İspanya merkezli teslimat uygulaması Glovo, Türkiye pazarında bir yılı geride bıraktı. 500 bini aşkın kullanıcısına Ankara, İzmir ve İstanbul’da hizmet veren Glovo, Türkiye’de sipariş trendlerini değerlendirdi. İşte Glovo Türkiye Sipariş Trendleri (2019)

Yemek siparişinden market alışverişine kadar ihtiyaç duyulan her şeyi dakikalar içinde kullanıcılarına ulaştıran Glovo, Türkiye’deki bir yılına ilişkin sipariş trendlerini açıkladı.

Glovo Türkiye Sipariş Trendleri (2019)

Glovo’nun yayınladığı istatistiklere göre, derbi akşamlarının en çok tercih edilen yemeği pizza oldu. Öte yandan İstanbul’dan verilen tatlı siparişlerinde yeni nesil lokmacılar tüm tatlı siparişlerinin önüne geçti. Market siparişlerinde tropikal meyve siparişleri dikkat çekerken, yılın bu anlamda öne çıkan trendi mango oldu.

Kullanıcılarına kurye hizmeti de veren Glovo’nun bu özelliğini en çok unutkanlar kullandı. Kurye siparişlerinde sırasıyla unutulan anahtar, şarj aleti ve bilgisayarlar kullanıcılara ulaştırıldı.

Lahmacun Liderliği Kaptırmadı

Glovo Türkiye Sipariş Trendleri raporuna göre; her 4 İstanbulludan biri fast food sipariş ederken, İzmirlilerin verdiği her 2 yemek siparişinden birinde Türk mutfağı tercih edildi. Tüm şehirler arasında hamburgeri en çok seven Ankaralıların ise her 5 siparişinden biri hamburger oldu. Tüm yemek siparişlerinde lahmacun açık ara lider oldu.

Glovo Türkiye tarafından hazırlanan Sipariş Trendleri temalı rapora göre tatlı tercihleri de şehirlere göre farklılık gösterdi. İstanbullular yeni trend dolgulu lokmayı tüm tatlılardan fazla sipariş ederken İzmirliler dondurma, Ankaralılar ise waffle tercih etti. Lokmada çikolatalı sos, waffle’da ise muz, tatlıların en çok tercih edilen eşlikçisi oldu.

Türkiye’de son yıllarda çayın tahtını sallayan kahve trendinde en çok tercih edilen ürün latte oldu, latteyi filtre kahve ve capuccino takip etti. Hava sıcaklıklarının artmasıyla soğuk kahve siparişlerinde de artış yaşandı. Buna göre soğuk kahve geçen aya oranla 2 kat fazla tercih edildi.

Hafta sonu verilen yemek siparişleri değerlendirildiğinde, Cuma günleri İstanbul’dan verilen siparişler İzmir ve Ankara’nın iki katı oldu. Buna göre İstanbul, Cuma akşamları evde yemeyi tercih ederken Ankara ve İzmir evde yeme tercihini Cumartesi gününden yana kullandı. Pazar günü tüm illerde en çok yemek siparişi verilen gün oldu.

Glovo Yemek Siparişleri İstatistikleri

Derbi Heyecanına Pizza Eşlik Etti

Glovo Türkiye tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye, derbi maçları izlerken pizza, cips ve gazlı içecek tüketti. Derbi akşamları karışık pizza tüm siparişlerin önüne geçti. Derbi akşamlarında maçın bir saniyesini bile kaçırmak istemeyen futbolseverler market siparişlerini de yüzde 30 artırdı. Derbi günlerinde market siparişlerinin yıldızı ise atıştırmalıklar oldu.

“Ne İstersin” özelliği ile kullanıcılarının uygulama içeriğine bağlı kalmadan istedikleri ürünleri istedikleri yerden sipariş verebilmesini sağlayan Glovo’nun kişisel bir asistan gibi çalışan bu özelliği en çok yılbaşında kullanıldı. Buna göre yılbaşında, diğer günlerden 3 kat daha fazla Ne İstersin siparişi geldi.

Bu arada hediye almak için vakit bulamayanların yardımına da Glovo Türkiye koştu ve istedikleri hediyeleri dakikalar içinde sahiplerine ulaştırdı.

Sevgililer Günü’nü evinde geçirenlerin yemek tercihi İtalyan mutfağı oldu. İtalyan mutfağından verilen yemek siparişleri Sevgililer Günü’nde iki katına çıktı. Sevgiler Günü’nde hediye almaya vakti kalmayanlar sevgililerinin yüzünü Glovo ile güldürdü.

Glovo Türkiye aracılığıyla verilen hediye siparişlerinin yıldızı ise çikolata ve çiçek oldu. Çikolata tüm siparişlerin yüzde 56’sını oluştururken bunu yüzde 23 ile çiçek takip etti. Güzellik ürünleri de hediye listesine girdi. Buna göre sevgilisine güzellik ürünü alanlar yüzde 12’lik bir kesimi oluşturdu.

Glovo Türkiye Sipariş Trendleri – 2019 (İnfografik)

Glovo’nun Türkiye’deki 1 yılını özetleyen tüm bu verilerin görselleştirildiği Glovo Türkiye Sipariş Trendleri (2019) temalı infografiği sizler için paylaşıyoruz. Glovo Türkiye Sipariş Trendleri İnfografik


 💡 Akademik Yazı Kalitesi Araştırması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.