Ford 2020 yılı trend raporunu yayınladı. Bu sene 8. kez hazırlanan raporda tüketici davranışlarını anlamaya yönelik dikkat çeken detaylar mevcut. 

Ford tarafından bu sene 8. kez hazırlanan ve Amerika, Asya, Avrupa ile Orta Doğu’daki 14 ülkeyi kapsayan “Ford Trend Raporu” adlı araştırma yayınlandı. 2020’yi kapsayan ve Ford’un hazırladığı “Trend Raporu (2020)“, tüketici davranış eğilimler ve dünya genelindeki değişimi tetikleyecek trendler hakkında bilgi edinmemizi sağlaması açısından büyük önem taşıyor.

Ford 2020 Yılı Trend Raporu

Ford’un 2020 Yılı Trend Raporu, tüketicilerin genel olarak dünyadaki değişimler karşısında daralmış hissettiğini gösteriyor. Buna ek olarak aynı raporda; tüketicilerin; markalara güvenmek ve insanlarla bağlantı kurmak konusunda eskiye nazaran daha fazla zorluk yaşadığı da ifade ediliyor.

  • 2020 Yılı Trend Raporu’na göre insanlar dünyadaki değişimler karşısında bunalmış hissediyor ve geçmişe göre markalara güvenme ve çevrelerindeki insanlarla bağlantı kurma konusunda daha fazla zorluk yaşıyor.
  • Araştırmaya katılan yetişkinlerin yüzde 45’i sık sık kendisini yalnız hissettiğini belirtiyor. Bu da insanların kendilerini daha rahat ve bağlantılı hissetmelerine yardımcı olma konusunda şirketler ve markalar için fırsatlar bulunduğuna işaret ediyor.
  • Yetişkinlerin yüzde 58’i iklim değişikliğiyle mücadele konusunda çaresizlik duygularının baskın olduğunu belirtirken, yarısından azı elektrikli araç kullanma, ortak araç kullanımı, toplu taşımayı tercih etme gibi çevreci ulaşım yöntemlerini seçiyor.

2020’de Tüketici Davranışlarını Tetikleyecek Unsurlar

Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’daki 14 ülkeyi kapsayan ve Ford’un öncülük ettiği global araştırmaya göre 2020’de tüketici davranışlarını tetikleyecek unsurlar belirlendi. İşte “Ford 2020 Yılı Trend Raporu”na göre tüketici davranışlarını etkileyen faktörler;

Yalnızlık: Yalnızlık, küresel boyutlara ulaşan ve özellikle genç kuşakta yaygın bir salgına dönüşmüş durumda. Z kuşağının yüzde 62’si “kendisini sık sık yalnız hissettiğini” söylüyor.

2020 Tüketici Trendleri

Görünenin Arkasına Bakmak

Tüketiciler şirketlerin doğru şeyi yaptığına inanmak istiyor, ama bunun için perdenin arkasını da görmek istiyor. Yetişkinlerin yüzde 67’si markaya bir kez güvenini kaybettikten sonra tekrar kazanmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Duruşu Olan Markalar

“Ford 2020 Trend Raporu”na göre markaların ürün bazlı bir anlayıştan çıkıp değer bazlı bir anlayışa geçmesi bekleniyor. Bununla birlikte satın alma davranışlarında bu etki görülmüyor. Yetişkinlerin yüzde 59’u markanın değerlerinden çok satın almanın uygunluğuna göre karar verdiğini belirtiyor.

Büyük Umutlar

E-ticaret büyürken markalardan beklentiler de artıyor. Tüm dünyada yetişkinlerin yüzde 67’si geçmişe göre markalardan daha fazla şey beklediğini belirtiyor.

Yeşil Paradoks

Tüketiciler tüm dünyada iklim değişikliği konusunda endişeli, ancak bu harekete geçtikleri anlamına gelmiyor. İklim değişikliğiyle mücadele için davranışlarında herhangi bir değişiklik yapmayanların yüzde 64’ü yapacakları herhangi bir şeyin bir fark yaratacağına inanmadıklarını söylüyor.

Yeşil Paradoks

Kimlik Önemli

“Ford 2020 Trend Raporu”na göre kimlik etrafında şekillenen konuşma ve dil evrim geçiriyor. Kimliğin hem gözle görünür niteliklerden hem de görünmeyenlerden oluşturulduğu görülüyor.

Kimlik Önemli

İkinci Tur

“Ford 2020 Trend Raporu”na göre ileri dönüşüm şirketleri yeniden satışı modernize ediyor. Sofistike ve alışveriş meraklısı kesimde yükselişe geçen bu hareketle birlikte moda, elektrikli aletler, elektronik, ev eşyaları gibi alanlarda kullanılmış eşyalar yeniden hayat kazanıyor. Yetişkinlerin yüzde 60’ı beş yıl öncesine göre kullanılmış ürün almaya daha açık olduğunu belirtiyor.

Ford 2020 Yılı Trend Raporu ile ilgili detaylı bir okuma yapmak için buraya tıklayın.


💡 Ford 2019 Yılı Trend Raporu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.