Ford 2019 Yılı Trend Raporu’nu Açıkladı

 Otomotiv sektörünün lider markalarından biri olan Ford, her yıl düzenli olarak hazırladığı ve ilgiyle beklenen “Trend Raporu”nu 2019 yılı için yayınladı.

Ford tarafından hazırlanan “2019 Yılı Trend Raporu”; Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, İngiltere, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD’de yaşayan toplam 13.012 kişinin katıldığı anket sonuçları değerlendirilerek hazırlandı.

Ford, Trend Raporu doğrultusunda tüketici beklentilerini odağına alarak geleceğe yönelik önceliklerini şekillendirmekle birlikte yarının ihtiyaçları için bugünden yatırım yapıyor. Ayrıca Ford, yeni araç tasarımlarının şekillenmesinden Ford Co-Pilot360™ gibi sürücülerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan yeni sürüş destek teknolojilerinin geliştirilmesine kadar pek çok alanda bu araştırmaları kullanıyor. Ford, böylece müşterilerinin tasarımın odağında kalmasını sağlıyor.

2019 Yılı Trend Raporu’nda Neler Var?

Ford tarafından hazırlanan bu yılki rapor öncelikle trendlerin tüketicilerin hayatındaki değişimleri nasıl etkilediğini ortaya koydu. Ford’un “2019 yılı Trend Raporu”nda, yetişkinlerin teknolojiye yaklaşımına dair ilgi çekici bilgiler ortaya çıktı.

Korku yetişkinlerin hayatını yönlendiriyor 

Rapora göre; dünya çapında yetişkinlerin neredeyse yarısı, herhangi bir konuda yaşadıkları korkunun kendilerini değişime yönlendirdiğini söyledi. Ankete katılan katılımcıların 10’da 7’si harekete geçme nedenlerinin “değişim” olduğunu belirtti.

Teknoloji, Değişimin İtici Gücü

Ankete katılanların %87’si, günümüzde değişimin en büyük itici gücünün “teknoloji” olduğunu belirtti. Dünyada 10 yetişkinden yaklaşık 8’i teknolojinin “iyi bir güç” olduğuna inandığını söyledi.

Otonom araç, çocuklar için bir yabancıdan daha güvenli

Dünya çapında yapılan ankette;  yetişkinlerin %67’si, çocuklarının bir yabancıyla seyahat etmelerindense “otonom” araçta seyahat etmelerini tercih ediyor.

Ankete katılanların %45’i, mobil cihazlarından ayrılabilen kişilere imrendiklerini belirtti. 10 tüketiciden 7’si, kullandığımız cihazlardan “zorunlu bir şekilde” uzaklaşmamız gerektiğinin altını çizdi.

Yetişkinlerin %84’ü, yaşamlarını iyileştirmek için 2018 yılı boyunca küçük adımlar attıklarını söyledi. Yetişkinlerin %92’si hâlâ bu adımlarla devam ettiklerini, %83’ü ise değişimin küçük adımlarla ilerlediğinde daha az korkutucu olduğunu kabul etti.

Ankete katılan yetişkinlerin %84’ü ise şirketlerin yan fayda olarak “zihinsel sağlık günleri” düzenlemesi gerektiğini ve  farklı görüşlerin olumlu değişime sevk ettiğine inandığını belirtti.

Bu arada ankete katılan katılımcıların %67’si teknolojinin işe gitmeyi kolaylaştırdığını belirtti.

Çevresel Etkiler Satın Almayı Etkiliyor

Ankete katılan katılımcıların büyük bir çoğunluğu, satın alma işlemi yaptıklarında genellikle çevresel etkilerini göz önünde bulundurduklarını vurguladı.

Gelecekteki Tüketici Eğilimleri

Dünya çapında 13 binden fazla tüketiciyle görüşülerek hazırlanan “Ford 2019 yılı Trend Raporu”nda dünyadaki değişimi tetikleyen tüketici davranışı eğilimleri hakkında öngörülerde bulunuldu. Raporda gelecekte etkili olması beklenen tüketici eğilimleri ise şöyle özetlendi:

Teknolojik Ayrım: Teknolojiye erişimi olan ve teknolojinin “iyi bir güç” olduğuna inananlar ile teknolojiye erişimi olmayanlar arasında temel bir ayrım yaşanacak.

Dijital Detoks: İnsanların büyük çoğunluğu hala elektronik cihazlarına bağlı olmalarına karşın, gelecekte bu eğilimin değişeceği öngörülüyor. Yapılan araştırmaya göre; birçok insan elektronik cihazlarına bağımlı olduklarını giderek daha fazla fark ediyor ve bu bağımlılıktan endişe duyuyor. Bu farkındalığı geliştiren insanlar, çevrimiçi mecralarda harcadıkları süre nedeniyle kendilerini hesap verebilir kılmanın yollarını arıyor.

Kontrolün İadesi: Kontrolün pek çok kişi için erişilmez göründüğü bir dünyada, en önemlisinin kendisini geliştirmek olduğunu düşünen tüketiciler, hayatlarında kontrolü geri kazanmaya çalışıyor.

Kişilerin Farklı Yüzleri, Seçimlerini Etkiliyor: Tüketiciler, gerçekte oldukları kişi ile çevrimiçi mecralarda kendilerini tanıttıkları kişi olarak farklı karakterler üstleniyor. Bu durum tüketicilerin satın alımlarını ve teknoloji seçimlerini daha çok etkilemesi bekleniyor.

Yaşamak İçin Çalışıyorlar: Rapor, iş hayatına dair algıların değiştiğini ortaya koydu. Dünya çapında birçok tüketici, artık, çalışmak için yaşamıyor, yaşamak için çalışıyor. Şirketler de bu nedenle çalışanlarına yan haklar, ücretli izin ve uzatılmış izinlerle birlikte zihinsel gelişime destek olacak fırsatlar sunmaya başlıyor.

Eko-Momentum: Artık tüketiciler, çevresel gelişimin insan davranışındaki değişikliklere bağlı olduğunu kabul ediyorlar. Birçok tüketici, artık çevresel ayak izlerini nasıl ve nerede bıraktıkları ve bunu nasıl iyileştirebilecekleri konusunda rehberlik arıyor.

Kolay Cadde: İnsanlar bir noktadan başka bir noktaya giderken yol boyunca geçirdikleri zamanı önemsiyorlar.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir