Formula 1 Türkiye Grand Prix şampiyonu belli oldu. İstanbul’daki yarışı Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı. F1 ve Hamilton için özel bir anlam taşıyan bu yarışa dair tüm detayları sizler için derledik!

Dün (15 Kasım 2020) tarihinde gerçekleşen F1 Türkiye Grand Prix‘inde Lewis Hamilton 37. turda aldığı liderliği koruyarak yarışı 1. sırada bitirdi. Ancak bu şampiyonluk hem F1 için hem de Hamilton için özel bir anlam taşıyor. Çünkü Lewis Hamilton, yarışı birincilikle bitirerek kariyerinin 7. şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Bu ise efsane pilot Schumacher‘in rekorunun egale edilmesi anlamına geliyor!

Formula 1 Türkiye Grand Prix Şampiyonu Belli Oldu

Formula 1’de İstanbul Grand Prix’si dün tamamlandı. Uzun zaman sonra F1’in yeniden İstanbul’da yapılmasında Koronavirüs pandemisinin etkisi büyük. Zira İstanbul GP, Covid-19 salgını nedeniyle seriye sonradan dahil edildi. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 14. ayağı olan Türkiye Grand-Prix’nde damalı bayrağı ilk gören ise Lewis Hamilton oldu.

Intercity İstanbul Park Pisti’nde 58 tur üzerinden yapılan yarışta Büyük Britanyalı Pilot Lewis Hamilton, damalı bayrağı ilk sırada görerek sezonun bitimine 3 etap kala kariyerinin 7. şampiyonluğunu ilan etti. Bu arada 14 Kasım’daki sıralama turlarını kazanan ve bu sebeple de yarışa ilk cepten başlayan Racing Point pilotu Lance Stroll, uzun süre yarışı zirvede götürdüyse de pistin kurumaya başlaması ile birlikte gerilere düştü.

Racing Point‘ten Meksikalı Sergio Perez‘in ikinci olduğu yarışta Ferrari‘nin Alman pilotu Sebastian Vettel ise üçüncü sırayı elde etti.

Lewis Hamilton 7. Şampiyonluğunu Yaşadı

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’sinde birinci olan Mercedes pilotu Lewis Hamilton yarışta, 1 saat 42 dakika 19.313 saniyelik derece elde etti. Intercity İstanbul Park’ta 5,3 kilometrelik pistte 58 tur üzerinden yapılan yarışta ikinci olan Sergio Perez, liderin 31.633 saniye gerisinde, üçüncü sıradaki Sebastian Vettel ise Hamilton’ın 31.960 saniye arkasında yer aldı.

Hamilton, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019‘dan sonra 2020 sezonunda da zafere ulaşarak kariyerinin 7. şampiyonluğunu kazandı. Böylece Hamilton, efsane F1 pilotu Alman Michael Schumacher’in “Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot” rekorunu da egale etmiş oldu. Bu arada hatırlanacağı üzere Hamilton daha önce 2010 Türkiye Grand Prix‘inde de birinci olmuştu.


💡 Yılın Kelimesi (2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.