Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19’dan korunmak için büyük önem taşıyan sosyal mesafe” ile ilgili Google bir rapor yayınladı. İşte Google’ın “Sosyal Mesafe Raporu”

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmasının ardından birçok ülkede etkisini göstermeye başlayan Korona Virüs, dünya çapında 1 milyondan fazla kişiye bulaştı. Virüs nedeniyle dünya genelinde ölen kişi sayısı ise 100 bine yaklaştı. Durum böyle olunca gerek ülke içi, gerekse de ülkeler arası izolasyon önlemleri artırıldı.

Dünyanın en büyük arama motoru Google da, geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Ve bu rapor sosyal izolasyonun ne denli önemli olduğunu gösterdi.

Google Sosyal Mesafe Raporu Hazırladı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak ilan edilen Korona Virüs dünya genelinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Vaka sayılarının ve ölüm oranlarının günden güne artması ülkelerin daha sıkı önlemler almasına neden oluyor. Bu önlemler arasında karantina ve sokağa çıkma yasakları başı çekiyor.

Korona Virüs Aşısı

ABD menşeili arama motoru Google da devletlerin, vatandaşlarının konumunu takip edebileceği bir rapor yayınladı. Google tarafından yayınlanan bu raporda kullanıcıların konum bilgileri yer alıyor.

Veriler Anonim Yayınlanacak

Google, 131 ülkeden kullanıcının konum hareketlerini anonim olarak yayınlayacağını açıkladı. Bu sayede, coğrafi hesaplamalar doğrultusunda kullanıcıların hareketlenme eğilimleri görülmüş olacak.

Şirket bu raporu yayınlarken kalabalıkların bir araya geleceği belli konumları baz alacak. Diğer yandan kullanıcıların yapmış olacağı ziyaretlerin yüzdesini alarak, konumlardaki artış ve azalışları daha iyi  tespit edebilecek. Bu konumlar arasında park ve mağaza gibi insan kalabalığının yoğun olduğu yerler mevcut.

Google yöneticilerinin konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamaya göre, yayınlanacak olan bu raporda, belirlenen noktaları ziyaret eden kişilerin gerçek sayıları gösterilmeyecek. Bunun nedeni ise, devletlerin virüsün yayılmasını önlemek amacıyla geliştirecekleri politikaları, daha iyi bir noktaya getirmelerini sağlamak.

Şirket gizliliğe verdiği önemi vurgulamak adına, hazırlanacak olan raporda kullanıcıların tam olarak konum ve kişisel bilgilerine yer vermeyeceğini de belirtti. Google’ın gizlilik adına yaptığı bir diğer hamle ise yapay parazit (artificial noise) kullanımı olacak. Bu sayede kullanıcıların başkaları tarafından tespit edilmesi de zorlaşacak.

Türkiye’de Sosyal Mesafe

Google sosyal mesafe ile ilgili önemi ortaya koymak için hazırladığı “Sosyal Mesafe Raporu”nda Türkiye’ye de yer verdi. Buna göre Türkiye’de devamlı olarak ziyaret edilen ve kalabalık grupların yer aldığı noktalar ele alındı. Raporda bu noktalardaki artış ve azalışları açıklandı.

İşte, Google’ın 16 Şubat – 29 Mart tarihleri arasındaki verilerini derleyerek oluşturduğu raporda öne çıkan bazı kısımlar;

  • Eğlence mekanlarının hareketlilik eğilimi; -%75
  • Market ve eczanelerin hareketlilik eğilim;i -%39
  • Parkların hareketlilik eğilimi; -%58
  • İstasyonların hareketlilik eğilimi; -%71
  • İş yerlerinin hareketlilik eğilimi; -%45
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.