Enflasyon Araştırma Grubu – ENAG Nisan 2022 enflasyonunu geçtiğimiz günlerde açıklandı. İşte ENAG’a göre Nisan 2022 odağında aylık ve yıllık enflasyona dair tüm detaylar!

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Nisan 2022” başlığıyla yayınlanan bültende Nisan 2022 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Nisan ayında %8,68 arttı.

ENAG Nisan 2022 Enflasyonunu Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 5 Mayıs 2022 tarihinde açıklanan enflasyon rakamlarına göre Nisan ayında TÜFE aylık %7,25 artarken, yıllık bazda enflasyon %69,97 oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Nisan ayının zam şampiyonu ise fiyatı %69,90 artan soğan oldu. Bu arada konuya dair detaylı okuma yapmak için Branding Türkiye’de yayınlanan “Enflasyon Rakamları (Nisan 2022) Açıklandı” başlıklı haberi okuyabilirsiniz.

İşte, TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay düzenli olarak yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a (Enflasyon Araştırma Grubu) göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Nisan ayında %8,68 arttı. Yıllık enflasyon ise %156,86 olarak açıklandı.

Konuya dair ENAG tarafından yayınlanan bültende yer alan açıklama ise şöyle;

“Nisan 2022 dönemi (31.03.2022-30.04.2022) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup FiyatEndeksi aylık bazda %8,68 arttı. Nisan 2022, ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) seyri günlük bazda BIST100, ABD Doları döviz kuru ve Faiz oranı (2 yıllık devlet tahvili) göstergelerinin günlük verileri aşağıdaki tabloda birlikte gösterilmiştir. (Başlangıç tarihi = 100)”

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları odağında ENAG’ın açıklaması şöyle;

Grafikte ürün alt-grup enflasyon oranları verilmiştir. TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %0,14 ile Sağlık en fazla yükseliş ise %13,81 ile Giyim ve Ayakkabı kaleminde gerçekleşmiştir.

Kaynak: ENAG

Neden Günlük Enflasyon?

Verilerin bolluğu ve sıklığı hem yöneticilerin hem de onları işleyen tüm ekonomi aktörlerinin / oyuncularının en uygun şekilde karar almada / vermede davranışlarını etkileyecek, daha da zenginleştirecektir.

Özellikle gözümüzün her dakika döviz kuru, faiz oranları ve borsa hisse fiyat değişimlerde olduğu gerçeği ışığında, onları en çok etkileyen bir enflasyon verisinin olmaması büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktaydı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye’de bu amaçla, sadece günlük değil, saatlik ve hatta önümüzdeki dönemlerde dinamik seyreden zamansız bir fiyat endeksi elde etmek için yola çıkmıştır. ENAG ayrıca akademik çalışmalarda, özellikle de zaman serilerine dayalı ekonomik modellemelerde yokluğu hissedilen fiyat endekslerinin oluşturulması faiz ile işsizliğin ve faiz ile enflasyonun kestiriminde önemli bir tartışmayı da sonlandıracaktır.

ENAG Enflasyon Metodolojisi 

ENAG’ın enflasyon rakamlarını belirlerken kullandığı metodoloji kurumun resmi web sitesinde açıklanıyor. Metodoloji genel manada şu başlıklar altında toplanıyor;

  • Verilerin derlenmesi
  • Verilerin yayınlanma tarihi
  • Özellikli konular
  • Hesaplama yöntemi ve yaklaşımları
  • Dinamik fiyat endeksi verileri
  • Temel Veri Kaynağı

Metodolojiye dair detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.