Enflasyon Araştırma Grubu – ENAG Mayıs 2024 enflasyonu geçtiğimiz günlerde açıklandı. İşte ENAG’a göre Mayıs 2024 odağında aylık ve yıllık enflasyon!

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs 2024” başlığıyla yayınlanan bültende Mayıs 2024 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Mayıs ayında %5,66 arttı.

ENAG Mayıs 2024 Enflasyonunu Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre Mayıs ayında aylık ve yıllık TÜFE de belli oldu. Konuya dair detaylı okuma yapmak için Branding Türkiye’de yayınlanan “Enflasyon Rakamları (Nisan 2024) Açıklandı” başlıklı haberi okuyabilirsiniz.

TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a göre ise Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mayıs’ta %5,66 arttı. Yıllık enflasyon ise %120,66 olarak açıklandı.

Konuya dair ENAG tarafından yayınlanan bültende yer alan açıklama ise şöyle;

“Mayıs 2024 dönemi (30.04.2024-31.05.2024) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %5,66 arttı. Mayıs 2024 dönemi (30.04.2023-31.05.2024) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi yıllık bazda %120,66 arttı.”

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları odağında ENAG’ın açıklaması şöyle;

“Grafikte ürün alt-grup enflasyon oranları verilmiştir. TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında Çeşitli Mal Ve Hizmetler -%10,25 olurken Yönetilen, Yönlendirilen ve Diğer gurubunun oranı ise %9,27 olarak açıklandı.”

Kaynak: ENAG


Neden Günlük Enflasyon?

Verilerin bolluğu ve sıklığı hem yöneticilerin hem de onları işleyen tüm ekonomi aktörlerinin / oyuncularının en uygun şekilde karar almada / vermede davranışlarını etkileyecek, daha da zenginleştirecektir.

Özellikle gözümüzün her dakika döviz kuru, faiz oranları ve borsa hisse fiyat değişimlerde olduğu gerçeği ışığında, onları en çok etkileyen bir enflasyon verisinin olmaması büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktaydı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye’de bu amaçla, sadece günlük değil, saatlik ve hatta önümüzdeki dönemlerde dinamik seyreden zamansız bir fiyat endeksi elde etmek için yola çıkmıştır. ENAG ayrıca akademik çalışmalarda, özellikle de zaman serilerine dayalı ekonomik modellemelerde yokluğu hissedilen fiyat endekslerinin oluşturulması faiz ile işsizliğin ve faiz ile enflasyonun kestiriminde önemli bir tartışmayı da sonlandıracaktır.

ENAG’ın Metodolojisi 

ENAG’ın enflasyon rakamlarını belirlerken kullandığı metodoloji kurumun resmi web sitesinde açıklanıyor. Metodoloji genel manada şu başlıklar altında toplanıyor;

  • Verilerin derlenmesi
  • Verilerin yayınlanma tarihi
  • Özellikli konular
  • Hesaplama yöntemi ve yaklaşımları
  • Dinamik fiyat endeksi verileri
  • Temel Veri Kaynağı

Metodolojiye dair detaylı bilgi için ENAG’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


ENAG Enflasyon (Mart 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.