Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Nisan ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Nisan 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Nisan ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Nisan 2023)

Nisan (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Nisan 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Nisan 2023)

 • Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerlerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) kura çekildi. Buna göre oy pusulasındaki sıralama şu şekilde; Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan.
 • Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan bibliyografya ana temalı Index 5.0 kitabı çıktı!
 • Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %50,51 olurken aylık ise %2,29 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %112.51 olurken aylık ise %5.08 oldu.
 • Finlandiya resmen NATO’da! Türkiye’nin onay belgesini ABD’ye teslim etmesiyle Finlandiya 31. üye olarak NATO’ya katıldı
 • Amerikan iş dünyası dergisi Forbes, 2023 Milyarderler Listesi’ni yayımladı. Listede yer alanların sayısı bu sene 2 bin 640’a geriledi. Milyarderlerin toplam serveti ise 500 milyar dolar düşüşle 12,2 trilyon dolara indi. Milyarderler Listesi’nde bu yıl Türkiye’den 26 isim yer aldı.
 • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 2022-2023 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavı 8-9 ve 15-16 Nisan’da çevrimiçi yapılacak. Sınavda her ders için 20 soru ve 30 dakika süre olacak. Sınavla ilgili yönerge ise esinav.anadolu.edu.tr adresinde erişime açıldı.
 • Yayın danışmanlığını ve editörlüğünü Mürsel Ferhat Sağlam’ın yaptığı yeni nesil almanak olarak betimlenen ve zaman tüneli ana temalı “Günün Gündemi – 2022” kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.

İkinci Hafta (8 – 14 Nisan 2023)

 • 14 Mayıs seçimlerinde ittifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da çekilen kurada sonucunda; Cumhur İttifakı 8. sırada, Emek ve Özgürlük İttifakı 9. sırada, Millet İttifakı 18. sırada, ATA İttifakı ise 19. sırada yer aldı.
 • 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 26 siyasi parti aday listesini YSK’ye sundu.
 • Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde düzenlenen törenle Türk donanmasının hizmetine girdi. Geminin uçuş güvertesinde 10 helikopter veya 11 adet SİHA konuşlandırılabilecek, hangarda ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşınabilecek. Gemi, 1.223 personele ev sahipliği yapacak. Gemide ayrıca tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 ameliyathane de bulunuyor.
 • Forbes, milyader sayısını göz önünde bulundurarak dünyanın en zengin şehirlerini sıraladı. Listenin ilk sırasında 616.8 milyar dolar ile New York (ABD) yer aldı. İkinci sırada 286.8 milyar dolar ile Hong Kong (Çin) yer alırken listenin üçüncü sırasında ise 247.2 milyar dolar ile Pekin (Çin) yer aldı.
 • Yeni nesil, bütünleşik, multidisipliner ve sürdürülebilir bir kavram olan “dijital markalaşma”ya dair akademik bilgi aktarımı ve sektörel deneyim paylaşımının yapıldığı; fikir, fayda ve farkındalık odaklı mini podcast dizisi Dijital Markalaşma Sohbetleri başladı.
 • TIME Dergisi editörleri ve okurlarının oylarıyla belirlenen “2023 Time 100” listesi açıklandı. Bilim, sanat, iş, siyaset ve spor dünyasından isimlerin yer aldığı listede Haluk Levent, Özlem Türeci ve Uğur Şahin de yer aldı.
 • Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) JUICE adlı uzay aracının, Jüpiter’i keşif yolculuğu bugün başladı. Sonda, Fransız Guyanası’ndaki uzay üssünden Ariane 5 roketiyle 8 yıl sürecek bir yolculuk için bugün fırlatıldı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Nisan 2023)

 • TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanan ve geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE, ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.
 • Derleme – V kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı. Dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi odağında onlarca makalenin yer aldığı kitap, Mürsel Ferhat Sağlam imzasını taşıyor.
 • YSK seçmen sayısını açıkladı. Buna göre toplam seçmen sayısı 64 milyon 113 bin 941 olurken ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 4 milyon 904 bin 672 olarak açıklandı. Bu arada gümrüklerde 4 bin 671, yurtdışında da toplam 5 bin 40 sandık kurulacak.
 • BDDK verilerine göre vatandaşın 7 Nisan haftasına kadar borç miktarındaki artış 2022’ye göre 6 kattan fazla oldu. Buna göre; toplam tüketici kredisi ile kart borçları 1.8 trilyon TL’yi aştı.
 • TÜİK, Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2023) raporunu yayınladı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre %9,2 oranında arttı. Mart ayında 80,1 olan endeks, Nisan ayında 87,5 oldu.
 • Türkiye tarihinin en önemli enerji projelerinden olan Karadeniz gazı, Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nde ilk kez karaya ulaştırıldı. Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk etapta günde 10 milyon metreküp doğalgaz çıkarılacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada doğalgazın ısınmada 1 ay, sıcak su ve mutfakta ise 1 yıl boyunca ücretsiz olacağını açıkladı.
 • Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu bitti. Bugüne kadar 5 kez restorasyon gören, 6 Temmuz 2017’de ise Vakıflar Genel Müdürlüğünce 6’ncı restorasyonu başlatılan “Sultanahmet Camisi Koruma ve Restorasyon Çalışmaları” projesi tamamlandı.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Nisan 2023)

 • İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi’nden derlenen verilere göre, dünyada en çok kitap okunan ülke Hindistan olurken onu sırasıyla Tayland ve Çin takip etti.
 • Twitter’da resmi bir işletme topluluğunun onaylı olduğunu ifade eden “Sarı Tik”in ücreti belli oldu. Buna göre; Twitter’da “sarı tik” ücretinin aylık 19.100 TL olacağı duyuruldu.
 • 1966 yılında kurulan ve askeri harcamalar ile ilgili araştırmalar yapan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan 2022 Yılında En Çok Askeri Harcama Yapan Ülkeler listesi yayınlandı. Rapora göre; listenin ilk 3 sırasında yer alan ülkeler şöyle; ABD 877 Milyar Dolar, Çin 292 Milyar Dolar, Rusya 86,4 Milyar Dolar. Türkiye ise 10.6 Milyar Dolar ile askeri harcamada listenin 23. sırasında yer aldı.
 • Kurumsal iletişimin dönüşümünü ifade eden ve yeni nesil bir kavram olan “Kurumsal İletişim 2.0”la aynı adı taşıyan ve kavrama yönelik akademik bilgi aktarımı ile sektörel deneyim paylaşımının yapıldığı; fikir, fayda ve farkındalık odaklı mini podcast dizisi Kurumsal İletişim 2.0, başladı. Serinin bölümleri tüm djital müzik ve video platformlarında eşzamanlı olarak yayınlandı.
 • Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı açıldı. Tren hattının ilk seferi gerçekleşti. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’ndan kalkan trenin durakları Kırıkkale, Yozgat ve Sivas olacak. Ankara-Sivas arasında demiryolu ile 12 saat olan seyahat süresi 2 saate inecek.
 • Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali, yakıtın gelmesiyle “nükleer tesis” statüsüne kavuştu.
 • Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST’te açılış seremonisi yapıldı.
 • Türkiye’nin ilk uzay yolcuları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te Türkiye’nin uzaya gidecek yolcularını duyurdu. Buna göre Türkiye’nin uzay yolcuları Alper Gezer Avcı ve Cihangir Atasever oldu.
 • Bilim akademisi üyesi Prof.Dr. Naci Görür olası Marmara Depremi ile ilgili uyarılarda bulundu. Buna göre; Prof. Görür eğer önlem alınmazsa İstanbul nüfusunun üçte birinin göçük altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Mart 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.