New York merkezli bir Amerikan iş dünyası dergisi Fortune, geçtiğimiz günlerde en çok kazanan CEO’lar ile ilgili bir liste yayınladı. İşte 2021 verileri baz alınarak açıklanan listeye dair detaylar!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyaca ünlü iş  ve ekonomi dergisi Fortune, hazırladığı bir listeyle en çok kazanan CEO’ları yayınladı.

En Çok Kazanan CEO’lar (2021)

Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin CEO’lara ödedikleri maaşlar belli oldu. Fortune tarafından yayınlanan listede ayrıca 2021’de en fazla para kazanan 10 CEO da açıklandı. Listeye teknoloji şirketlerini yönetenler damgasını vururken listenin ilk sırasında herkesçe tanınan bir isim yer aldı. Bu arada en çok kazanan CEO’lar listesinin ilk 10’unda sadece 1 kadın yer alıyor.

En Çok Kazanan 10 CEO

  1. Elon Musk, Tesla – 23,5 milyar dolar
  2. Tim Cook, Apple – 770.5 milyon dolar
  3. Jensen Huang, NVIDIA – 561 milyon dolar
  4. Reed Hastings, Netflix – 453,5 milyon dolar
  5. Leonard Schleifer, Regeneron Pharmaceuticals – 452.9 milyon dolar
  6. Marc Benioff, Salesforce – 439,4 milyon dolar
  7. Satya Nadella, Microsoft – 309,4 milyon dolar
  8. Robert A. Kotick, Activision Blizzard – 296,7 milyon dolar
  9. Hock E. Tan, Broadcom – 288 milyon dolar
  10. Safra A. Catz, Oracle – 239,5 milyon dolar

Bu arada bir önceki kısımda belirttiğimiz gibi listenin ilk 10’unda sadece bir kadın yönetici var. O isim dünyaca ünlü yazılım devi Oracle markasını yöneten Catz. Buna göre Oracle CEO’su Safra A. Catz, 2021 yılında 239.5 milyon dolar kazandı.

Yine makalenin başlarında belirttiğimiz listenin ilk sırasındaki tanıdık isim, Elon Musk ise Tesla CEO’su olarak 2021’de 23,5 milyar dolar kazandı. Bu arada Musk en son Twitter‘ı satın almış ve bu yüzden tüm dünyada yeniden gündem olmuştu.

En çok kazanan CEO’lar (2021) listesi bu şekildeydi. Konuyu bitirmeden evvel belirtmekte yarar gördüğümüz bir olgu var. Buna göre; listenin teknoloji ve yazılım ağırlıklı olması ise iş dünyasının bugünü ve geleceğine dair de önemli bir ipucu barındırıyor. Özellikle sektör profesyonellerinin, yatırımcıların ve girişimcilerin geleceği yakalamak için hangi alana yönelmesi gerektiğini gösteren bu tip raporlar ve listeler eğer gerçek manada içselleştirilir ve analiz edilirse Türkiye ekonomisi pozitif yönde ivme elde edebilir.


Fortune 500 Türkiye (2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.