Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın web tarayıcısı olarak hizmet veren Google Chrome logosu 8 yıl aradan sonra değişti.

Kurumsal kimliğin ve marka konumlamasının önemli bir öğesi olan logo konusunda bazı firmalar dönemsel olarak revize veya güncelleme yapma ihtiyacı seziyor. Özellikle dijitalleşmenin önem arz ettiği ve hatta dijitalleşmenin hayatımızın tam merkezinde olduğu günümüzde kurumsal kimlikte bazı güncellemeler yapmak bir PR aksiyonundan öte adeta bir gereklilik oluyor. Birçok köklü firma son birkaç yılda logosunda minimalist de olsa değişikliğe giderek bu trende uydu. En son Google Chrome 8 yıl aradan sonra logosunda ufak birkaç değişiklik yaptı.

Google Chrome Logosu Değişti

Geçtiğimiz günlerde teknoloji blogları başta olmak üzere internet medyasına bir haber düştü. Buna göre Google Chrome logosu değişmişti. Haberi okuyan ve logoyu inceleyenler başta nasıl bir değişiklik yapıldığını anlayamamış olabilir. Hatta herhangi bir değişiklik olup olmadığına emin olmak bile zordu. Çünkü 8 yıl sonra yapılan değişiklik oldukça minimalist bir tavır takınılmış.

Meseleyi anlamak adına konuya ilişkin Google Chrome logosunun tasarımcısı tarafından Twitter’da yazılan floodu okuyabilirsiniz. İşte o tiwit zincirinden birkaç detay;

“Bazılarınız bugün Chrome’un Canary güncellemesinde yeni bir simge fark etmiş olabilir. Evet! Chrome’un marka simgelerini 8 yıldır ilk kez yeniliyoruz. Yeni simgeler yakında cihazlarınızda görünmeye başlayacak.

Google’ın daha modern marka ifadesine uyum sağlamak için gölgeleri kaldırarak, orantıları hassaslaştırarak ve renkleri parlaklaştırarak ana marka simgesini sadeleştirdik.

Eğlenceli gerçek: Yeşil ve kırmızının belirli tonlarını yan yana koymanın hoş olmayan bir renk titreşimi yarattığını da keşfettik, bu yüzden bunu azaltmak için ana simgeye çok ince bir gradyan ekledik ve simgeyi daha erişilebilir hale getirdik.

Ardından, işletim sistemine özel özelleştirmeler oluşturduk. Simgelerin Chrome’u tanınabilir bir şekilde hissetmesini, aynı zamanda her işletim sistemi için iyi hazırlanmış olmasını istiyoruz. Örneğin, Windows’ta simgeler, Windows 10 ve 11’de evde görünen, açıkça derecelendirilmiş bir görünüm alır.

Açıklamanın devamını okumak için tiwit zincirini buradan takip edebilirsiniz. Bu arada “Google Chrome”da tek yenilik logonun değişmesi olmadı. Son güncelleme ile birlikte gelen yenilikleri farklı bir makalede sizlerle paylaşıyor olacağız.

Logo Nedir? 

Branding Türkiye’nin Kurumsal Kimlik ana temalı yazı dizisi kapsamında hazırlanan “Logo Amblem Sembol Nedir? Farkları Nelerdir?” başlıklı yazıyı okuyarak logo konusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.