Garanti Bankası’nın %49.85 hisse sahibi İspanyol ortağı BBVA, bankanın unvanını değiştirme kararı aldı. Bununla birlikte Garanti Bankası’nın yeni ismi Garanti BBVA oldu. 

Bugün Garanti Bankası‘ndan yapılan açıklamaya göre bankanın dijital dönüşüm stratejileri gereğince isminin değiştirilmesine karar verildiği ifade edildi. Buna göre Garanti Bankası’nın yeni ismiGaranti BBVA olacak.

Garanti Bankası’nın Yeni İsmi

Garanti Bankası’nın %49,85 ortağı olan BBVA, global marka stratejisinin bütünleşik bir anlayışla uygulanabilirliğini sağlamak adına Garanti Bankası’nın adını değiştirmeye karar verdi. Garanti’den yapılan açıklamada bu durum şöyle ifade edildi;

“Garanti’nin bünyesinde bulunduğu BBVA Grubu, yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, dinamik ve dijital dünyaya uygun olarak yenilenen logosu ile faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda tek bir global markaya, “BBVA”ya dönüşüyor”

Amaç Marka Bütünlüğünü Sağlamak Mı?

Garanti Bankası tarafından kamuoyuna yapılan açıklamanın akabinde isim değişikliği kararına ilişkin destekleyici açıklamalarda bulunuldu. İşte o açıklamalardan biri;

“BBVA Grubu, Meksika’da BBVA Bancomer, Arjantin’de BBVA Frances, Amerika Birleşik Devletleri’nde BBVA Compass ve Peru’da BBVA Continental markalarıyla faaliyet gösteriyordu. Bu dönüşümle birlikte artık tüm pazarlarda, BBVA isminin yanındaki ikinci markasını kaldırarak sadece BBVA markasını kullanacak.” 

Bu açıklama gösteriyor ki BBVA, globalde marka bütünlüğünü sağlamak istiyor. Kararın doğruluğu ya da yanlışlığı ile ilgili bir tespitten ziyade zamanlaması veya gerekliliği üzerine konuşulabilir. Ancak yine de BBVA’nın Garanti Bankası için aldığı kararın stratejik olduğu söylenebilir.

Garanti Bankası Garanti BBVA Oldu

Zaten yapılan açıklamada bunun stratejik bir karar olduğu da belirtildi. Karara dair detayların yer aldığı bir diğer açıklama şöyle;

“Bu adım, kullanıcıların dijital bir kurumda aradıkları tutarlı müşteri deneyimi beklentilerine de hizmet ediyor. Ayrıca bununla birlikte, BBVA’nın ürün ve hizmetlerinin birçoğu global kullanıma sunularak, faaliyet gösterdiği pazarlara uygun olarak uyarlanabilecek.”

Dijitalleşme Temelli Vizyon

9 yıldan fazla bir süredir BBVA Grubu ile birlikte faaliyetlerini sürdüren Garanti Bankası, isim değişikliğine yönelik strateji doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasını bekliyor. Yasal sürecin akabinde banka, yeni ismiyle faaliyetlerine devam edecek.

Bu değişikliğin odağı ve yeni Garanti’nin vizyonu ise kamuoyuna şu ifadelerle aktarıldı;

“Garanti BBVA, insan odaklılık ve dijitalleşme temelli vizyonuyla, ülke ekonomisine, topluma katkı sağlamaya ve çağın olanaklarını herkese sunmaya devam edecek.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.