Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ocak ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ocak 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ocak ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Ocak 2022)

Ocak (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ocak 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Ocak 2022)

 • 2022’nin ilk günü itibariyle doğalgaza %25, elektriğe ise %50 zam geldi. Elektrikte 150 kilovatsaatin üzerindeki kullanımlarda ise %125 zam uygulanacak. Ayrıca boğaz köprüleri ve Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde de artış uygulanacak.
 • Bibliyografya mantığıyla Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 3.0, Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre yıllık enflasyon %36,08 artarken aylık enflasyon ise %13,58 arttı. Endeks kapsamındaki 415 maddenin/ürünün 364’ünün de fiyatında yükseliş yaşandı.
 • Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 382 bin 888 Kovid-19 testi yapıldı. Bunun sonucunda 54 bin 724 kişinin testi pozitif çıktı. 137 kişi yaşamını yitirdi. İyileşenlerin sayısı ise 26 bin 561 oldu.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu, Koronavirüs vaka sayılarındaki artış gündemiyle toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Buna göre pozitif karantina süresi 7 güne indirildi. 7 gün sonunda semptom göstermeyen ya da testi negatif çıkan kişilerin, karantinası sona erecek.
 • JP Morgan, yayınladığı raporda Türkiye’de enflasyonun Mayıs ayında %55 seviyesine ulaşacağını, Kasım ayına kadar ise %50 civarında seyredeceğini öngördü. 2022’nin sonunda enflasyonun %35 seviyesine düşebileceğini belirten JP Morgan, 2023 yıl sonu enflasyon beklentilerini de %15 olarak revize ettiklerini duyurdu.
 • Yerli araba TOGG ve Avalanche blok zincirini geliştiren Ava Labs, akıllı kontratlar ile güvenli ve hızlı mobilite hizmetleri geliştirmek üzere stratejik bir ortaklığa imza attı. CES 2022’de duyurulan iş birliği, yeni nesil mobilite hizmetlerinde bir ilk olacak.

İkinci Hafta (8 – 14 Ocak 2022)

 • Bedelli askerlik ücreti belli oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamaya göre bedelli askerlik ücretinin 55 bin 194 lira olduğu öğrenildi.
 • 9 Ocak 2018’de bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası misyonuyla kurulan Branding Türkiye, bugün itibariyle 4 yaşında!
 • İşsizlik Rakamları, TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,2 seviyesinde gerçekleşti.
 • Getir, e-ticaret platformu n11’e ortak oldu. Ağustos ayında başlayan görüşmeler tamamlandı. Rekabet Kurumu’nun da onayı sonrası Getir, sermaye artırımı ile n11’e resmen ortak oldu. Bu arada Getir, şirketin yönetiminden de sorumlu olacak.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Koca başkanlığında toplandı. Toplantı kapsamında yeni kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre aşısı tam olan temaslılara karantina uygulanmayacak. Ayrıca herhangi bir belirti göstermeyen kişilere PCR testi yapılmayacak.
 • Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, ABD’deki Cape Canaveral Fırlatma Üssü’nden SpaceX‘in Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde tehlike arz eden 20 bin 843 köpeğin mikroçip uygulanarak kayıt altına alındığını bildirdi. Bu arada verilen süre kapsamında hayvanlarını kimliklendirerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara hayvan başına 14 bin 982 lira idari para cezası kesilecek.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ocak 2022)

 • PCR testi zorunluluğu kaldırıldı. Böylece artık uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirler arası seyahatlerde vatandaşlardan PCR testi istenmeyecek. Ayrıca konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce talep edilen PCR testi de yine bu karar kapsamında artık istenmeyecek.
 • Uçakla şehirler arası seyahatte PCR zorunluluğu yeniden getirildi. Buna göre uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.
 • Dünya Ekonomik Forumu (WEF) “2022 Davos Gündemi” toplantıları dünya genelinden siyasetçi, akademisyen, iş insanı ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinin katılımıyla çevrim içi ortamda başladı. Organizasyonun bu yılki ana teması ise “Dünyanın Durumu” oldu.
 • Microsoft, bünyesinde Blizzard, King, Treyarch, Raven, Highmon, Beenox, Sledgehammer Games, Infinity Ward, Demonware, Toys for Bob gibi birçok geliştiriciyi ve World of Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty, Candy Crush gibi oyunları barındıran Activision Blizzard’ı, 68,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı.
 • Bibliyografya mantığıyla Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 4.0 kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın ilk toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Yüzde 14 olan politika faizi sabit bırakıldı.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde ele geçirilen, Türkiye’ye ait 28 tarihi eser, Türkiye’ye getirilmek üzere New York Başkonsolosluğu’na teslim edildi. İade edilen eserler arasında 12 sikke, 6 bin yıllık Kilia idolü, neolitik döneme ait figür ile geyik başı motifli sunu kasesi bulunuyor.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ocak 2022)

 • Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) web sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 22.31’de Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul başta olmak üzere çevre illerden de hissedilen depremin, yerin 11,49 kilometre derinliğinde olduğu belirlendi.
 • İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğalgaz iletim hattında meydana gelen arıza gerekçe gösterilerek başlatılan kısıntı uygulaması devam ederken, TEİAŞ’ın aldığı karar doğrultusunda ülkedeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ne yönelik elektrik kesintisi bu geceden itibaren devreye girecek. Türkiye’de sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak.
 • Türk sinemasının usta oyuncusu Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti. Covid 19’a bağlı zatürre tedavisi gören Girik’in çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.
 • İstanbul Valiliği, karla mücadelede yeni tedbirleri duyurdu. 6 maddeden oluşan tedbir kararlarında, ulaşımdan kamu personelinin izinlerine kadar birçok noktaya değinildi.
 • Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, “Dünyanın En Değerli Markaları Raporu”nu açıkladı. Global 500 – 2022 adlı bu rapora göre Apple, 355,1 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası oldu. 2. sıradaki Amazon’un değeri 350,3 milyar dolar olurken listenin 3. sırasında yer alan Google’ın ise değeri 263,4 milyar dolar olarak açıklandı.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk enflasyon raporunda 2022 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini yüzde 11,8’den yüzde 23,2’ye yükseltti. 2023 yıl sonu için ise beklenti yüzde 8,2 oldu
 • Türkiye’de son 24 saatte 93 bin 586 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı. Böylece Türkiye’de tüm zamanların en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.
 • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Gül’ün yerine Bekir Bozdağ atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan diğer kararla TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı. Dinçer’in yerine Erhan Çetinkaya getirildi.
 • Derleme – IV kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı. Dijital platformlarda yayınlanan ve dijital markalaşmanın kapsamına giren birçok alt kavrama dair onlarca makalenin bulunduğu kitap, Mürsel Ferhat Sağlam imzasını taşıyor.
 • Türk-İş tarafından “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı – Ocak 2022 Raporu” yayınlandı. Buna göre açlık sınırı, 4.249 TL’ye yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 13 bin 843 TL olarak açıklandı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Aralık 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.