Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Nisan ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Nisan 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Nisan ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Nisan 2022)

Nisan (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Nisan 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Nisan 2022)

 • Honda‘nın 2000 yılında tanıttığı ve 2018 yılına kadar geliştirmeye devam ettiği insansı robot Asimo, son gösterisini gerçekleştirerek emekliye ayrıldı. 130 santimetre boyunda ve 48 kilogram ağırlığında olan Asimo, sırtında çanta olan bir astronot görünümünü taşıyordu
 • Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia, barış antlaşması taslağının Ukrayna ve Rusya liderleri arasında doğrudan istişarelerde bulunmak için yeterince geliştirildiğini, Ruslar tarafından da doğrulandığını, liderlerin görüşmesinin İstanbul’da veya Ankara’da olabileceğini açıkladı.
 • Türkiye Güreş Milli Takımı, Macaristan’da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda tarihi rekorlara imza attı. Buna göre; milliler erkekler ve kadınlarda toplam 17 madalya ile rekor kırdı. Kadın Milli Takımı ilk kez Avrupa şampiyonu oldu. Erkek Milli Takımı ise serbest stil ve grekoromende Avrupa ikincisi oldu.
 • Enflasyon Rakamları (Mart 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mart ayında TÜFE aylık %5,46 artarken, yıllık bazda enflasyon %61,14 oldu. Mart ayının zam şampiyonu ise fiyatı %32,67 artan motorin oldu.
 • Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Twitter’da yüzde 9,2’lik pasif hisse satın aldıktan sonra resmi olarak Twitter’ın Yönetim Kurulu’na dahil oldu.
 • TUSAŞ tarafından üretilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyaçlarını karşılama amacıyla geliştirilen ATAK T129 helikopterinin ilk ihracatı Filipinler’e gerçekleştirildi.
 • 2021 medya ve reklam yatırımları açıklandı. Buna göre Türkiye’de medya yatırımları 16 milyar 953 milyon TL, reklam yatırımları ise 5 milyar 858 milyon TL oldu.

İkinci Hafta (8 – 14 Nisan 2022)

 • Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Babraham Enstitüsü’nden bilim insanları, cilt hücrelerinin gençmiş gibi davranmalarını sağlamak için “yeniden programlama” tekniği geliştirdi. Yayımlanan araştırmaya göre bu teknik sayesinde insanlar, hücrelerinin yaşlanma sürecini 30 yıl kadar geriye çevirme şansına sahip olacak.
 • Tarihte bir ilk oldu ve SpaceX, her biri 55 milyon dolar ödeyen 3 sivil ziyaretçiyi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderdi. Sivil ekibin burada yaklaşık 8 gün kalacağı ve bir görev için çalışacağı açıklandı.
 • Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Türkiye) Muğla’nın Bodrum ilçesinden başladı. Turun 207 kilometrelik ilk etabına, 25 takımdan 167 bisikletçi katıldı.
 • Şubat ayı işsizlik rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Şubat ayında bir önceki aya göre 178 bin kişi azalarak 3 milyon 579 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile %10,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %9,3 iken kadınlarda ise %13,4 olarak tahmin edildi.
 • Kabine Toplantısı’nda alınan karara göre ek istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her işçinin 3 veya 6 ay boyunca tüm ücretleri ve sosyal destek primlerini Çalışma Bakanlığı karşılayacak.
 • Türk vatandaşlığına başvuruda alınacak gayrimenkul değeri 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi.
 • Buz Devri filmlerininin de yapımcısı olan animasyon stüdyosu Blue Sky Studios kapandı. Şirket, serinin her filminde peşinden koştuğu ama bir türlü yiyemediği meşe palamudu ile dikkat çeken sincap Scrat ile veda etti. Yayınlanan videoda Scrat sonunda meşe palamudunu yedi. Bu arada serinin yeni filmlerini Disney’in kendi bünyesinde devam ettirmesi bekleniyor.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Nisan 2022)

 • Twitter, Elon Musk’ın şirketi hisse başına 54,2 dolar fiyatla satın almaya kalkışmasının ardından, “zehir hapı” olarak adlandırılan bir tedbir aldı. Böylece şirket, yönetim kurulunun oybirliğiyle sınırlı süreli hissedar hakları planını kabul etti.
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için girişimcilerin hızlı şarj istasyonu yatırımı yapmasını sağlamak üzere 300 milyon lira bütçeli “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı”nı başlattı.
 • Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Tour of Türkiye’nin 8. gününde start, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi önünden verildi. 141,1 kilometrelik etaba, 25 takımdan 149 bisikletçi katıldı.
 • 250 milyar doların üzerindeki servetiyle dünyanın en zengini olan Elon Musk, evinin olmadığını ve arkadaşlarının evinde yatıp kalktığını açıkladı.
 • Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla cep telefonlarında uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında güncelleme yapıldı. Buna göre yüzde 25 ÖTV’ye tabi matrah 1500 TL’ye, yüzde 40 ÖTV’ye tabi matrah 1500 TL ile 3000 TL arasına, yüzde 50 ÖTV’ye tabi matrah ise 3000 TL ve üzeri olarak yeniden düzenlendi.
 • Netflix 2011’den bu yana ilk kez abone kaybetti. 2022 yılının ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybettiğini açıklayan Netflix’in hisseleri yüzde 25 değer kaybetti.
 • Blokzincir analiz şirketi Chainalysis, 2021 yılında kripto paralardan en fazla kâr eden ülkeleri açıkladı. En fazla kâr yapan ülke 47 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devletleri olurken Türkiye’deki kripto para yatırımcıları ise toplam 4,5 milyar dolar kâr etti.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Nisan 2022)

 • NFT teknolojisi, bugün resmi Türkçe karşılığına kavuştu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bugünden itibaren NFT’nin Türkçe karşılığı olan ‘Nitelikli Fikrî Tapu’yu kullanacaklarını açıkladı.
 • TBMM Genel Kurulu, Meclis’in açılışının 102’nci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel oturumla toplandı.
 • Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeniden seçildi. Cumhurbaşkanı Macron oyların yüzde 58,2’sini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen ise yüzde 41,8’de kaldı.
 • Elon Musk’ın 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmasının üzerinden 10 gün bile geçmeden başarılı iş insanı, Twitter’ın tamamını satın aldı. Elon Musk, Twitter’ı satın almak içinse 44 milyar dolar ödedi.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Alınan karara göre okullar dahil olmak üzere kapalı alanlarda uygulanan maske zorunluluğu kaldırıldı. Buna karşın maske şartı toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında bir süre daha devam edecek.
 • Türk-İş araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 5 bin 323 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı ise 17 bin 340 liraya yükseldi. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış %85 olarak hesaplandı.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın ikinci enflasyon raporunu yayımladı ve yıl sonu enflasyon tahminini güncelledi. Enflasyon tahmini, bir önceki rapora göre neredeyse 2 kat arttı. Buna göre yılbaşında %23,2 olan 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi, yeni raporda %42,8’e yükseldi.
 • Türkiye’nin 29 Nisan 2022 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Son 24 saatte bin 924 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 9 kişi hayatını kaybetti. Böylece Covid-19 kaynaklı vefat sayısı 24 Mart 2020’den sonra ilk kez bugün 10’un altına düştü
 • Spor Toto Süper Lig‘in 35. haftasında sahasında Fraport TAV Antalyaspor ile 2-2 berabere kalan Trabzonspor, 2021-2022 futbol sezonunda bitime 3 hafta kala şampiyon oldu. Bordo-mavililer, en son 1983-1984 sezonunda şampiyonluğa ulaşmıştı. Aradan geçen 38 yılın ardından Trabzonspor, mutlu sona ulaştı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Mart 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.