Kahramanmaraş Depremi sonrası Türkiye’de 7 günlük milli yas (ulusal yas) ilan edildi. Peki milli yas nedir? Daha önce kaç kez milli yas ilan edildi? İşte geçmişten bugüne Türkiye’deki milli yaslar!

Kahramanmaraş’da gerçekleşen ve 10 şehri yıkıcı bir şekilde etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler tüm Türkiye’yi derinden sarstı. Resmî kaynaklardan edinilen bilgiye göre binlerce bina yıkıldı. Ve ne yazık ki çok sayıda kişi vefat etti. Yaralı sayısı ise on binlerle ifade ediliyor. Tüm bunların neticesinde milli yas ilan edilmesine karar verildi. Buna göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte Türkiye’de 6 – 12 Şubat tarihleri arasında 7 günlük Milli Yas ilan edildi.

Peki milli yas nedir? Daha önce Türkiye’de hangi sebeplerle milli yas ilan edildi? İşte geçmişten bugüne Türkiye’deki Milli Yaslar!

Milli Yas (Ulusal Yas) Nedir?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün olarak tanımlanmaktadır. Milli Yas ilan edilen bu günler; o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. Bayrakların yarıya indirilmesiyle ve saygı duruşuyla yaygın olarak gerçekleştirilen bir ritüeldir.

Milli Yas İlanı Kim Tarafından İlan Edilir?

Ulusal Yas kararı, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü‘nün teklifi üzerine Başbakanlık‘ta yapılan değerlendirmenin ardından alınıyor. Buna göre; Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıl dönümü olan 10 Kasım günleri dışında Türk Bayrağı‘nın yarıya çekileceği halleri belirleme yetkisi Başbakanlık’tadır.

Geçmişten Bugüne Türkiye’deki Milli Yaslar

Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda toplamda 10 şehirde büyük ölçüde yıkım gerçekleşti. Depremin gerçekleştiği gün içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla Türkiye’de Ulusal Yas ilan edildi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması;

“6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir”

Bu yazımızda “Türkiye’nin Milli Yas”ları hakkında detaylara değineceğiz. İşte geçmişten bugüne Türkiye’deki tüm ulusal yaslar!

1938 Atatürk’ün Vefatı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze töreninin ardından Türkiye’de Milli Yas ilan edildi. Aynı zamanda birçok ülkede de Atatürk’ün vefatı sebebiyle ulusal yas ilan edilmiştir. 21 Kasım 1938’de Atatürk’ün vefatının ardından Dolmabahçe Sarayı’nın çatısında bulunan Cumhurbaşkanlığı Sancağı yarıya indirildi. Ayrıca tüm ülkede okullar ve resmi daireler kapandı.

1973 İsmet İnönü’nün Vefatı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü, 25 Aralık 1973’te vefat etmiştir. Cumhurbaşkanı İnönü’nün vefatının ardından Milli Yas ilan edilerek Türk Bayrağı yarıya indirilmiştir. Bakanlar Kurulu toplanarak cenaze töreninin bitimine kadar ülkede yas devam etti.

1989 Ayetullah Humeyni’nin Vefatı

İran İslam Devrimi‘nin Ruhani Lideri Ayetullah Humeyni ölünce, Türkiye Hükümeti 3 Haziran 1989’da ulusal yas ilan etti ve bayrakları yarıya indirtti.

1993 Turgut Özal’ın Vefatı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı olan Tugut Özal,17 Nisan 1993’te hayatını kaybetmiştir. Özal’ın vefatından sonra ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edilmiştir.

2005 Papa II. Jean Paul’un Vefatı

2 Nisan 2005’te Papa II. Jean Paul hayatını kaybettikten sonra ülkemizde bayraklar yarıya indirilerek ulusal yas ilan edilmiştir.

2011 İkiz Kuleler (11 Eylül) Saldırısı

11 Eylül 2001’de Amerika’daki ticaret merkezleri olan İkiz Kuleler‘e yapılan terör saldırısı sonrasında ,13 Eylül 2001 tarihinde Türkiye’de ulusal yas ilan edilmiştir.

2011 Japonya Tohoku Depremi Ve Tsunamisi

11 Mart 2011’de, Japonya’nın Tohoku bölgesinde 9.0 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Deprem ve tsunamide çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi nedeniyle Türkiye’de de milli yas ilan edilmiştir.

2012 Rauf Denktaş’ın Vefatı

Geçmişten bugüne Türkiye’deki milli yaslar listesine devam ediyoruz; Bu ulusal yaslardan biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012 tarihinde vefat ettikten sonra ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın vefatından sonra Türkiye’de 4 günlük milli yas ilan edilmiştir.

2014 Soma Maden Faciası

2014 yılında 3 kere milli yas ilan edildi. İlki Türkiye’yi derinden üzen Soma maden faciası oldu. Soma faciası olarak anılan bu olay; Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle oluşan bir maden kazasıdır. 301 kişinin hayatını kaybettiği bu facia sonrasında 13 Mayıs 2014 yılında 3 günlük milli yas ilan edilmiştir.

2014 Filistin’deki Koruyucu Hat Operasyonu

8 Temmuz 2014 tarihinde İsrail tarafından Gazze’ye saldırı düzenlendi. Bu saldırıda 1800’ü aşkın Filistinli hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildi.

2014 Pakistan’ın Peşaver Kentindeki Saldırı

2014 yılının Aralık ayında Pakistan’nın Peşaver kentine saldırı düzenlendi. Saldırıda birçok kişi yaşamını yitirdi. Olayın ardından Türkiye’de 1 günlük milli yas ilan edildi.

2015 Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud’un Vefatı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud 24 Ocak 2015 yılında hayatını kaybetti. Kralın vefatı sonrasında Türkiye’de milli yas ilan edildi.

2015 Süleyman Demirel’in Vefatı

Geçmişten bugüne Türkiye’deki milli yaslar listesine devam ediyoruz; Bu ulusal yaslardan biri de Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015’te vefat ettikten sonra ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanı Demirel’in vefatının ardının Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edilmiştir.

2015 Ankara Garı Saldırısı

10 Ekim 2015 yılında Ankara Garı’nda terör saldırısı gerçekleşti. Bu bombalı saldırının ardından tam 109 kişi vefat etmiştir. Bunun üzerine Türkiye’de 2 gün milli yas ilan edilmiştir.

2016 İstanbul Atatürk Havalimanı Saldırısı

28 Haziran 2016 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir saldırı gerçekleşti. Türkiye’yi derinden yaralayan bu hain saldırıda 45 kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine ülkede 1 günlük milli yas ilan edildi. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhhuriyeti’nde de 1 günlük milli yas ilan edilerek bayraklar yarıya indirilmiştir.

2016 Dolmabahçe Polis Noktası Saldırısı

10 Aralık 2016 yılında gerçekleşen bu hain saldırı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Vodafone Park yakınında ve Maçka Demokrasi Parkı içinde gerçekleştirilen iki ayrı bombalı intihar saldırısı şeklinde olmuştur. Dolmabahçe saldırıları sonucunda 39 emniyet personeli ve 7 sivil vefat etmiştir. Bunun neticesinde 11 Aralık’ta 1 günlük milli yas ilan edilmiştir.

2017 Mısır’daki Sina Camii Saldırısı

24 Kasım 2017’de, Mısır’da Bir-al-Abed kasabasındaki El-Ravda Camisi’ne, Cuma namazı sırasında yaklaşık 40 silahlı kişi tarafından gerçekleştirilen bir saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırı neticesinde 309 kişi vefat etmiş ve yaşanan bu olay sebebiyle de Türkiye’de 1 gün milli yas ilan edilmiştir.

2018 Gazze Sınır Protestoları

2018 yılındaki Gazze’de sınır protestolarında hayatını kaybedenler için 15-17 Mayıs tarihlerinde toplamda 3 gün milli yas ilan edilmiştir.

Kahramanmaraş Depremi (Tüm Detaylar)

2023 Kahramanmaraş Depremi

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ ın Pazarcık ilçesinde 7.7, Elbistan ilçesinde ise 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. 10 kentte yıkıcı hasara neden olan depremler sonrasında binalar çöktü. Çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Yaralı sayısı ise on binlerle ifade ediliyor. Depremler sonrası 4. Seviye Alarm verildi. Böylece dünyanın çeşitli ülkelerinden yardımlar da kabul edildi. Depremler neticesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte Türkiye’de 6 – 12 Şubat tarihleri arasında 7 günlük Milli Yas ilan edildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kahramanmaraş Depremi (Tüm Detaylar)

Yardım Gönderen Ülkeler (Tam Liste)

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Depremzedelere Uzaktan Nasıl Yardım Edebilirim?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.