Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mart ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mart 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mart ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Mart 2021)

Mart (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mart 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Mart 2021)

 • Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından “Kontrollü Normalleşme Süreci”ne dair kamuoyuna bilgi verildi. Buna göre yüz yüze eğitimden mekanların açılmasına, düğün merasimlerinden sokağa çıkma yasağına kadar merak edilen tüm detaylar açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 9 amaç altında sıralanan 50 hedef ve 393 faaliyetten oluşan İnsan Hakları Eylem Planı, aynı zamanda Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de yayınlandı.
 • Çin menşeli Sinovac‘ın geliştirdiği Koronavirüs aşısının Türkiye’deki Faz-3 çalışmalarının sonuçları açıklandı. Buna göre aşı Türkiye’de yüzde 83,5 etkinliğe sahip. Aşının hasta yatışını engellemede ise yüzde 100 başarıya sahip olduğu açıklandı.
 • Çevrimiçi dizi-film platformu Netflix‘in Türkiye’deki abonelik paketlerine yüzde 30 ila yüzde 50 aralığında zam geldi.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İstatistiklerle Kadın (2020) raporunu yayınladı. Raporda kadınların toplam nüfustaki oranından iş hayatındaki konumuna, evlenme yaşından eğitim düzeyine kadar birçok detay yer aldı.
 • Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Deprem Haftası vesilesiyle olası İstanbul depremi hakkında açıklamalarda bulundu. Minimum 7,2 büyüklüğünde bir depremin beklendiğini söyleyen Görür, yaptığı açıklamada ayrıca Avrupa yakasındaki bazı bölgelerde depremin etkisinin 5 kat artabileceğini de belirtti.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son hafta 100 bin kişiye düşen Koronavirüs vakalarının en çok arttığı ve azaldığı 5 ili açıkladı. Buna göre vaka sayısının en çok arttığı il Sinop olurken, en çok azaldığı şehir ise Ordu oldu.

İkinci Hafta (8 – 14 Mart 2021)

 • Kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tedavi gören Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin, 62 yaşında hayatını kaybetti.
 • Türkiye, kontrollü normalleşme sürecinin ilk haftasını geride bıraktı. Bu süreçte yüksek riskli ve çok yüksek riskli il sayısı 39’dan 48’e yükseldi.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Üçüncü Ünitesinin Temel Atma Töreni’ne video konferans yöntemiyle katıldı. Santralin Türkiye ekonomisine 6 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor. Proje aynı zamanda 4 bin kişiye de istihdam sağlayacak.
 • İstanbul’da, 15 Mart’tan itibaren birçok yere girişte HES Kodu zorunluğu getirildi. Buna göre İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı gereğince, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, MEB’e bağlı resmi ve özel okul ve kurumlara girişlerde HES Kodu kontrolleri yapılacak. Ayrıca karar kapsamında internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro gibi birçok yere girişte de yine HES Kodu zorunluluğu getirildi.
 • Makroekonomik Politikalar ve Yapısal Politikalar olmak üzere 2 ana reform alanından oluşan “Ekonomi Reformları” Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandı.
 • Bitcoin, 60 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in bu seviyeye çıkmasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın onay verdiği 1,9 trilyon dolarlık “Koronavirüs Destek Paketi”nin etkisi bulunuyor.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Lütfen Platformu tarafından Koronavirüs salgını sürecinde büyük fedakarlıkla hizmet veren sağlık çalışanları için “Destan Yazanlara Mektup Yazalım” sloganıyla düzenlenen dijital mektup kampanyası kapsamında sağlık çalışanlarına mektup gönderdi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mart 2021)

 • 93. Oscar Ödülleri‘nin 23 kategorideki adayları açıklandı. Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Oscar’da bu yıl Netflix gibi dijital platformlardaki yapımlar da aday gösterildi.
 • IQAir tarafından “2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu” yayınlandı. Rapora göre Türkiye, 96 ülkenin bulunduğu sıralamada 43. sırada yer aldı. Türkiye’de hava kirliliğinin en yüksek olduğu il ise Çorum oldu.
 • Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Bu yıla ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 1,8’den yüzde 2,4’e yükseltildi.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İstatistiklerle Yaşlılar (2020) adlı raporunu yayınladı. Toplam sayısı 7 milyon 953 bin 555 olan ve 65 yaş ve üzeri vatandaşları konu alan araştırmaya göre Türkiye 5 yılda biraz daha yaşlandı.
 • Almanya, BioNTech markasıyla geliştirdikleri Koronavirüs aşısı ile salgınla mücadelede büyük rol oynayan Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin’e ve Dr. Özlem Türeci’ye Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı takdim etti.
 • “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin (İstanbul Sözleşmesi) Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereği karar verildi. Böylece Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş oldu.
 • Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde dolar/TL yüzde 16 yükselişle 8,39 seviyesinin üzerini gördü. Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mart 2021)

 • Yayın danışmanlığını ve editörlüğünü Mürsel Ferhat Sağlam’ın yaptığı “Günün Gündemi 2020” kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle dijital platformlarda yayınlandı. Kitap ilk 1000 kişiye ise ücretsiz.
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart’tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının, 3 Mayıs’tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirdi. Lise son sınıfların sınavları ise devam edecek ve 16 Nisan Cuma gününe kadar tamamlanacak.
 • İlaç şirketi Pfizer tarafından COVID-19’a karşı geliştirilen ve ağız yoluyla kullanılan bir antiviral ilaç üzerinde klinik denemelere başlandı.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Buna göre Mayıs sonuna kadar toplam 100 milyon doz Kovid-19 aşısı Türkiye’ye ulaşacak. Ayrıca bugüne dek yapılan aşının 14 milyon dozdan fazla olduğu da açıklandı.
 • Türk-İş, “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı – Mart 2021” raporunu açıkladı. Buna göre açlık sınırı 2 bin 736 TL olurken yoksulluk sınırı ise 8 bin 912 TL oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 3 bin 317 TL olarak açıklandı.
 • Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanan “Hani Kurumsaldık” adlı podcast serisi Branding Türkiye ana sponsorluğunda Spotify’da başladı.
 • Formula 1’de 2021 yılının ilk yarışı olan Bahreyn GP’ini Mercedes pilotu Lewis Hamilton, 1:28.997’lik dereceyle kazandı.
 • Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni Koronavirüs kısıtlamalarına göre Cumartesi günleri yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ramazan boyunca da tüm Türkiye’de hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yüz yüze eğitimin ise il bazlı alınan kararlarla devam edeceği MEB tarafından açıklandı.
 • Sağlık Bakanlığı son bir haftada her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. “covid19.saglik.gov.tr” adresinde Türkiye haritası üzerinden 20-26 Mart 2021’e ait il bazında yayımlanan verilere göre, haftalık Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul’da 401,62, Ankara’da 184,29, İzmir’de 156,48 olarak gerçekleşti.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hedefimiz, Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır” dedi. Bakan Koca ayrıca Koronavirüs mutantlarının Türkiye’nin her yerine yayıldığını açıklayarak vakaların %75’inin İngiltere varyantı olduğunu söyledi.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Şubat 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.