Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Açıklandı (2018)

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından oluşturulan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018)” sonuçları açıklandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından hazırlanan, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi – 2018‘ne göre ODTÜ 93,16 puanla ilk sırada yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni 90,16 puanla İstanbul Teknik Üniversitesi ve 85,49 puanla Sabancı Üniversitesi takip ediyor.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018)

Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 164 üniversite baz alınarak hazırlanmıştır. Bu üniversitelerden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti, 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilerek endeks oluşturulmuştur.

TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi ve üniversitelerin aralarında bulunduğu 247 kurum katkılarını sunmuştur.

İlk 10 Üniversite

TÜBİTAK’ın hazırladığı endekste yer alan ilk 10 üniversite ve bu üniversitelerin puanları şöyle;

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) – 93,16
 2. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) – 90,16
 3. Sabancı Üniversitesi – 85,49
 4. Bilkent Üniversitesi – 84,42
 5. Boğaziçi Üniversitesi – 83,33
 6. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) – 81,40
 7. Gebze Teknik Üniversitesi – 77,82
 8. Hacettepe Üniversitesi – 75,93
 9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü – 75,64
 10. Ege Üniversitesi – 70,66

Bu sene 7. kez hazırlanan endeksin metodolojisi 5 boyuttan oluşuyor. Ayrıca bu 5 boyutun altında 23 farklı gösterge yer alıyor.

Endeks hazırlanırken baz alınan 5 boyut;

 • Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği
 • Fikri Mülkiyet Havuzu
 • İş Birliği Ve Etkileşim
 • Girişimcilik Ve Yenilikçilik Kültürü
 • Ekonomik Katkı Ve Ticarileşme

DİPNOT:

Bu yıl endeks hazırlanırken bir metodoloji değişikliğine gidildi. Üniversite performanslarının etki ve çıktı odaklı bir yaklaşımla ölçülebilmesini sağlamak için endeks metodolojisinde yapılan değişiklikle birlikte, 5 boyuttan biri olan “girişimcilik ve yenilikçilik kültürü” boyutu bu  yıl değerlendirme dışı bırakıldı.

Bunun nedeni olarak ise üniversitelerin bu konuda (girişimcilik / yenilikçilik) yeterli olgunluk seviyesine ulaştığı gerçeği göz önüne alındı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir