Arka Kapak

Gece Denizi

Şebnem Soral Tamer tarafından kaleme alınan Gece Denizi kitabının arka kapak metni;

“Elli üç yaşındaki Servi’ye göre, şu “yaşamak meselesi” haddinden fazla abartılmaktadır. Ağrıyan ve tutukluk eden dizlerle kendini göstermeye başlayan yaşlılık belli ki gözünü korkutmuş, malum vakti beklemektense bir hâl çare düşünmek daha mantıklı görünür olmuştur. Yaşadığı şehirden çok uzakta bir yere gidip göçme ânında gerçekleştiği rivayet edilen anılar gösterimini garantiye almak istercesine bir defter tutmaya başlar. Ancak asıl konu ondaki bu köklü güvensizlik duygusu değil, kendini bildi bileli yüzleşmekten kaçındığı bir gerçekliğin gözlerinin içine bakma ihtiyacıdır:

“Keşfettiğim bir şey var, bence epey önemli bir mevzu, giderayak onu masaya yatırayım diyorum: Şu bizim güya ‘biricik’ hayatlarımız var ya, gökler sıkıntıdan patlayıp içinden bizi çıkardığından beri çalınan tek bir plaktan mütevellitmiş, onu anladım (toprak, çamur ya da ateşten ziyade, sıkıntı bize daha uygun bir hammaddedir, bunu herkes bilir). Aklıma çengel gibi takılıp kalan anıları yan yana dizdim, sonra da kutsal metinlere, efsanelere, masallara, ağıtlara, halk söylencelerine baktım, okuyup araştırdıkça küçük ya da büyük parçalar hâlindeki temsillerinde oynadığımı fark ettim… Huyum kurusun, inadım tuttu mu ne yel ne de sel alabilir beni bir davadan. Yine öyle olacak, sırf bu zorbalığa kafa tutmak için gideceğim. Ama önce bu örtülü oyunu bir sır olmaktan çıkaracağım.”

İstanbul’da başlayıp Güneydoğu’ya uzanan bu efsunlu “defter”, yaşadığımız topraklara ait masalların, mitlerin, keşiflerin ve karanlık kahkahaların, var oluşumuzdan bu yana bitimsiz bir esrimeyle dinlediğimiz öykülerin edebiyata dönüşünü kutlayan bir metin.

“Dinlediğim ve ruhum bile duymadan bir parçası olduğum onca anlatının karşılığı gibi göreceğim bu defteri. Masallara karışmış masalımı anlatacağım. Kimse çocuğunun yatağına ilişip okumak istemeyecek belki ama bundan bana ne, bir kere de benden sonrası tufan olsun.”

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Kafka Kitap

Çevirmen:

Yayın Tarihi: 03.06.2022

ISBN: 9786257994590

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 160

Boyut: 13.5 x 21 cm

Tür: Edebiyat – Roman

HEMEN SATIN AL

Yazar Hakkında I Şebnem Soral Tamer

1983 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde eğitim alırken kültür-sanat habercisi olarak televizyon, radyo ve süreli yayınlarda çalışmaya başladı. İstanbul Radyosu’nda bir jazz&blues programında asistanlık yaptıktan sonra, TV8’de bir sanat programında yapımcılık görevini sürdürürken kanalın o dönemki danışmanı Attila İlhan, metin yazarlığı konusundaki ilk öğretmeni oldu. Farklı mecralarda süren basın macerasının ardından, 2011’de Can Yayınları’nın basın danışmanlığı görevini üstlendi. Bu süre boyunca farklı yayınevlerine son okuma, editörlük ve çeviri editörlüğü yapmaya başlayan Tamer, 2018 yılında çatısı altına girdiği Epsilon Yayınevi’nde projeler editörü, Kafka Kitap’ta ise yayın sorumlusu editör olarak çalışmakta, İstanbul Üniversitesi, Kültürel Miras ve Turizm bölümünde ikinci üniversite eğitimini sürdürmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.