Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemini meşgul eden Rekabet Kurumu ile Google arasındaki anlaşmazlık halen devam ediyor. Daha bu konu soğumamışken bu defa da Google çöktü. Öyle ki; Gmail, Youtube başta olmak üzere Google servislerine ulaşılamıyor.

Pazar gününden bu yana Google’ın Türkiye ile ilgili aldığı yaptırım kararı ülke gündemini epey meşgul etti. Hatta bu gündem hala tam anlamıyla soğumuş değil. Zira ne Rekabet Kurumu ne de Google taleplerinden vazgeçmiyor. Böyle olunca da meselenin çözümüne yönelik net bir adım atılamıyor.

Bu konuyu sizler için Branding Türkiye’de yazmıştık. Sırasıyla Google Türkiye’ye Yaptırım Uygulayabilir ve Google Türkiye Yaptırımı İle İlgili Resmi Açıklama Yaptı başlıklı makaleleri okumanızı öneririm. Ayrıca bu olaydan aylar önce yazdığım Google İle Huawei Arasındaki Savaşta Kimse Bu Detayı Fark Etmedi başlıklı makaleyi de muhakkak okumanızı istiyorum. Zira bu günleri aylar öncesinden yazmıştım diyebilirim.

Evet, Google ile Türkiye arasındaki problemin nedenleri ve sürece dair detayları bu makaleleri okuyarak öğrenebilirsiniz. Şimdiyse farklı bir konuya değineceğiz. Zira bugün yine başrolünde Google’ın olduğu tuhaf bir şey oldu: Google çöktü.

Google Çöktü!

Türkiye saati ile 11:00 sularında başlayan erişim sorunu halen devam ediyor. Buna göre Google Search başta olmak üzere Gmail, Youtube, Analytics, Google Translate gibi servislere ulaşılamıyor

Google Servisleri Çöktü

Bu durumun Türkiye özelinde olduğunu düşünenler için yüreklere su serpecek bir detay paylaşalım; problemin Türkiye ile organik anlamda bir ilgisi yok. Yani aynı sorun Avrupa ülkelerinde ve hatta Japonya’da dahi yaşanmakta. Kısacası internetinizin ayarlarıyla oynamayın. Gün içerisinde her şey eski haline gelecektir. 🙂

Gmail, Youtube Gibi Servislere Ulaşılmıyor

Türkiye saatiyle yaklaşık olarak saat 11:00’de başlayan Google’a erişim sorunu nedeniyle Youtube, Gmail, Google Translate gibi Google servisleri de çöktü. Yani Youtube’da bir video izlerken yahut bir müzik parçası dinlerken eğer aniden erişiminiz kesildiyse endişe etmenize gerek yok. Problem sahip olduğunuz internet ağıyla yahut Türkiye ile Google arasındaki restleşmeyle ilgili değil. Başlarken de belirttiğimiz gibi Google çöktü.

Google Erişim Sorunu

Google, gün içerisinde konuya ilişkin resmi bir açıklama paylaşır paylaşmaz sizlere konunun tüm detaylarını Branding Türkiye’den aktaracağız. Bu arada son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak ve gerçek zamanlı bilgi akışı için Branding Türkiye’nin Telegram Kanalı‘na katılabilirsiniz.

Google’dan Resmi Açıklama [Güncelleme: 20:05]

Google, sabah saatlerinde yaşanan ve 1 saati bulan kesintiye ilişkin resmi bir açıklama yaptı.

İşte Google Cloud üzerinden yapılan o açıklama

“Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinden yönlendirilen trafiği etkileyen birden fazla eşzamanlı fiber kesintileri sorunu, 2019-12-19 02.36 ABD/Pasifik tarihi itibarıyla tüm etkilenen kullanıcılar için çözüldü. Google hizmetleri, erişim için birincil olarak Bulgaristan ağ noktamızı kullanan kullanıcılar için belirli bir süre erişilemez durumda kaldı. Sorunu çözmeye çalışırken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sorunun asıl nedenini belirledik ve olumsuz etkilenen trafiği farklı kısımlara yönlendirdik. Sorun hakkında bir iç soruşturma başlatmış durumdayız ve ileri bir tarihte ayrıntıları kamuoyuna duyuracağız.”


💡 Johan Cruyff Ve Başarının 5 Sırrı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.