Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) “En Çok Kripto Para Kullanan Ülkeler” temalı bir araştırma yaparak sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Türkiye’nin sıralaması bir hayli dikkat çekici. İşte detaylar!

Dünya Ekonomik Forumu ilgi çekici bir araştırma yaparak sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülkeler açıklandı. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

İşte detaylar!

En Çok Kripto Para Kullanan Ülkeler

Son haftalarda Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında hızlı bir yükseliş meydana geldi. Bu vesileyle tüm dikkatler bir kez daha kripto paralara yöneldi. Tam da bu dönemde yayınlanan bir rapor ise ülkelerin kripto paraya olan bakışını anlamayı sağladı. Evet, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre “En Çok Kripto Para Kullanan Ülkeler” belli oldu.

NTV’de yayınlanan habere göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi olan Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri odağında yapılan araştırmada, Nijerya yüzde 33 kripto para kullanımıyla ilk sırada yer aldı. Türkiye ise değerlendirmeye dahil edilen 74 ülke arasında 4. sırada olmasıyla dikkat çekti. Bu bilgiler akabinde işte en çok kripto para kullanan ilk 5 ülke;

  • Nijerya
  • Vietnam
  • Filipinler
  • Türkiye
  • Peru

Bu arada Türkiye, kripto para kullanımı konusunda dünya genelinde 4. ülke olsa da Avrupa’da 1. sırada… Bu veriler gösteriyor ki Orta Avrupa ve Britanya ülkeleri kripto paralara pek fazla rağbet göstermiyor. Öte yandan kripto paralara Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri ise yüzde 11 ile İsviçre ve Yunanistan oldu. Avrupa’nın kripto paraya ilgi göstermemesinde bu konuya dair yapılan üst düzey açıklamaların etkisi olabilir. Zira geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto paralarla ilgili yeni bir düzenleme getirmeyi düşündüklerini söylemiş ve son zamanlarda yüksek talep gören kripto paralar ile ilgili “Kripto para bir para birimi değil. Oldukça spekülatif bir varlık” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Bu arada küresel düzeyde yapılan çalışmada 74 ülke içerisinde en az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka oldu.


DUYURU: Çok yakında Branding Türkyie’de “Ekonomi” kategorisinin alt başlığı altında yer alacak olan “Kripto Para” kategorisinde işin uzmanları kripto paralara dair merak edilenleri yazacaklar. Güncel içerikleri kaçırmamak için sayfanın solunda yer alan bildirim butonunu aktif edebilir veya Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz. 


💡 Clubhouse Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.