Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Kasım ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Kasım 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Kasım ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Kasım 2023)

Kasım (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Kasım 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Kasım 2023)

 • Kazakistan’da Türk tarihini değiştirebilecek keşfe imza atıldı. Karaganda’da İskit-Saka ve onun erken dönemine ait 3 bin 400 yıllık piramit bulundu. Uzmanlar, Karajartas anıt mezarının, Andronovo döneminin son evresini oluşturan Begazı Dandibay döneminden bir hükümdara ait olduğunu söylüyor.
 • Papara, kullanıcıların Papara Card’larını yazı, çizim ve ikonlarla tasarlamalarına olanak tanıyan Kartını Tasarla özelliğini CGI teknolojisini kullanarak Nişantaşı sokaklarına taşırdı.
 • Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi 10’uncu Zirvesi, Kazakistan’ın başkenti Astana’da “Türk Devri” temasıyla başladı.
 • Branding Türkiye ve JCI Kocaeli organizasyonuyla hazırlanan “Motivasyon 1.0” etkinliği Kocaeli’de gerçekleştirildi.
 • CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nın 2. tur oylamasında Özgür Özel 812 oy, Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı. Bu sonuçlara göre Özgür Özel, CHP’nin 8. genel başkanı seçilmiş oldu.
 • ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, “GPT-4 Turbo”yu duyurdu. “Daha güçlü ve daha ucuz” olarak nitelenen bu yeni versiyon; yeni verilerle eğitilmiş olup Nisan 2023’e dayanan bilgiler ışığında cevap verebilecek. Ayrıca GPT-4 Turbo’nun 2 versiyonu olacak. Versiyonlardan biri tamamen metin analizi yapacak. Diğeri ise metin ve görsellerin bağlamını anlayan bir sürüm olacak.
 • National Geographic, 2024’ün en iyi seyahat rotalarını açıkladı. 2024 yılında görülmesi gereken yerler arasında Emilia-Romagna (İtalya), Arnavutluk Alpleri, Tartu (Estonya), Atacama Çölü, (Şili), New York (ABD), Victoria (Avustralya) gibi lokasyonlar yer aldı.

İkinci Hafta (8 – 14 Kasım 2023)

 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin en kalabalık ilçelerini açıkladı. Listenin ilk sırasında Esenyurt / İstanbul (977 bin 489) yer alırken onu Çankaya / Ankara (949 bin 265) ve Keçiören / Ankara ( 942 bin 884) takip etti.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Haftalık Para ve Banka İstatistikleri”ni yayınlandı. Rapora göre TCMB rezervleri 128,4 milyar dolara çıktı. Böylece 39 haftanın en yüksek seviyesi gerçeklemiş oldu.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı eylülde bir önceki aya göre 46 bin kişi azalarak 3 milyon 168 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık düşüşle yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleşti.
 • Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi” sona erdi. Zirve sonrası ortak bildiri yayımlandı.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ortak çalışmasıyla planlanan genel tarım sayımının gelecek yıl başlayacağı duyuruldu. Türkiye’de bugüne kadar 1927, 1950, 1963, 1970, 1980, 1991 ve 2001 yıllarında olmak üzere 7 genel tarım sayımı yapıldı.
 • Ernst & Young (EY) turizm ve konaklama sektörüne ilişkin hazırladığı Turizm Sektörü Değerlendirmesi 2023 raporunun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; Türkiye, toplam 51 milyon ziyaretçi ile 2022 yılında en çok turist ağırlayan 5. ülke oldu.
 • Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılına ilişkin atık istatistiklerini açıkladı. Buna göre, imalat sanayi iş yerleri, maden işletmeleri, termik santraller, OSB’ler ve hane halklarında 2022 yılında 29,4 milyon tonu tehlikeli olmak üzere toplam 109,2 milyon ton atık oluştu.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Kasım 2023)

 • Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliğine yol açan atmosferdeki sera gazlarının 2022’de bir kez daha rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Buna göre; 2022’de salınan karbondioksitin küresel ortalaması, ilk kez Sanayi Devrimi öncesi seviyelerin %50 üzerine çıktı.
 • Uluslararası tasarım yarışması James Dyson Ödülü’nün 2023 kazananları belli oldu. Uluslararası, Sürdürülebilirlik ve İnsani Yardım olmak üzere 3 kategoride ödül verildi. Kazananlar, 30 bin sterlin değerindeki ödülün de sahibi oldu.
 • JustWatch, Türkiye’de en çok kullanılan çevrim içi dizi ve film platformlarını açıkladı. Buna göre listenin ilk 3 sırasında yer alan platformlar ve pazar payları; Blu Tv (%38), Netflix (%27) ve Amazon Prime Video (%19) şeklinde oldu.
 • Elektrikli araçların ÖTV matrahı güncellendi. Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre motor gücü 160 kilovatın (kW) altında ve %10 özel tüketim vergisine tabi elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin TL’den 1 milyon 450 bin TL’ye yükseltildi.
 • Ticaret Bakanlığı verilerine göre; İstanbul’da yılın ilk 10 ayında 159 bin 323 tüketici şikayeti oldu. Şikayet sıralamasında perakende sektörü ilk sırada yer alırken İstanbul’da bu dönemde işlem gören dosyaların toplam mali değeri ise 816 milyon 705 bin 581 lira olarak hesaplandı.
 • Picodi, 85 ülkedeki internet fiyatlarının yer aldığı “İnternetin En Pahalı Olduğu Ülkeler” temalı bir araştırma yayınladı. Fiyat karşılaştırması 100 Mbps hızındaki internet servisi üzerinden yapıldı. Buna göre; 100 Mbps bağlantı hızının en pahalı olduğu ilk 3 ülke; Norveç (76,40 Euro), İzlanda (59,50 Euro), Avustralya (58,30 Euro) şeklinde oldu. Türkiye ise aylık 10,1 Euro ile en uygun fiyatlı internet hizmeti sunulan ülkeler arasında yer aldı.
 • BBC “Yılın İlham Kaynağı Ve Etkili 100 Kadını”nı belirledi. Listede iklim öncüleri, kültür ve eğitim alanlarından isimler, eğlence ve spor dünyasından kadınlar, siyasiler, hak savunucuları ve bilim, sağlık, teknoloji alanında dikkat çeken kişiler yer aldı. BBC listeyi oluştururken herhangi bir sıralama yapmazken bu yıl listede Türk bilim insanı Canan Dağdeviren de yer aldı.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Kasım 2023)

 • 80 maddeden oluşan yeni torba kanun teklifi TBMM’ye sunulmak üzere hazırlandı. Teklifte ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilmesine dair bir madde de var. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Primlerin üçte birini devlet karşılayacak.
 • Dünyada ilk defa hastalıkların tedavisinde CRISPR gen düzenleme teknolojisinin kullanımına izin verildi. Bu izni alan ilk teknoloji, Casgevy ismiyle bilinen Exa-cel oldu. 16 Kasım’da Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) tarafından verilen izin, orak hücreli anemi ve tansfüzyona bağımlı akdeniz anemisi tedavisinde kullanılacak.
 • ABD’nin Utah eyaletinde, Samanyolu Galaksisi’nin ötesinden Dünya’ya geldiği düşünülen, son derece nadir ve ultra yüksek enerjili parçacık tespit edildi. “Teleskop Dizisi” adlı kozmik ışın gözlemevi tarafından belirlenen bu parçacığa, Japon mitolojisinden esinlenilerek “Amaterasu Parçacığı” adı verildi.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, Yeniden Değerleme Oranı, bu yıl %58,46 olarak tespit edildi. Buna göre; pasaport, ehliyet, trafik cezaları, IMEI kayıtları gibi birçok kalemde fiyatların artacağı öngörülüyor.
 • Anonim ve limited şirketlerde asgari sermaye tutarı artırıldı. Yeni düzenleme ile birlikte, anonim şirketler en az 250 bin TL, limited şirketler ise 50 bin TL sermayeyle kurulabilecek.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un 39 ilçe belediyesinin bütçelerini belirledi. Buna göre, 2024 yılının en yüksek bütçeli ilçe belediyesi 8 Milyar TL ile Esenyurt Belediyesi olurken, en düşük bütçeli belediyesi ise 175 Milyon TL ile Adalar Belediyesi oldu.
 • 2023 yılının kelimesi belli oldu. Merriam-Webster Sözlüğü, ‘Otantik’ kelimesini 2023 yılının favorisi ilan etti. Bu kelimeye olan ilginin artmasının sebebi olarak ise “sosyal medya, kimlik, ünlüler ve yapay zeka hakkındaki konuşmalar ve hikayeler” gösterildi.
 • Branding Türkiye ve Collective Idea organizasyonuyla hazırlanan Girişimlerde Markalaşma Etkinliği, kişisel, kamusal ve kurumsal her işletme için büyük önem taşıyan “markalaşma” ana temasıyla İstanbul’da gerçekleşti.
 • Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları, NASA’nın TESS ve Cheops uydularını kullanarak HD110067 adlı yıldız ve çevresindeki gezegenleri inceledi. Söz konusu gezegenlerde yaşam ihtimali görülmedi ancak teorik bir sistem, ilk kez gerçekte gözlemlenmiş oldu. Bu sistemin “mükemmel bir güneş sistemi” olduğu açıklandı. Keşifle ilgili araştırma bilim dergisi Nature’da yayımlandı

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Ekim 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.