Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ekim ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ekim 2022)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ekim ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Ekim 2022)

Ekim (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ekim 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Ekim 2022)

 • Tesla’nın Optimus adlı insansı robotu, “Tesla AI Day” etkinliğinde tanıtıldı. Tesla’ya göre şu anda sadece kaba bir prototip olan robot, etkinlik sırasında sahnede kalabalığa el salladı ve yavaş yavaş dans etti.
 • Medya monitöring ve analizi konusunda dünya standartlarında bir alt yapıya ve kurumsal değerlere sahip olan Medya Takip Merkezi; bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin medya takip sponsoru oldu.
 • Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %83,45 aylık ise %3,08 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %186.27 aylık ise %5.30 oldu.
 • 2022 Nobel Fizik Ödülü’nü kuantum mekanikleri konusundaki çalışmalarından ötürü Fransız fizikçi Alain Aspect, Amerikalı teorik ve deneysel fizikçi John F. Clauser ve Avusturyalı kuantum fizikçisi Anton Zeilinger kazandı.
 • Superbrands tarafından hazırlanan “Süpermarkalar Türkiye 2022” raporu yayınlandı. Buna göre İlk 10’da yer alan markalar: BMW, Mercedes-Benz, Audi, WhatsApp, Apple, Volkswagen, YouTube, Google, THY ve Bosch oldu.
 • 2022 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Fransız yazar Annie Ernaux kazandı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında, ödülün Fransız yazara; “Kişisel hafızanın köklerini, yabancılaşmalarını ve kolektif kısıtlamalarını ortaya çıkarmadaki cesareti ve klinik duyarlılığı” için verildiği açıklandı.
 • Yaklaşık 30 milyon kullanıcısı bulunan, dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance 100 milyon dolarlık siber saldırıya uğradı. Saldırı nedeniyle para yatırma ve çekme işlemleri geçici olarak askıya alındı.

İkinci Hafta (8 – 14 Ekim 2022)

 • 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde gerçekleştirilen festivalde ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’, ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’, ‘Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’ ve ‘Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ düzenlendi. Özcan Alper’in imzasını taşıyan ‘Karanlık Gece’, en iyi film ödülüne layık görüldü.
 • Medya, itibar, reklam takip ve analizi odağında yenilikçi teknolojisi ve köklü tecrübesiyle markaların çözüm ortağı olan Medya Takip Merkezi; kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı podcast serisi Hani Kurumsaldık’ın medya takip sponsoru oldu.
 • Yüzüklerin Efendisi’nde “Gamling”, Transformers’ta “Optimus Prime”, Galaksinin Koruyucuları filminde ise “Thanos” karakterine yaptığı Türkçe seslendirmeyle akıllarda yer edinen usta seslendirme sanatçısı Ayhan Kahya, 57 yaşında vefat etti.
 • Konaklama vergisi için taslak hazırlandı. Buna göre 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek olan konaklama vergisi kapsamında; otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi kamping gibi tesislerden %2 oranında vergi alınacak.
 • Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna bölgelerini yasa dışı ilhakını kınayan kararı 143 ülkenin oyuyla kabul etti. 35 ülke oylamaya katılmazken, Rusya’ya 4 ülke (Suriye, Nikaragua, Kuzey Kore ve Belarus) destek verdi. Türkiye, oylamada Ukrayna’nın lehine oy kullandı.
 • “Dezenformasyonla Mücadele Düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, “TBMM Genel Kurulu”nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni düzenleme; sosyal ağlardan, internet haber sitelerine kadar dijital medya paydaşlarına yönelik belli kurallar içeriyor. Ayrıca bu yasayla birlikte; halk arasında endişe, korku veya panik oluşturmak amacıyla gerçeğe aykırı bilgi yayanlar, 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacaklar.
 • Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde maden ocağında patlama meydana geldi. Saat 18.15 sularında -300 kotundaki nedeni belli olmayan kısmi patlamada 22 kişi hayatını kaybetti.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ekim 2022)

 • Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 41 maden işçisi şehit oldu. Yaralanan 11 işçinin hastanelerde tedavileri devam ediyor. Patlama sırasında mesaide olan 110 işçiden 58’i ise kendi imkanlarıyla kurtuldu.
 • Kurumsallaşma, markalaşma, dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık’ta 34. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.
 • Futbol dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Ballon d’Or (Altın Top)’u bu sene Real Madrid’in Fransız yıldızı Karim Benzema kazandı. France Football Dergisi tarafından 1956’dan beri dağıtılan ödül, Fransa’nın başkenti Paris’teki Chatelet Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahibini buldu.
 • Washington merkezli uluslararası insan hakları kuruluşu Freedom House’un 2022 yılı “İnternette Özgürlük Raporu” yayınlandı. 2021 yılı raporuna göre 34 puandan 32 puana gerileyen Türkiye, bu yıl da “internetin özgür olmadığı ülkeler” listesinde yer aldı.
 • Eski tip sürücü belgelerini (ehliyet) değiştirme süresi uzatıldı. Buna göre İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesine ilişkin sürenin 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldığını bildirdi.
 • Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Buna göre PPK, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 150 baz puan indirerek yüzde 10.5’e çekti. Beklenti 100 baz puanlık faiz indirimi gelmesi yönündeydi. PPK Ağustos ve Eylül toplantılarında 100 baz puanlık indirim kararı almıştı.
 • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik ilave adım attı. Buna göre kredi kullanabilecek şirketler için daha önce 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL’ye çekildi. Nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’unu geçen şirketlere uygulanan kredi sınırlaması ise %5 olarak güncellendi.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ekim 2022)

 • Dijital ve teknoloji odağında yılın en büyük ve kapsamlı küresel organizasyonlarından biri olan KINZA DUBAI SUMMIT – 2022‘nin global medya partnerleri Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık oldu.
 • İstanbul Barosu’nun yeni başkanı belli oldu. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 52. Genel Kurul’da, 9 aday yarışırken 144 sandık kuruldu. Buna göre, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu başkan adayı avukat Filiz Saraç, Baro Başkanı seçildi. Saraç, 144 yıllık İstanbul Baro’sunun ilk kadın başkanı oldu.
 • İngiltere’de 20 Ekim’de parti liderliğinden istifa eden Liz Truss’ın ardından iktidardaki Muhafazakar Parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanan Hint asıllı Rishi Sunak, ülkenin etnik azınlıktan gelen ilk başbakanı oldu.
 • Usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç, 97 yaşında yaşamını yitirdi. 1000’in üzerinde ödülün sahibi olan Kıvanç’ın cenazesi 27 Ekim’de öğleyin Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.
 • Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya ceza kesildi. WhatsApp, Instagram ve Facebook’un sahibi olan Meta, bu 3 uygulama ile Türkiye’deki kullanıcılardan topladığı verileri birleştirip pazarlama faaliyetlerinde bulunduğu ve bu şekilde de rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle 346,7 milyon TL’lik para cezasına çarptırıldı.
 • Türk İş, Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim – 2022) raporunu açıkladı. Buna göre; açlık sınırı 7.425,23 TL olurken, yoksulluk sınırı 24.186,42 TL oldu. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9.706,52 TL’ye yükseldi.
 • Türkiye’nin ikinci yüzyılına dair yeni program ve hedeflerin yer aldığı “Türkiye Yüzyılı” vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.
 • TOGG’un ilk akıllı cihazı C SUV, Gemlik Kampüsü’nde 1.300 Togg çalışanının alkışları arasında seri üretim bandından indi. Fikri ve sınai mülkiyeti %100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak amacıyla kurulan Togg, “Bir otomobilden fazlası” vizyonuyla önemli bir kilometre taşını daha gerçekleştirmiş oldu.
 • Güney Kore’nin başkenti Seul’un eğlence merkezlerinden Itaewon’da Cadılar Bayramı kutlamasında çıkan izdihamda 153 kişi hayatını kaybetti. 82 kişi ise yaralandı. Bu arada kutlamalara 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor
 • 1810 yılında Edouard Lebon tarafından Beyoğlu’nda kurulan, 1985 yılında Abdurrahman Cengiz ve Şakir Ekinci tarafından isim hakkı satın alınan İstiklâl Caddesi’nde 212 yıldır faaliyet gösteren Lebon Pastanesi yüksek kira artışı nedeniyle (10 bin dolar – yaklaşık 185 bin TL) kapandı.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Eylül 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.