Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından oluşturulan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018)” sonuçları açıklandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından hazırlanan ve Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi – 2018”ne göre ODTÜ 93,16 puanla ilk sırada yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni 90,16 puanla İstanbul Teknik Üniversitesi ve 85,49 puanla Sabancı Üniversitesi takip etti.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018)

Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 164 üniversite baz alınarak hazırlandı. Bu 164 üniversiteden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti, 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilerek oluşturulan endeks; Türkiye’deki üniversitelerin girişimci ve yenilikçi yönünü ortaya koyması açısından büyük öneme sahip.

Bu arada TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya toplam 247 kurum katkıda bulundu. Üniversitelerin de aralarında bulunduğu bu kurumların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı
 • Yükseköğretim Kurulu
 • Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı
 • KOSGEB
 • TÜRKPATENT
 • Türkiye Bilimler Akademisi
 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
 • Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

İlk 10 Üniversite

TÜBİTAK’ın hazırladığı Girişimci Ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi’nde yer alan ilk 10 üniversite ve bu üniversitelerin puanları şöyle;

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) – 93,16
 2. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) – 90,16
 3. Sabancı Üniversitesi – 85,49
 4. Bilkent Üniversitesi – 84,42
 5. Boğaziçi Üniversitesi – 83,33
 6. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) – 81,40
 7. Gebze Teknik Üniversitesi – 77,82
 8. Hacettepe Üniversitesi – 75,93
 9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü – 75,64
 10. Ege Üniversitesi – 70,66

Bu sene 7. kez hazırlanan endeksin metodolojisi 5 boyuttan oluşuyor. Ayrıca bu 5 boyutun altında 23 farklı gösterge yer alıyor.

Girişimci Ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi Metodolojisi

Endeksin Metodolojisini Oluşturan 5 Unsur;

TÜBİTAK tarafından hazırlanan “Girişimci Ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi”nin hazırlanması için kullanılan metodoloji temelde 5 unsurdan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği
 • Fikri Mülkiyet Havuzu
 • İş Birliği Ve Etkileşim
 • Girişimcilik Ve Yenilikçilik Kültürü
 • Ekonomik Katkı Ve Ticarileşme

💡 Dipnot

Bu yıl endeks hazırlanırken bir metodoloji değişikliğine gidildi. Üniversite performanslarının etki ve çıktı odaklı bir yaklaşımla ölçülebilmesini sağlamak için endeks metodolojisinde yapılan değişiklikle birlikte, 5 boyuttan biri olan “girişimcilik ve yenilikçilik kültürü” boyutu bu yıl değerlendirme dışı bırakıldı. Bunun nedeni olarak ise üniversitelerin bu konuda (girişimcilik / yenilikçilik) artık yeterli olgunluk seviyesine ulaştığı gerçeği göz önüne alındı. Bu arada raporun tamamını incelemek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.


💡 Üniversite Öğrencisi Olmanın Bedeli Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.