Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mart ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mart 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mart ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Mart 2022)

Mart (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mart 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Mart 2022)

 • Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ukrayna’ya destek için düzenlediği olağanüstü oturumda video bağlantısıyla çevrimiçi ortamda konuşma yaparak Avrupa ülkelerinden destek istedi.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı‘nın ardından Kovid-19 kısıtlamaları kapsamındaki bazı uygulamalarda değişiklikler yapıldı. Buna göre açık havada maske kullanımı ile HES Kodu zorunluluğu kaldırıldı. Toplu taşımada maske kullanımı ise devam ediyor.
 • TÜİK, Şubat ayı enflasyonunu açıkladı. Buna göre enflasyon yıllık %54,44 artarken aylık ise %4,81 arttı. ENAG’a göreyse enflasyon %123,80. Bu arada resmi enflasyon 20 yıl sonra ilk kez %50’yi aştı.
 • Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatına tepki olarak birçok global marka Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu. Bu arada Rusya’nın en büyük şirketlerinde değer kayıpları yüzde 99’a ulaştı
 • Rusya-Ukrayna arasındaki savaş, Türkiye’de yağ krizine neden oldu. Ayçiçeği yağında arz problemi ve zam haberleri üzerine tüketiciler yağ almaya koştu. Bu nedenle de İstanbul’da birçok zincir markette 5 litrelik ayçiçeği yağları kısa sürede tükendi.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının önemine vurgu yaptı.
 • Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yayın ihalesinde Digiturk ile sözleşme imzalanmasının söz konusu olmadığını ve yayın hakkı sözleşmesinin imzalanması için hakların, ilgili paketlere en yüksek ikinci teklifleri veren Saran ile TRT’ye geçtiğini açıkladı.

İkinci Hafta (8 – 14 Mart 2022)

 • McDonald’s, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı nedeniyle Rusya’daki 850 restoranını 32 yıl sonra ilk kez geçici olarak kapatma kararı aldı. Bu arada Rusya’da McDonald’s bünyesinde 62 bin çalışan bulunuyor.
 • İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Böylece Isaac Herzog 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli lider oldu.
 • Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile LYY Telekomünikasyon AŞ (LYY) arasında, Türk Telekom’un toplam sermayesinin %55’ini temsil eden paylarını satın almak için Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı.
 • Rusya’da Instagram’a erişim yasaklandı. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Instagram’da Rus vatandaşlarına yönelik şiddet eylemleriyle ilgili çağrıların yer aldığı ifade edildi.
 • Baykar Teknoloji’nin “Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS)”nin gövdesi üretim hattına girdi. Selçuk Bayraktar, uçağın fotoğrafını “Kızılelma yolda” notuyla paylaştı.
 • Sağlık Bakanlığı Koronavirüs tablosunu paylaştı. Buna göre Türkiye’de son 24 saatte 17 bin 426 kişinin testi pozitif çıktı, 138 kişi ise hayatını kaybetti
 • Avrupa Parlamentosu (AP) komitesi, Bitcoin ve Ethereum gibi bazı kripto para birimlerine yasak getirecek kural teklifini kabul etmedi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mart 2022)

 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Türkiye ve Pakistan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) adına sunduğu tasarı kapsamında 15 Mart’ı ‘Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü’ olarak kabul etti.
 • ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini yüzde 0,25 – 0,50 aralığına yükseltti. Böylece FED, 3 yıl sonra ilk kez faiz artışına gitmiş oldu.
 • Getir, aldığı 768 milyon dolar yeni yatırımla değerini 11,8 milyar dolara yükseltti. Böylece Getir, Türkiye’nin yeni “Decacorn”u oldu.
 • Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olma unvanına sahip olan ve mega proje olarak adlandırılan 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı. Köprüden geçiş ücreti ise 200 TL olarak belirlendi.
 • TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli İstanbul yönünde 18 aracın karıştığı zincirleme trafik kazası meydana geldi. 2 otobüs, 6 tır ve 10 otomobilin karıştığı kazada 2’si ağır 31 kişi yaralandı. Kaza sebebiyle Bolu Dağı Tüneli 5 buçuk saat trafiğe kapatıldı.
 • Sağlık Bakanlığı, günlük Koronavirüs tablosunu paylaştı. Buna göre son 24 saatte 13 bin 81 kişinin testi pozitif çıktı. 85 kişi ise hayatını kaybetti. Böylece vefat sayısı aylar sonra ilk kez 100’ün altına düşmüş oldu.
 • Kuyumcular banka kuruyor. Kuyumculuk sektöründe yer alan şirketlerin kredi ve finansal sorunlarına kalıcı çözüm bulmak amacıyla hayata geçirilecek ALTINBANK’ın bu yıl içerisinde faaliyete başlaması hedefleniyor

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mart 2022)

 • Peak Games‘in 2019 yılında 41 televizyon kanalında aynı anda yayınladığı ancak kısa süre sonra çalıntı olduğu anlaşılan reklam filmiyle ilgili dava sonuçlandı. Buna göre mahkeme, reklam ajansını 100 bin TL’si manevi olmak üzere toplam 10 milyon 598 bin 654 TL tazminata mahkum etti.
 • Amazon’un, Türkiye’de lojistik üssü kuracağı açıklandı. İstanbul’un Tuzla ilçesinde açılacak olan bu lojistik merkezi ilk yılında 1000 kadar kişiye istihdam sağlayacak. Öte yandan Amazon, lojistik üssü için 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.
 • ABD, 400’den fazla Rus elit, Duma üyesi ve savunma şirketine, Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupalı müttefiklerle ortaklaşa yeni yaptırımlar getirildiğini açıkladı. Rusya ise güvenilir olmayan bilgileri yaydığı gerekçesiyle Google News’i yasakladı.
 • Güneş’i yakından izleyen Solar Orbiter adlı uydu, tarihte bir ilki gerçekleştirdi. Güneş’e 75 milyon kilometre uzakta özel bir çekim yapan uydu, bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü Güneş fotoğrafını çekti. Görüntünün çözünürlüğü 83 milyon piksel
 • WWF tarafından 2007 yılında başlatılan ve her yıl Mart ayının son Cumartesi günü gerçekleştirilen Dünya Saati Etkinliği, bugün saat 20:30 ile 21:30 arasında uygulandı. Etkinlik sosyal medya #BirlikteMümkün ve #DünyaSaatiDönüşümSaati etiketleriyle paylaşıldı.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2022 sezonun ikinci ayağı Suudi Arabistan Grand Prix’sinde gerçekleşti. Cidde kentinde bulunan 6,1 kilometre uzunluğundaki Corniche Pisti’nde düzenlenen yarışı, Red Bull takımından Hollandalı pilot Max Verstappen kazandı.
 • Temel ihtiyaç maddelerinde KDV oranı %18’den %8’e indirildi.
 • Rusya-Ukrayna müzakere heyetleri İstanbul’da bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde başlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, sabah ilk olarak Ukrayna, ardından da Rusya heyeti geldi.
 • Video oyunu Axie Infinity‘nin blok zincir ağı Ronin Network’ten siber saldırı sonucu değeri 600 milyon doları aşan kripto paranın çalındığı açıklandı.
 • TIME Dergisi, “Dünyanın En Etkili 100 Şirketi” adlı listesini; Titanlar, Liderler, Yenilikçiler, Öncüler ve Yıkıcılar olmak üzere 5 farklı kategoride yayınladı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Şubat 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.