Arka Kapak

Google Nasıl Yönetiliyor?

Jonathan Rosenberg ve Eric Schmidt tarafından kaleme alınan Google Nasıl Yönetiliyor? kitabının arka kapak metni;

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…

O şirket, Google.

Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor? Google’ın iki tepe yöneticisi – İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg – tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.

Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan Google Nasıl Yönetiliyor?, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.

“İlham dolu bir geleceği bizimle tanıştıracak bir şirket oluşturmak için enerji dolu ve heyecan verici bir başlangıç.”

– Publishers Weekly

“Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg, bir şirketin nasıl olup da müthiş yenilikçi, eşsiz bir kültür oluşturduğunu ortaya koymak için perdeleri açıyor!”

Fortune

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Timaş Yayınları

Çevirmen: Cem Özdemir

Yayın Tarihi: 21.06.2019

ISBN: 6050819250

Baskı Sayısı: 6. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 320

Cilt Tipi: Ciltli

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 15.5 x 23 cm

Yazar Hakkında I Jonathan Rosenberg

Jonathan Rosenberg, 2000 yılında Google’da çalışmaya başlamıştır. 2011 yılının Nisan ayına kadar Google ürün takımının liderliğini yapmış ve Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. Ürün yöneticiliği görevini sürdürürken, Google’ın son kullanıcı, reklam verenler ve ortakları için geliştirdiği ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi ve düzenlenmesiyle ilgilenmiştir.

Şirketin işe alım politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamış, iletişim ve pazarlama uygulamalarında büyük etki sahibi olmuştur. Aynı zamanda Google CEO’su Larry Page’in danışmanlığını yapmaktadır.

Jonathan Rosenberg, Google’a katılmadan önce Excite@Home’da ürünler ve hizmetler departmanını yöneten Rosenberg, ondan önce de Apple Computer için eWorld ürün portföyünü ve Knight Ridder Bilgi Hizmetleri için ürün pazarlama departmanlarını yönetmiştir. Chicago Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Rosenberg, Claremont McKenna Üniversitesi İktisat Bölümü’nden de onur derecesiyle mezun olmuştur.

Yazar Hakkında I Eric Schmidt

2001 yılında katıldığı Google’ın, Silikon Vadisi’nde bir startup olmaktan çıkıp, teknolojinin lideri konumunda bir şirket olmasında en büyük payı olan isimlerden biridir. Kurumun aynı zamanda İcra Heyeti Başkanı olan Eric, ortaklık ve iş ilişkileri kurma, sosyal yardımları yönetme, teknoloji düşünce liderliği ve CEO ile diğer kıdemli yöneticilere danışmanlık gibi Google’ın harici meseleleriyle ilgilenmektedir.

2001-2011 yılları arasında Google’da CEO’luk yapmıştır. Google’a katılmadan önce Eric Novell ve Sun Microsystems’te yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Eric, Princeton’da elektrik mühendisliği lisansının ardından Berkeley’de bilgisayar bilimleri yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Başkanlık Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi’nin ve İngiltere’de Başbakana Bağlı Danışmanlık Konseyi’nin üyesidir. Aynı zamanda Economist Group, Mayo Clinic ve Khan Akademisi’nin yönetim kurullarında görev almaktadır.

Schmidt Aile Vakfı kapsamında iklim değişikliği, okyanus ve deniz yaşamı çalışmaları, eğitim ve doğal bilimler ve mühendislik alanlarında ileri teknoloji çalışmalarına devam etmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.