Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Aralık ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Aralık 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Aralık ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Aralık 2021)

Aralık (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Aralık 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Aralık 2021)

 • Spotify Wrapped 2021 açıklandı. Türkiye’den ve dünyadan en çok dinlenen şarkılar ile sanatçıların yer aldığı listede Türkiye’de en çok dinlenen ilk 5 şöyle; Bilmem mi? (Sefo), Seni Dert Etmeler (Madrigal), Krvn (UZI), Bul Beni (Ezhel), Martılar (Edis)
 • Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine aynı bakanlıkta Bakan Yardımcısı olan Nurettin Nebati atandı.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2021’e dair enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon Kasım ayında %3,51 artarken yıllık bazda %21,31 oldu. Böylece enflasyonda son üç yılın zirvesi görüldü.
 • Bitcoin %20’ye varan bir gerilemeyle 57 bin dolar seviyesinden 42 bin dolar seviyesine kadar indi. Ethereum 4 bin 600 dolardan 3 bin 500 dolara kadar indi. Kripto para piyasası 300 milyar dolardan fazla değer kaybederken Shiba, Solano, Cardano, Avax, Tron gibi coinler yüzde 15-20 arasında düştü
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 21. ayağı Suudi Arabistan Grand Prix‘sinde gerçekleşti. Cidde kentinde yer alan 6,1 kilometre uzunluğundaki Cidde Corniche Pisti’nde 50 tur üzerinden yapılan yarışı Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı.
 • Türk felsefe profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünür Prof. Dr. Teoman Duralı 74 yaşında yaşamını yitirdi.
 • Amazon’un 200’den fazla servisi taşıyan bulut platformu AWS, akşam saatlerinde çöktü. Facebook, Instacart, Venmo, Kindle, Roku Disney+ ve McDonald’s gibi şirket ve ürünler de AWS’nin çöküşünden etkilenenler arasında.

İkinci Hafta (8 – 14 Aralık 2021)

 • Google, “2021 Yılının Arama Trendleri”ni yayınladı. Buna göre Türkiye’de 2021 yılında en çok arananlar şöyle; EBA Giriş, Squid Game, AÖL, Mesut Özil, Elmalı Davası.
 • Pantone Renk Enstitüsü, 2022’nin rengini açıkladı. Bu yıl mevcut renk veri tabanından bir renk seçmek yerine, ilk kez yepyeni bir renk tonu oluşturan Pantone, 2022’nin rengine “Very Peri’” adını verdi.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doğrudan satış yoluyla kura son 10 günde 3. kez müdahale etti. TCMB’nin 3. müdahalesinin büyüklüğü yaklaşık 500 milyon dolar tutarında oldu. Bu müdahaleden sonra Dolar 13.74 TL’ye geriledi. Ancak gün içinde yeniden 13.90 TL’nin üzerine çıktı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulu‘nda 2022 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Koca Türkiye’de Omicron varyantının görülüp görülmediğine ilişkin soru üzerine, 6 kişide varyanta rastlandığını söyledi.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nda sezonun 22. ve son yarışı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapıldı. Max Verstappen ile Lewis Hamilton’ın şampiyonluk mücadelesi verdiği yarışı Red Bull-Honda takımından Max Verstappen kazandı.
 • SpaceX ve Tesla markalarının kurucusu olan Elon Musk, ABD merkezli popüler haber ve politika dergisi TIME tarafından “2021 Yılının Kişisi” seçildi
 • Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Tehlike Altında Türleri İçin Tür Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi tanıtıldı. Bütçesi 2 milyon 499 bin 990 Euro olan ve Avrupa Birliği tarafından onaylanan projenin sözleşmesi; Türkiye, Almanya ve Belçika’dan oluşan konsorsiyum ile yapıldı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Aralık 2021)

 • ABD Merkez Bankası (FED) faizi değiştirmedi. Buna karşın varlık alımlarını azaltma hızını, aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarma kararı aldı. Ayrıca FED, 2022’de üç faiz artışı öngörüyor.
 • 2022 asgari ücreti, bir önceki yıla oranla %50,4’lük bir artışla 4 bin 253 lira oldu. Bu arada asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmayacak.
 • Borsada yaşanan sert kayıplar sonrası iki kez devre kesici uygulandı. BIST 100, günü %8,56 düşüşle 2.084 puanla tamamladı. Buna ek olarak bankacılık endeksi %8,74 değer kaybederken holding endeksi %9,33 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren ise %9,89 ile iletişim oldu.
 • Türkiye’nin otomobili TOGG, yeni logosunu tanıttı. Tanıtım için hazırlanan paylaşımda “Doğu ile Batı’nın buluşma, bugün ve geleceğin kesişme noktası” açıklaması yer aldı. Bu arada TOGG logosu için Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye’de tescil işlemlerinin başlatıldığı duyuruldu.
 • Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), akaryakıta üst üste gelen zamlardan sonra, “Oluşan akaryakıt zamlarından biz de mağduruz” ana temalı bir açıklama yaptı. Açıklama kapsamında EPGİS, kurdaki artıştan sonra akaryakıt fiyatlarının yükselmesiyle bayilerin kâr marjının düştüğünü belirtti ve EPDK’dan asgari ücretin artırıldığı oranda kâr marjının yükseltilmesini istedi.
 • Kabine Toplanısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan “yeni finansal alternatif” ana temalı açıklamalarda bulundu. Açıklama öncesi 18,3674 ile zirvesinden işlem gören Dolar/TL düşüşe geçti ve 13 TL’nin altına indi.
 • Dünkü Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni Bir Finansal Alternatif”ten bahsetmişti. Bugünse 14:00’da Hazine ve Maliye Bakanlığı “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat”ına dair detayları açıkladı.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Aralık 2021)

 • 3 Aralık 1992’de gönderilen ve tarihteki ilk SMS olma özelliğini taşıyan Vodafone’un test mesajı, NFT olarak 107 bin Euro karşılığında satıldı. Bu arada SMS’te “Merry Christmas (Mutlu Noeller)” ifadesi yer alıyordu. Satıştan elde edilen gelir ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bağışlanacak.
 • Bibliyografya mantığıyla Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 2.0, Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.
 • The Matrix serisinin uzun yıllar sonra gelen dördüncü filmi “The Matrix Resurrections” vizyona girdi. Başrollerinde Keanu Reeves ve Carrie Anne Moss’un olduğu filmin süresi ise 2 saat 28 dakika.
 • NASA, Avrupa Uzay Ajansı Ve Kanada Uzay Ajansı‘nın ortak projesi olan dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Yapımında 174 ülkeden 1200 bilim insanı, mühendis ve teknisyen görev yaptı. Dev projenin yapımı yaklaşık 30 yıl sürerken, maliyeti ise 10 milyar dolar oldu.
 • “Worldometer”e göre, Koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 280 milyon 28 bin 905’e yükseldi. Salgın nedeniyle 5 milyon 415 bin 714 kişi hayatını kaybederken iyileşen sayısı ise 250 milyon 266 bin 868 olarak açıklandı. Bu arada 24 milyon 346 bin 323 Kovid-19 hastasının tedavisi hale sürüyor.
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında 81 ilin valilik ve belediyelerine genelge gönderdi.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle Twitter Inc’in (Periscope / Scope) reklam yasağını kaldırdı
 • BDDK “dijital bankalar”ı resmen duyurdu.
 • İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine “Yılbaşı Tedbirleri Genelgesi” gönderildi.
 • Branding Türkiye, “Dilekler Tekrarlandıkça Gerçeklik Kazanır” temalı yeni yıl mesajı yayınladı. Ayrıca Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlanan Koronavirüs Sonrası İş Hayatı ile Günün Gündemi 2020 kitapları yeni yıl hediyesi olarak ücretsiz erişime açıldı.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Kasım 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.