Temelde insanları olduğundan farklı göstermek için tasarlanmış olan ancak yaşlandırma uygulaması olarak bilinen FaceApp hakkında merak edilen tüm detayları sizler için hazırladık. Yani bu makalede “FaceApp Nedir?”, “FaceApp Nasıl Kullanılır?”, “FaceApp Özellikleri Nelerdir?”, “FaceApp Tehlikeli Mi?” gibi sorulara yanıt bulacaksınız. 

Yaşlandırma uygulaması olarak bilinen FaceApp, sosyal medyada bir anda gündem oldu. Zira insanlar FaceApp ile düzenledikleri fotoğrafları Whatsapp, Telegram, FB Messenger gibi uygulamalarla arkadaşlarına gönderdi. Böyle olunca da FaceApp’in kullanıcısı bir anda arttı. Bu arada insanların yeni eğlencesi haline gelen FaceApp ile sadece yaşlandırma yapılmıyor. Uygulamayı kullanarak saç, sakal, mimik değişiklikleri ve gençleştirme de yapılabiliyor.

Uygulama trendleşince bu akıma influencerlar ve Kylie Jenner, Brendon Urie, Justin Bieber, Selena Gomez, Shawn Mendes gibi ünlüler de dahil oldu.

Yaşlandırma Uygulaması FaceApp

Türkiye’den de birçok tanınmış ismin kullandığı FaceApp ile ilgili detayları aktarmak üzere bu makaleyi hazırladık. Yani bu makalede “FaceApp Nedir?”, “FaceApp Nasıl Kullanılır?”, “FaceApp Özellikleri Nelerdir?”, “FaceApp Tehlikeli Mi?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

FaceApp Nedir?

FaceApp’i kısaca; hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarda çalışan ve fotoğraf üzerinde değişiklik / maniplasyon yapmayı sağlayan bir uygulama şeklinde tanımlayabiliriz.

Yaşlandırma uygulaması olarak popüler olsa da FaceApp’te bundan fazlası var. FaceApp’i mobil cihazınıza indirdikten sonra fotoğraflarınızı yaşlandırabilir, kırışıklıklarınızı arttırabilir ya da kendinizi gençleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak uygulama sayesinde cinsiyet değiştirebilir, makyaj yapabilir, yüz şeklinize göre sakal-bıyık ekleyebilir, saç stilinizi veya renginizi değiştirebilirsiniz. Uygulamanın sağladıkları bunlarla da sınırlı değil. Zira FaceApp ile gece ve/veya gündüz makyajı yapmak dahi mümkün.

Yaşlandırma Uygulaması Ücretli Mi?

Kısmen evet. Kısmen hayır.

Şöyle ki; FaceApp normalde ücretsiz bir mobil uygulama. Yani uygulamayı cihazınıza indirirken herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak bazı filtreleri kullanmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Free (Ücretsiz) versiyonunda da pek çok filtreye erişim sağlanan bu uygulamada insanlar daha çok kendilerini olduklarından daha genç ya da daha yaşlı gösteren filtreleri kullanmayı tercih ediyor.

FaceApp Ücretli Mi?

Evet, FaceApp uygulaması ücretsiz ve bu haliyle de birçok filtreye sahip. Yaşlandırma, gençleştirme, cinsiyet değiştirme gibi eğlenceli filtrelerin aynısı hem FaceApp’de hem de FaceAppPro’da bulunuyor. Son güncelleme ile FaceApp Pro filtre açısından daha zengin ve hızlı hale geldi. FaceApp Pro’nun bir diğer artısı ise FaceApp filigranını kaldırılabilmesi. Ayrıca uygulamanın ücretli sürümünde aynı fotoğrafta birden fazla oynama yapılabiliyor.

FaceApp İndir

FaceApp uygulaması hem Android hem de iOS’da ücretsiz bir şekilde bulunuyor. Uygulama mağazasından (Google Play / App Store) herhangi bir ek bilgi gerekmeden mobil cihazınıza FaceApp’i indirebilirsiniz. Aşağıda uygulamayı indireceğiniz linkleri ekliyor olacağız. Bu arada uygulamayı indirdikten sonra FaceApp’i kullanmak için bazı izinleri vermeniz gerekecek.

Hangi İzinleri İstiyor?

  • Galeriye (fotoğraflar, videolar vb.) erişim izni.
  • Bildirim gönderme izni.

Bildirimler tercihe göre kabul edilip edilmeyebilir ama  FaceApp’i kullanabilmek için galeriye erişimin mutlaka onaylanması gerekiyor.

FaceApp Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak oldukça kolay. FaceApp’i açtıktan sonra tüm fotoğraflarınızın bulunduğu “Allphotos” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Buradan değiştirmek istediğiniz fotoğrafı seçip FaceApp’i deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca kamera arayüzü ile yüzünüzü yüz şablonuna sabitleyip beyaz tuşa basarak özçekim (selfie) yapabilirsiniz. Kısacası FaceApp’teki filtreleri gerçek zamanlı fotoğraflarla da kullanabilirsiniz. Bu arada telefonunuzun arka kamerasını kullanarak arkadaşlarınızın fotoğrafına da FaceApp filtresi uygulamanız mümkün.

FaceApp tam olarak nasıl çalışıyor? 

Üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz fotoğraf öncelikle uygulama sunucusuna yükleniyor. O an portreniz Original filtresi ile açılsa da bunun için birçok seçenek bulunuyor. Ekranın alt kısmında şerit halinde bulunan bu filtrelerden birkaçı şöyle;

  • Smile,
  • Spark (Işıltılı),
  • Old (Yaşlı),
  • Young (Genç),
  • Female (Kadın)
  • Male (Erkek)

Bu filtrelerden birini seçtikten ve değiştirme işlemi bittikten sonra tercihinize göre fotoğrafınızı cihanıza indirebilir ya da sosyal paylaşım sitelerine FaceApp üzerinden direkt olarak yükleyebilirsiniz. Bu arada uygulama içerisinde kolaj yapma seçeneği de bulunuyor.

Bitirmeden evvel bir dipnot paylaşalım. Her ne kadar yeni bir uygulama ya da teknoloji gibi gözükse de aslında FaceApp yeni çıkmış bir uygulama değil. 2017’den beri kullanımda olan programın bu kadar bilinir ve viral hale gelmesini sağlayan 60 yıl sonrasını gösteren “yaşlandırma filtresi” oldu. Bu özellik sayesinde ünlüler de dahil birçok insanın beğenisini kazanan uygulama ilerde yeni güncellemeleriyle bizi daha fazla şaşırtacak gibi görünüyor.

Tehlikeli Mi?

Uygulamanın bir anda tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılması FaceApp Tehlikeli Mi? sorusunu beraberinde getirdi. Böyle bir gündemin olma nedeniyse bu tip uygulamaların yüz tanıma sistemleri için bir veri tabanı oluşturuyor olması. Başka bir iddia ise; FaceApp, programı kullananların genç yaşlı halini sisteme kayıt ederek, bu veriler belli yerlere servis ediyor. Dediğimiz gibi bunlar sadece iddia. Yani konuya dair kesinleşmiş bir durum henüz yok. Yine de dikkatli olmakta yarar var 🙂


💡 2018’de En Çok İndirilen Yerli Uygulama

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.