Branding Türkiye Etkinlik tarafından 21 Mart 2019’da üniversite öğrencilerine özel “Girişimciler İçin Yeni Medya” temalı bir etkinlik gerçekleştirildi. İşte, İstanbul Gelişim Üniversitesi sponsorluğundaki “Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği”ne dair etkinlik notları…

Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, fayda odaklı yeni nesil bir mecra olan Branding Türkiye, yalnızca içerik odaklı bir yapılanma değil. Branding Türkiye aynı zamanda etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik aracılığıyla bütünleşik pazarlamanın kapsamına giren alanlarda zirve ve etkinlikler düzenlemektedir.

Bu etkinliğin ana teması “girişimciler için yeni medya”ydı. Etkinliğin temel amacı ise geleceğin girişimcisi olan üniversite öğrencilerine, yeni medya hakkında farkındalık sağlamaktı.

Girişimciler İçin Yeni Medya

Branding Türkiye Etkinlik, her ay farklı bir üniversitede gerçekleştirdiği zirvelerin yanı sıra sektör profesyonellerine yönelik ücretsiz etkinlikler de kurguluyor. En son 21 Mart 2019’da İstanbul Gelişim Üniversitesi sponsorluğunda üniversite öğrencilerine özel “Girişimciler İçin Yeni Medya” adlı bir etkinlik gerçekleştirdi. Sınırlı kontenjana rağmen üniversitelilerin etkinliğe katılımı ve ilgisi büyüktü.

Girişimciler İçin Yeni Medya – Etkinlik Notları

“Girişimciler İçin Yeni Medya” temalı etkinliğin konuşmacıları arasında; Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam,  D-Branded Sosyal Medya Uzmanı Damla Aydın ve Pictus Digital & Creative Kurucusu ve İçerik Yöneticisi Asil Terzi yer aldı.

Etkinliğin ikinci bölümünü temsil eden öğleden sonraki oturumda ise Yeni Medya temalı bir panel gerçekleştirildi. Panelde; Branding Türkiye‘nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam, bünyesinde Haberler.com, Sondakika.com, Antoloji.com, Yenikadin.com gibi Türkiye’nin en çok okunan ve her biri kendi alanında başarıya ulaşmış markaları barındıran Yeni Medya Online Yayıncılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Haberler.com CEO’su Sümeyra Teymur, Yeni Medya Online Yayıncılık Reklam Direktörü, @irlandalianne markasının kurucusu influencer Esra Şimşek yer aldı.

Dikkat Çeken Noktalar

“Girişimciler İçin Yeni Medya” etkinliğinde sahneye ilk önce Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam çıktı. Sağlam, “Yeni Medya Ama Neden?” başlıklı konuşmasında “yeni medya”nın kavramsal boyutuna değindi. Mürsel Ferhat Sağlam, aynı zamanda yeni medya kavramını “nedir?” / “niye?” / “nasıl?” açılarından değerlendirerek kavrama dair bir takım analiz ve açıklamalarda bulundu.

Mürsel Ferhat Sağlam, yeni medya kavramını tanımlarken, yeni medyanın sıfırdan doğan bir kavram ya da süreç olmadığını tam aksine geleneksel medyanın bir devamı olduğunu belirtti. Geleneksel medyanın dünden bugüne bir “değişim”, “dönüşüm” ve “dijitalleşme” içerisinde olduğunu da vurgulayan Sağlam, yeni medyanın belli başlı özelliklerine de değindi.

Yeni Medyanın Yol Haritası

Konuşmasında yeni medya için nasıl bir yol haritası olması gerektiğini anlatan Sağlam’a göre yeni medya herkesin bilgi sahibi olması gereken önemli bir alan. Mürsel Ferhat Sağlam yeni medya odağında hazırladığı yol haritasını anlatırken şu görseli kullandı;

3F Fenomeni Nedir

Girişimciler İçin İçerik Pazarlama

Mürsel Ferhat Sağlam’ın ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye Pictus Digital & Creative Kurucusu ve İçerik Yöneticisi Asil Terzi çıktı. Etkinliğin konusunu oluşturan iki temel kavramdan biri olan “girişimciler” odağında meseleye değinen Terzi, içerik pazarlamasının yeni medya için önemine vurgu yaptı.

Potansiyel birer girişimci olan üniversiteli katılımcıların yeni medyayı etkin ve etkili kullanmalarında içerik faktörünün niye önemli olduğuna dair farkındalık odaklı konuşma gerçekleştiren Asil Terzi, içerik pazarlamasına dair dikkat çekici ve fayda içeren ipuçları aktardı. Ayrıca günümüz şartlarında sıradan içerikten ziyade nitelikli içeriğin daha önemli ve sürdürülebilir olduğunu vurgulayan Terzi, gençlere yeni medya alanında ne yapmaları gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu.

Girişimciler İçin Etkili Sosyal Medya Kullanımı 

Asil Terzi’nin ardından sahneye D-Branded‘da Social Media Specialist olarak görev alan, sosyal medya uzmanı ve içerik üreticisi Damla Aydın çıktı. Yeni medyanın önemli bir dinamiği olan sosyal medyanın kullanımına yönelik fayda içeren bir konuşma gerçekleştiren Aydın, girişimcilere sosyal medyayı kullanırken dikkat etmeleri gerekenlerden bahsetti.

Sosyal medyada içerik üretimi ve sosyal medyanın doğru yönetimine dair bilgi paylaşımında bulunurken “sosyal medya ne değildir?” sorusuna yanıt vererek başlayan Aydın’a göre sosyal medya hem pazarlama hem de iletişim aracıdır. Ancak bu çerçevede fayda elde edebilmek için öncelikle sosyal medyanın belli bir stratejiye konumlandırılması gerekiyor.

Yeni Medya Paneli

Girişimciler İçin Yeni Medya temalı etkinliğin ikinci bölümünü temsil eden öğleden sonraki oturumda “Yeni Medya” paneli gerçekleştirildi.

Panelistler, Moderatör Didar Üstün‘ün yeni medya odağındaki sorularını yanıtladı. Didar Üstün, panelistlere öncelikle yeni medyanın önemine dair bir soru yöneltti. Mürsel Ferhat Sağlam, Sümeyra Teymur ve Esra Şimşek, kendi perspektiflerinden, yeni medyanın önemini anlattı. Daha sonra Didar Üstün, yeni medya odağında ne tür tavsiyelerde bulunabileceklerini sordu. Panelin bitimine doğru gençlere tavsiyelerde bulunan katılımcılar, aynı zamanda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Network Fırsatı

İstanbul Gelişim Üniversitesi‘nde gerçekleşen Girişimciler İçin Yeni Medya temalı etkinliğin öncesinde konuşmacılarla katılımcılar sohbet etme fırsatı buldu. Etkinlik sürecinde verilen molalarda, öğle yemeğinde ve etkinlik sonrasında da etkinliğe katılanlar; konuşmacılarla tanışma imkanı bulup, merak ettikleri detayları konuşmacılara sordu. Katılımcılar ayrıca staj süreçlerine dair konuşmacılardan bilgi aldı.

Sponsorlar

 • Branding Türkiye
 • İstanbul Gelişim Üniversitesi
 • Dijital Markalaşma Eğitimi I DME
 • Haberler.com
 • SonDakika.com
 • Branding Meetup
 • Ajans Paradise
 • Branding Türkiye Yayınları
 • Dikeyeksen Yayıncılık
 • Pictus Digital & Creative
 • SendPulse
 • Confidence Patent
 • G4A Studio & Workshops
 • Branding Türkiye Tv
 • Alastyr

Etkinlikten Kareler

Girişimciler İçin Yeni Medya etkinliğine dair fotoğraflar için Branding Türkiye‘yi ve Branding Türkiye Etkinlik‘i Instagram’da takip edebilirsiniz. 

Slaytlar

Yeni Medya Ama Neden? başlıklı sunumu incelemek veya cihazınıza indirmek için Branding Türkiye’nin SlideShare hesabını ziyaret edebilirsiniz. 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.