güzel değil” gibi belirli anahtar kelime ve ifadelerin ne sıklıkla kullanıldığına göre ortaya çıkan “abartılmış şehirler” listesinde birinci sırada Bangkok (%16,6) ikinci sırada Antalya (%16,5) üçüncü sırada ise Singapur (%15,8) yer aldı.
 • Şikayetvar, 2022 yılında en çok şikayet alan sektörlere ve dahasına yer veren raporunu yayınladı. Şikayetvar’da 2022 yılında 450 bine yakın şikayet çözüme kavuştu.
 • İtalya Dijital Vakfı’nın “Dijital Gözlem” raporu yayınlandı. Bu araştırmaya göre, sosyal medyada en çok takip edilen dünya liderleri; ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy oldu.
 • İstanbul’da hava kirliliği, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Hava Kalite Ölçüm İstasyonları’ndan derlenen verilere göre 2022’de 41,5 µg/m3 olan hava kirliliği önceki yıla göre %9 arttı.
 • Türk – İş tarafından Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ocak – 2023) raporu açıklandı. Rapora göre açlık sınırı 8.864 TL olurken yoksulluk sınırı 28.875 TL oldu.
 • Schengen vizesinde yeni dönem başlıyor. Buna göre Avrupa Parlamentosu (AP), Schengen Vizesi başvurularının dijital ortamda yapılabilmesine yönelik raporu kabul etti.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Aralık 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.