Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ağustos ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ağustos 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ağustos ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Ağustos 2022)

Ağustos (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ağustos 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Ağustos 2022)

 • TÜİK, Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri raporunu yayınladı. Buna göre; en yüksek istihdam oranına sahip lisans alanı %82,7 ile sağlık ve refah olurken, en yüksek istihdam oranına sahip ön lisans bölümü %97,1 ile paramedik oldu. Lisans mezunlarında ortalama ilk iş bulma süresi ise 13,6 ay olarak açıklandı.
 • 31 Temmuz‘da gerçekleştirilen 2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı‘ndaki bazı soruların, daha önce bir yayınevinin deneme sınavında yer aldığı iddia edildi. Birçok kullanıcı bu iddiayı kanıtlar nitelikte karşılaştırmalı paylaşımlar yaparak konuyu ülke gündemine taşıdı. İddialar nedeniyle Devlet Denetleme Kurulu (DDK) inceleme başlatırken ÖSYM ise konuyla ilgili iddiaları reddetti.
 • Temmuz enflasyonu açıklandı. TÜİK’e göre Temmuz ayında TÜFE yıllık %79,60 olurken aylık %2,37 oldu. ENAG’a göre Temmuz ayında TÜFE yıllık %176.04 olurken aylık %5,03 oldu. Temmuz ayının zam şampiyonu ise ilaç oldu
 • 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumları iptal edildi. 6, 7 ve 14 Ağustos tarihlerinde yapılacak oturumlar ise ertelendi. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecek olup yeni KPSS takvimi ise 17 Eylül’de başlayacak
 • Türkiye’nin 81 ilinde tasarruf mevduatı amacıyla bankalarda tutulan döviz miktarları belli oldu. BDKK verilerine göre; en çok döviz bulunduran şehir Yozgat oldu. Yozgat’ı Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Gümüşhane izledi.
 • Dünyaca ünlü birçok aktörün Türkçe seslendirmesini yapan seslendirme sanatçısı Sungun Babacan, 63 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının vefatını, Oyuncular Sendikası duyurdu.
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından plastik poşetlerin ücretlendirilmesine dair 1 Ocak 2019’da başlayan uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf sağlandığı açıklandı. Ayrıca bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşması ve yaklaşık 22 bin 746 ton sera gazı salımının da engellendiği ifade edildi.

İkinci Hafta (8 – 14 Ağustos 2022)

 • KPSS’de soruların çalınmasıyla ilgili başlatılan soruşturma sonrası iptal edilen KPSS 2022’nin ardından ÖSYM, KPSS’nin yapılacağı yeni tarihleri açıkladı. Buna göre; KPSS 2022 Lisans Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim bilimleri oturumu 18 Eylül 2022’de, KPSS 2022 Alan Bilgisi oturumu 24 – 25 Eylül 2022’de KPSS 2022 Ön Lisans sınavı 9 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek.
 • “Mavi Vatan” misyonunun “en güçlüsü” olarak anılan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, bugün ilk sondaj için demir aldı. Uzunluğu 238 metre, genişliği 42 metre olan geminin kule yüksekliği ise 104 metre. 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğine sahip.
 • Meta, WhatsApp kullanıcıları için yeni gizlilik özelliklerini duyurdu. Buna göre; WhatsApp gruplarından sessizce çıkabilecek, çevrimiçi durumunun kimler tarafından görüntülenebileceği tercih edilebilecek ve 1 kez görüntüle özelliğiyle gönderilen fotoğraf veya videolardan ekran görüntüsü alınamayacak.
 • Kalyon Holding, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden olan International Holding Company’nin (IHC) iştiraki International Energy Holding (IEH) ile enerjide stratejik bir iş birliğine imza attı. Buna göre Kalyon Enerji’nin %50’si BAE’li IEH’ye yaklaşık 490 milyon dolara satıldı.
 • Türk Hava Yolları (THY), yılın ilk yarısında 737 milyon dolar net kâra ulaştı. Şirket, aynı dönemde yurt içi pazar payını ise %64’e yükseltti. Avrupa’da en fazla uçan ve en çok kapasite sunan hava yolu şirketi olan THY, Ocak – Ağustos 2022 döneminde günlük ortalama 1,206 uçuşla 1. sırada yer aldı.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B2″den “B3″e düşürdüğünü açıkladı. Türkiye’nin not görünümü ise negatiften durağana çevrildi.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından “Beyaz Reform” etiketiyle yapılan açıklamaya göre gelecek günlerde, ilçelerden başlayarak sözleşmeli kadro yaygınlaşacak. Böylece yeni uygulamada sözleşmeli doktorlar daha yüksek özlük haklarına sahip olacak.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ağustos 2022)

 • İşsizlik rakamları, TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı II. çeyreğinde (Nisan-Haziran) bir önceki çeyreğe göre 43 bin kişi azalarak 3 milyon 654 bin kişi oldu. 
 • Google Türkiye tarafından “Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu” yayınlandı.
 • Türkiye – İsrail ilişkilerinin seyrinde yeni bir döneme giriliyor. 
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Buna göre TCMB, politika faizini 1 puan indirerek %14’ten %13’e çekti.
 • Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre telefon yenileme süreci 2 yıldan 4 yıla çıktı. 
 • Türkiye’nin farklı şehirlerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı trafik kazaları meydana geldi. Öncelikle sabah saatlerinde Gaziantep’te meydana gelen trafik kazasında 15 kişi hayatını kaybetti, 31 kişi ise yaralandı. Mardin’de bir tırın kalabalığa dalması sonucu oluşan kazada ise 19 kişi can verirken 26 kişi de yaralandı.
 • İspanya’nın Caceres eyaletindeki Valdecanas vadisinde suların çekilmesiyle İspanyol Stonehenge’i olarak adlandırılan M.Ö. 5000 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen düzinelerce megalitik taş çemberi yeniden gün yüzüne çıktı. 

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ağustos 2022)

 • Aziz Sancar’dan önemli keşif. Uzun yıllardır DNA’nın onarım sistemi üzerinde çalışan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, EdU adı verilen molekülün, sinir hücrelerine zarar vermeden beyindeki tümörün tedavisinde kullanılabileceğine dair bir çalışmaya imza attı.
 • Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nün Nomgon Vadisi’ndeki ortak bilimsel arkeolojik araştırmaları sonucunda Türk tarihi adına önemli bir keşif yapıldı. Buna göre Moğolistan’ın Ötüken bölgesindeki Hangai Jote’de, Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası ve II. Göktürk Devleti’nin kurucusu olan İlteriş Kutlug Kağan’a ait bir anıt kompleks ile yeni bir yazıt bulundu.
 • Dar gelirliye destek paketinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. 
 • UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde 2022-2023 sezonu grup kuraları İstanbul’da, Haliç Kongre Merkezi’nde çekildi. 
 • “Dünyanın En Havalı Caddeleri” listesi Time Out tarafından açıklandı. Listede 33 cadde bulunurken, ilk sırada Rue Wellington (Montreal – Kanada) yer aldı. İstanbul Beşiktaş’taki Süleyman Seba Caddesi ise 27. sırada yer aldı.
 • Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu‘nun (ITUC) 148 ülkeyi kapsayan Küresel Haklar Endeksi’ne göre Türkiye 2022 yılında çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında yer aldı. Değerlendirme işçi haklarına göre yapılıyor.
 • Oreo, Mikado ve Pepito’nun üreticisi ABD merkezli Mondelez’in, ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali bulunduğu için şirket, 3 üretim sahasını kapattı.
 • Montrö Sözleşmesi‘nin tanıdığı haklar doğrultusunda boğazlardan geçiş ücreti 5 kat artırıldı. Türkiye, 1983 yılında Frank bedelinde %75 indirim uygulayarak bir Frank’ı 0.80 dolar olarak sabitlemişti. 40 yıl sonra güncellenen yeni geçiş ücretine göre artık tonaj başına 4 dolar alınacak. 
 • 1991 yılında dağılan SSCB’nin (Sovyetler Birliği) son lideri Mihail Gorbaçov, 91 yaşında Moskova’da hayatını kaybetti. 
 • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini %68,6’ya yükseltti. Bir önceki tahmin %52,1’di. Moody’s ayrıca Türkiye’nin 2022 büyüme tahminini de güncelleyerek %4,5’e yükseltti.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Temmuz 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.