Gerilla Satışın Önemi Ve Teknikleri

Eğer bir Branding Türkiye okuruysanız “Gerilla Pazarlama”yı duyalı çok olmuştur. Gerilla pazarlama çoğu pazarlama uzmanının en sevdiği alanlardan biridir. Küçük bütçelerle büyük bir etki yaratma sanatı aslında gerilla pazarlamanın özünün oluşturur. Normalde bu kavram satış için pek kullanılmaz ama aslında satışları arttırmak için sıkça kullanılır. O yüzden bu makalede gerilla satışın önemi ve teknikleri üzerine bilgi aktarımında bulunacağız. 

B2C şirketler için gerilla pazarlama harika potansiyeller barındırıyor.  B2B şirketler içinse ‘Gerilla Satış’ harika potansiyeller barındırıyor. Gerilla satış normalde pek kullanılan bir terim değildir ama kendi içinde büyük potansiyeller taşır. Özellikle B2B satış uzmanları gerilla satışı çok iyi bilmeli ve kendini bu yönde geliştirmelidir.  Çünkü gerilla satış yöntemleri ile satış ofisinde fark yaratabilirsiniz. Zira satış ofislerinde çalışan insanlar genelde ürünlerine bir alıcı çıkmasını ve alıcı çıktıktan sonra bu ürünler ile fiyat pazarlıkları yapmayı severler. Diğer taraftan, her ne kadar işi satış bile olsa, birçok satış uzmanı sahada pek potansiyelleri kovalamakla uğraşmaz. Dolayısıyla satışları arttıracak yeni yöntemler geliştirmek için de herhangi bir çaba sarf etmezler. Ezberden bildiklerini her gün tekrarlarlar.

Ama eğer satış alanında fark yaratmak istiyorsanız bu yaklaşım kabul edilemez. İşte tam da burada devreye gerilla satış giriyor. Satış alanında fark yaratmak isteyenler gerilla satış tekniklerini mutlaka bilmeli ve kendini bu teknikler konusunda geliştirmelidir.

Gerilla Satışın Önemi

Gerilla satış tekniklerine hâkim olanlar şunu bilir. Elinde bugün muhakkak satılacak fırsat bir ürün vardır. Ve bu fırsat ürüne ihtiyaç duyan muhakkak birileri vardır. Eğer bugün bir satış yapıp fark yaratmak istiyorsanız ya da satış sayınızı arttırmak istiyorsanız öncelikle elinizdeki fırsat ürüne odaklanmalısınız. Öte yandan fırsat ürünün satılabilir olduğuna kendinizi inandırmalısınız.

“potansiyel alıcıları bilmek size vakit kazandırır”

Satılabilir potansiyele sahip olan ürünün ya da fırsat ürünün teklifini mutlaka potansiyel alıcılar ile paylaşın. İyi bir satış uzmanı olmak için potansiyel alıcıları bilmek size vakit kazandırır. Paylaşılan teklife olumlu yaklaşan herkesle her gün irtibatınızı koruyup kendinizi her gün nazikçe hatırlatmalısınız.  Sadece kendinizi hatırlatmakla kalmayın, alım sürecinin neden tıkandığını ve bu konuda karşı tarafa nasıl yardımcı olabileceğinizi de yine nazikçe sorun.

Bu arada teklifinize olumsuz dönen alıcılara diğer seçenekleri hatırlatın. Ayrıca herhangi bir şeye ihtiyaçlarının olup olmadığını mutlaka öğrenin. Son olarak, satın almaya engel olan bariyer konusunda müşteriye maksimum yardımı sağlayın. Çünkü gerilla satış her zaman potansiyel alıcılar için fırsatları görüp onlara bunu sunmak ve onlara yardımcı olmaktır.  Aynı zamanda gerilla satış her zaman pro-aktif olmayı gerektirir. Yüzlerce kişiden her gün olumsuz cevaplar alsanız bile yine her güne aynı motivasyonla başlayıp ürününüzün başkası için faydalı olup olmadığını ve onu alabilecek birilerinin olup olmadığını sorgulayın ve potansiyel alıcıların karşısına çıkın.

Gerilla satış konusunda aklınıza takılan herhangi bir konu olduğunda benimle Linkedin üzerinden (linkedin/burakkaradas) iletişime geçebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir