Font Nedir? Font Bulma Ve Font Yükleme

Font olarak adlandırılan ve “yazı tipi” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu kavram; bir markanın kurumsal kimliğinde özel ve önemli bir yere sahiptir. Markayı farklılaştırma, markaya bir kültür ve kimlik kazandırma açısından büyük öneme sahip olan font ile ilgili bu makalede “Font nedir?”, “Font Kullanmak Neden Önemlidir?, “Font Nasıl Bulunur?”, “Font Nasıl Yüklenir?”” ve “En Popüler Fontlar Hangileridir?” gibi sorulara yanıt bulacağız.

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin keyifle ve ilgiyle takip edilen yazı dizilerinden biri olan “Kurumsal Kimlik” serisinin üçüncü bölümünde; markalaşma, kurumsallaşma ve tasarım açısından büyük bir öneme sahip olan “Font Nedir? Font Bulma Ve Fon Yükleme” konusuna değineceğiz.

İlk olarak “font” yani “yazı tipi”nin ne anlama geldiğinden bahsedip sonra, fontun kullanımının neden önemli olduğundan, fontun nasıl yükleneceğinden ve daha sonra da ücretsiz ve popüler fontlardan bahsedeceğiz.

Font (Yazı Tipi) Nedir?

Dijital ve fiziksel ortamda kullandığımız yazı tiplerine font denir. Fontlara; logolarda, afişlerde, broşürlerde, kataloglarda, sosyal medya paylaşımlarında, bloglarda, e-kitapta, dergilerde, gazetelerde, web sitelerinde ve daha birçok online ve offline alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Font sayesinde bir yazıyı, kelimeyi olağan şeklinden çıkarıp daha farklı, ilgi çekici, hatırlanabilir ve yaratıcı göstermiş oluruz.

Fontun Tarihçesi

Geçmişe gidecek olursak, ilk yazı tipi matbaanın icadı ile Gutenberg’in tasarlattırdığı ‘Roman’ isimli yazı karakteridir. Bu yazı karakteri İncil’de kullanılmıştır. Daha sonra İtalyanlar, bir sayfaya daha fazla yazı sığması için el yazısını yatık hale getirmişlerdir. Böylece matbaanınn maliyeti azaltılıp kitap fiyatları ucuzlamıştır. Bu yatık yazı karakterine ise “İtalyadan” anlamına gelen “İtalik” denilmiştir.

Yazı tiplerinin geçmişinden bahsettiğimize göre artık gününümüz dünyasında nasıl kullanıldığına geri dönebiliriz. Günümüzde fontlar kurumsallaşmak isteyen firmalar ve tasarımcılar için büyük önem taşır. Önceki yazımızda logo ve sembollerden bahsetmiştik. Okumak isterseniz buraya tıklayın. İşte, logolarda kullanılan harfler ve kelimelerin tüketicide bir anlam çağrıştırması ve markanın kalıcılığını arttırması için font kullanımı gerekmektedir.

Şimdi bu fontları tasarımlarımızda kullanmak için nasıl bulup yükleyeceğimizden bahsedelim.

Font (Yazı Tipi) Bulma ve Font Yükleme

Font Nasıl Bulunur?

Bu kısımda adım adım “font nasıl bulunur?” ve “font nasıl yüklenir?” onu anlatacağız. Öncelikle belirtmek isterim ki Windows işletim sistemi kullananlar için font yüklemek oldukça basittir.

Öncelikle kullanmak istediğimiz fontu internetten bulup indirmeliyiz. Fontları inceleyebileceğiniz ve/veya indirebileceğiniz birkaç site var. Bunlar;

Font Nasıl Yüklenir?

Bu sitelerde incelediğimiz, hoşumuza giden ve kullanmayı düşündüğümüz yazı tiplerini (fontları) bulup “Download” ettikten yani cihazımıza indirdikten sonra “İndirilenler” klasöründe Zip şeklinde yer alan yazı tipi klasöründen “Yazı Tipi Dosyası”nı kopyalıyoruz. Ardından “Denetim Masası”ni açıyoruz. Burada yer alan “Görünüm ve Kişiselleştirme” sekmesine tıklayıp “Yazı Tipleri” klasörüne giriyoruz. Az önce kopyalamış olduğumuz dosyayı “Yazı Tipleri” klasörüne yapıştırıyoruz. Böylelikle fontu bilgisayarımıza yüklemiş oluruz.

Apple’ın ürünü olan Mac bilgisayarlarını kullanıyorsanız, font yüklemek için bilgisayarınızın /library /fonts klasörünün içine yazı tipi dosyasını yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Font (Yazı Tipi) Niye Önemlidir?

Makalenin girişinde de bahsettiğimiz gibi, font bir tasarımı farklılaştıracak, anlamlandıracak ve değiştirecek unsurlardan biridir. Fontlar tasarıma karakteristik özellikler katar. Bu duruma örnek olarak yapılan araştırmalara göre bazı fontların karakteristik özelliklerinin ne olduğunu verebiliriz.

Fontların Anlamları

Times New Roman: Güvenilir

Georgia: Saygılı

Helvetica: Evrensel

Ariel: Modern

Calibri: Stabil

Lobster: Feminen

Pacifico: Arkadaş Canlısı

Lucida: Şaşırtıcı

Politica: Zeki

Geramond: Azimli

Courier: Güçlü

Bunlar başta olmak üzere aslında bütün yazı tiplerinin tüketicide canlandırdığı bir anlam, imaj vardır. O yüzden kurumların kendilerini tüketiciye aktarması ve kurumsal kimliğini doğru bir şekilde vermesi açısından fontlar ciddi bir öneme sahiptir. Kullandığımız fontlar aracılığıyla aslında insanlara bir mesaj vermiş oluruz.

Font, ürün veya markaya uygun seçilmelidir. 

Bütünleşik pazarlama iletişimi çalışmalarında da font, önemli bir görsel araçtır. Yazı karakterleri sayesinde reklamı, pazarlaması ve/veya iletişimi yapılan markanın tüketici nezdindeki algısı güçlenir, hatırlanabilirliği artar. Ayrıca marka, doğru font kullanımıyla daha anlaşılır bir hale gelir. Dolayısıyla font (yazı tipi), ürüne veya markaya uygun seçilmelidir.

Ünlü tasarımcılar genellikle sade ancak çekici fontlar tercih ederler. Bu algı yönetiminde oldukça etkili bir yöntemdir. Genel manada font seçerken; rahat, göz yormayan, sade bir tercih yapmak gerekir. Kimse karmaşık görüntüyü okumaya uğraşmak istemez.

Fontun; insanlar üzerindeki etkisi tahmin edilenden daha fazladır. Buna örnek olarak Obama’nın Gotham fontunu kullanmasını gösterebiliriz. Obama bu yazı tipi tercihi sayesinde seçimi kazanmıştır. Obama seçim zamanı bütün sloganlarında ve seçimle ilgili yazılarında Gotham fontunu kullandı. Bunu kullanım amacının altında “Değişim, umut” mesajları yatmaktaydı. Bazı araştırmacılar Obama bu fontu kullanmasaydı o dönemki seçimleri kazanamayacağı konusunda hemfikir. Bu örnekten de görüldüğü üzere font insan psikolojisini etkileyen önemli bir faktördür. 

En İyi Ücretsiz Fontlar

Eğer bir font için para vermem, ücretsiz olsun ama aynı zamanda güzel ve yaratıcı olsun diyorsanız şimdi yazacağımız fontlar tam size göre. Bu fontların yer aldığı listeyi bir yere not etmenizi öneririm. İşte en iyi ve ücretsiz fontlar;

 • Bariol
 • Baron
 • Big mouth
 • Carton
 • Comic neuse
 • Code pro
 • Delicate
 • Fabrica
 • Fail
 • Forray
 • Nougoite
 • Light
 • Metropolis
 • Polaris
 • Klinic
 • Johanna
 • Ramble
 • Forum

En Popüler Fontlar

En iyi ücretsiz fontları verdik, peki en popüler fontlar hangileridir? Tasarımcıların kullandığı belirli sade, güzel ancak yaratıcı ve dolayısıyla oldukça popüler fontlar vardır. Logolarınızda, afişlerinizde, broşürlerinizde, kitaplarınızda, dergilerinide vb. rahatlıkla bu fontları kullanabilirsiniz. İşte en popüler fontlar;

Helvetica: Dünya’da en çok kullanılan yazı tipidir. 1954’te İsviçre’de bulundu. Okuma açısından en uygun olan yazı tipidir. Etrafımızda gördüğümüz çoğu logo, reklam, afiş bu font ile hazırlanıp, tasarlanmıştır. Okunaklı, net, kolay anlaşılır ve her ortama uygun bir yazı tipi olduğu için çok fazla tercih edilmektedir.

Coolvetica: Bu font genellikle logo tasarımlarında kullanılmaktadır.

Gotham: Logo, afiş, katalog vb. olmak üzere kurumsal kimlik tasarımlarında bu yazı tipini görebilirsiniz. Asilliği temsil eder.

Trajan: Logo, afiş, kitap tasarımlarında en çok karşımıza çıkan fonttur. Tasarımlara kesinlik katar. Sinema afişlerinde de sıklıkla kullanılır.

Roboto: Logo, kartvizit, banner tasarımlarında kullanılır. Sade ve kullanışlı olduğu için sıklıkla tercih edilir. Web ortamında da tercih edilen fontlardandır.

Courier: Senaryoların yazım tipi bu fontdur. Ciddiyet gerektiren tasarımlarda kullanılır.

İtalik: Bu yazı tipine makalemizin başlarında değinmiştik. Ilk tasarlandığı zamanlarda kitap masraflarını azaltmak için aynı sayfaya daha fazla yazı sığması açısından kullanılan bir yazı tipiydi. Günümüzde hala kullanılmaya devam edilmektedir.

Comic Sans: Tasarımcıların en sevmediği ve görmeye tahammül edemediği yazı tipini eklemesek olmazdı. Bu kadar nefretin sahibi olmasına rağmen hala sıklıkla tercih edilen bir yazı tipidir. Bazı tasarımcılar artık bu yazı tipinin kullanımının yasaklanması için web sitesi bile açmışlardı. Espiritüel içerikler bu yazı tipiyle ifade edilir.

Font türlerinin neler olduğundan bahsettik. Tasarım yaparken mutlaka tek bir font kullanmalısınız diye bir şart yoktur. Kombinasyon yaparak da kullanabilirsiniz. Bu yapılırken genellikle ilk ve son harf farklı fonttan seçilir. Böylece tasarımda farklı algılama ve yaratıcılık oluşturulabilir.

“Kurumsal Kimlik” yazı dizimizin üçüncü makalesi olan “Font Nedir? Font Bulma ve Yükleme”yi burada bitiriyoruz. Her hafta bir kurumsal kimlik öğesini değerlendirdiğimiz yazı dizisini anlık takip etmek için Branding Türkiye‘nin bildirim aboneliğini aktif edebilir veya e-posta aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir