Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyurulan Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir? Kimler gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi uygulamasından yararlanabilir?

Ekonomideki yeni tedbirlere ilişkin detayları aktaran Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri, 15 Haziran 2022’den itibaren başlıyor. Peki Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir? Getiri oranı kaç? Kimler gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi uygulamasından yararlanabilir? İşte detaylar!

Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir?

Gelire Endeksli Senet (GES): Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki bazı kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenen senetlerdir. Gelire Endeksli Senet (GES), vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir araç olarak yorumlanabilir.

Kısaca; GES’lerin getirileri, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan “Kamu İktisadi Teşebbüsleri”nin gelirlerine endeksli olacaktır.

Gelire Endeksli Senetlerin Getirisi Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında GES’e dair şu detaylar paylaşıldı;

“Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.” 

Bu arada “GES”ler sadece gerçek kişilere sunulacak. Öte yandan yapılan açıklamya göre; GES’ler ülke genelindeki duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecek. GES’e ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemelerinin Bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek olan bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

İhraç edilecek senetlerin üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacağına işaret edilen açıklamada, ayrıca şunlara da değinildi:

“Kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır. Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.”

Gelire Endeksli Senet adlı bu yeni uygulamada, 3 ayda bir ödenecek kuponlar için uygulanacak asgari getiri garantisi sayesinde, vatandaşların gelir paylarındaki değişimlerden olumsuz etkilenmesi önlenecek. Bununla birlikte, GES’lere konu KİT’lerden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sunulacak.

Kaynak

  • Habertürk
  • Anadolu Ajansı
  • Dünya Gazetesi

Kur Korumalı Mevduat Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.