FaceApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda sosyal medya kullanıcılarının yoğun bir şekilde kullandığı FaceApp adlı uygulama insanları olduğundan farklı gösteriyor. Yaşlandırma uygulaması olarak bilinen ve popüler olan FaceApp hakkında merak edilen tüm detayları sizler için hazırladık. Bu makalede “FaceApp Nedir?”, “FaceApp Nasıl Kullanılır?”, “FaceApp Özellikleri Nelerdir?”, “FaceApp Tehlikeli Mi?” gibi sorulara yanıt bulacaksınız. 

Yaşlandırma uygulaması FaceApp, başta Instagram, Twitter ve Facebook olmak üzere hemen hemen tüm sosyal ağlarda gündem oldu. Sosyal medya kullanıcılarının yeni eğlencesi olan FaceApp’te yalnızca yaşlandırma yapılmıyor. Uygulama sayesinde saç, sakal, mimik değişiklikleri ve gençleştirme de yapılabiliyor. FaceApp ile düzenledikleri fotoğrafları Whatsapp, Telegram, FB Messenger gibi uygulamalar aracılığıyla arkadaşlarına gönderen kullanıcı sayısı da bir hayli fazla.

Kylie Jenner, Brendon Urie, Justin Bieber, Selena Gomez ve Shawn Mendes gibi dünyaca ünlü popüler birçok ismin dahil olduğu FaceApp akımına Türkiye’deki ünlü isimler de dahil oldu.

Bu makalede, insanları olduklarından farklı göstererek eğlendiren, FaceApp’e dair; “FaceApp Nedir?”, “FaceApp Nasıl Kullanılır?”, “FaceApp Özellikleri Nelerdir?”, “FaceApp Tehlikeli Mi?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Yaşlandırma UygulamasıFaceApp Nedir?

FaceApp’i kısaca; hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarda çalışan ve fotoğraf üzerinde değişiklik yapmayı sağlayan bir uygulama şeklinde tanımlayabiliriz.

Yaşlandırma uygulaması olarak popüler olsa da FaceApp’te bundan fazlası var. FaceApp’i mobil cihazınıza indirdikten sonra fotoğraflarınızı yaşlandırabilir, kırışıklıklarınızı arttırabilir ya da kendinizi gençleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak uygulama sayesinde cinsiyet değiştirebilir, makyaj yapabilir, yüz şeklinize göre sakal bıyık ekleyebilir, saç stilinizi ve renginizi değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın sağladıkları bunlarla sınırlı değil. FaceApp ile gece ve/veya gündüz makyajı yapmak dahi mümkün.

FaceApp Ücretli Mi?

Kısmen evet. Kısmen hayır. Şöyle ki; FaceApp normalde ücretsiz bir mobil uygulama. Yani uygulamayı cihazınıza indirirken herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak bazı filtreleri kullanmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Free versiyonunda da pek çok filtreye erişim sağlanan bu uygulamada insanlar daha çok kendilerini olduklarından daha genç ya da daha yaşlı gösteren filtreleri kullanmayı tercih ediyor.

FaceApp Yüz DeğiştirmeEvet, FaceApp uygulaması ücretsiz ve bu haliyle de birçok filtreye sahip. Yaşlandırma, gençleştirme, cinsiyet değiştirme gibi eğlenceli filtrelerin aynısı hem FaceApp’de hem de FaceAppPro’da bulunuyor. Son güncelleme ile FaceApp Pro filtre açısından daha zengin ve hızlı hale geldi. FaceApp Pro’nun bir diğer artısı ise FaceApp filigranını kaldırılabilmesi. Ayrıca uygulamanın ücretli sürümünde aynı fotoğrafta birden fazla oynama yapılabiliyor.

FaceApp Nasıl İndirilir?

FaceApp uygulaması hem Android hem de iOS’da ücretsiz bir şekilde bulunuyor. Uygulama mağazasından (Google Play / App Store) herhangi bir ek bilgi gerekmeden mobil cihazınıza FaceApp’i indirebilirsiniz. Aşağıda uygulamayı indireceğiniz linkleri ekliyor olacağız. Bu arada uygulamayı indirdikten sonra FaceApp’i kullanmak için bazı izinleri vermeniz gerekecek.

FaceApp Hangi İzinleri İstiyor?

  • Galeriye (fotoğraflar, videolar vb.) erişim izni.
  • Bildirim gönderme izni.

Bildirimler tercihe göre kabul edilip edilmeyebilir ama  FaceApp’i kullanabilmek için galeriye erişimin mutlaka onaylanması gerekiyor.

FaceApp Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak oldukça kolay. FaceApp’i açtıktan sonra tüm fotoğraflarınızın bulunduğu “Allphotos” sekmesine ulaşabilirsiniz. Buradan değiştirmek istediğiniz fotoğrafı seçip FaceApp’i kullanabilirsiniz. Ayrıca kamera arayüzü ile yüzünüzü yüz şablonuna sabitleyip beyaz tuşa basarak özçekim (selfie) çekebilirsiniz. Böylece FaceApp’teki filtreleri gerçek zamanlı fotoğraflarla da deneyebilirsiniz. Bu arada telefonunuzun arka kamerasını kullanarak arkadaşlarınızın fotoğrafına da FaceApp filtresi uygulayabilirsiniz.

Peki FaceApp tam olarak nasıl çalışıyor? 

Üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz fotoğraf öncelikle uygulama sunucusuna yükleniyor. O an portreniz Original filtresi ile açılsa da bunun için birçok seçenek bulunuyor. Ekranın alt kısmında şerit halinde bulunan bu filtrelerden birkaçı şöyle;

  • Smile,
  • Spark (Işıltılı),
  • Old (Yaşlı),
  • Young (Genç),
  • Female (Kadın)
  • Male (Erkek)

Bu filtrelerden birini seçtikten ve değiştirme işlemi bittikten sonra tercihinize göre fotoğrafınızı cihanıza indirebilir ya da sosyal paylaşım sitelerine direkt olarak yükleyebilirsiniz. Uygulama içerisinde kolaj yapma seçeneği de bulunuyor.

FaceApp Yeni Değil

FaceApp yeni çıkmış bir uygulama değil. 2017’den beri kullanımda olan programın bu kadar bilinir ve viral hale gelmesini sağlayan 60 yıl sonrasını gösteren “yaşlandırma filtresi” oldu. Ünlüler de dahil birçok insanın beğenisini kazanan uygulama ilerde yeni güncellemeleriyle bizi daha fazla nasıl şaşırtacak hep birlikte görmüş olacağız.

FaceApp Tehlikeli Mi?

Uygulamanın bir anda tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılması FaceApp Tehlikeli Mi? sorusunu beraberinde getirdi. Böyle bir gündemin olma nedeniyse bu tip uygulamaların yüz tanıma sistemleri için bir veri tabanı oluşturuyor olması. Başka bir iddia ise FaceApp, programı kullananların genç yaşlı halini sisteme kayıt ederek, bu veriler belli yerlere servis ediyor şeklinde. Ancak konuya dair kesinleşmiş ifadeler henüz yok.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir