Bu sene 10.’su gerçekleştirilen uluslararası misyona sahip olan Türkiye’nin en saygın işveren markası zirvelerinden Employer Brand Summit 2023’te değişim rüzgarları esti!

Türkiye’nin en saygın işveren markası zirvelerinden Uluslararası Employer Brand Summit’in 10.su 8 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşti. Şirketlerin üst düzey yöneticileri, marka ve iletişim direktörleri ile İK profesyonellerinin yer aldığı geniş bir katılımla gerçekleşen zirvenin bu yılki ana teması ise “Take A Step Ahead, Lead The Change” oldu.

Employer Brand Summit 2023’te Değişim Rüzgarları

Yurt içi ve yurt dışından katılımlarla Türkiye’nin en saygın işveren markası zirvelerinden olan Uluslararası Employer Brand Summit, bu yıl “Take A Step Ahead, Lead The Change” temasıyla değişime odaklandı. Bu yıl kalıpları yıkan etkinlik konseptiyle de değişimi vurgulayan ve ilklere ev sahipliği yapan Employer Brand Summit‘in sürpriz konuğu ise işveren markası kavramının yaratıcısı, dünyaca ünlü yönetim gurusu Simon Barrow oldu.

Employer Brand Summit 2023 İstatistikler

İnsan ve kültür dünyasındaki değişime vurgu yapılan EBS2023, özel bir tasarımla dekore edilen Polonezköy Maya Life‘da düzenlendi. Doğayla iç içe bir ambiyansta gerçekleşen zirvede, şirketlerin İK politikaları ve işveren markası özelinde yapılan çalışmalar, değişim ekseninde konuşuldu.

İşveren Markası Bir Senfoniye Benziyor

Programın açılış konuşmasını, zirveyi düzenleyen 3İK Marka İletişim Ajansı’nın Ajans Başkanı Alper Çakıroğlu yaptı

Konuşmasında başarılı bir işveren markası stratejisi oluşturmanın önemli olduğunu, bunun için de şirket içerisindeki durumun doğru ölçülebilmesinin gerektiğini vurgulayan Çakıroğlu, “Şirket içerisindeki durumu anlamaya ihtiyaç duyuyoruz. Sonra şirketin değerleriyle örtüşen bir işveren markası stratejisi ortaya çıkıyor ve bunu hem içerideki hem de dışarıdaki iletişime entegre ediyoruz. İşveren markası bir senfoniye benziyor. Çalışanlar ve yöneticiler doğru stratejiyle içeride ve dışarıda aynı melodi ve ritimde olmalı” şeklinde konuştu.

İşveren Markası Bir Senfoniye Benziyor

Zirvede özel bir söyleşi oturumuyla sahneye çıkan işveren markası kavramının yaratıcısı, İngiliz Eğitmen ve Yazar Simon Barrow, yarattığı konseptin ortaya çıkış sebebinin hâlen geçerliliğini koruduğunu belirterek, “İşveren markası fikri, markayı marka yapan her şeyin altında yatar. Bir işveren markası yaratmak konunun sadece bir bölümü. İşveren markası yaratmanın yanında daha da önemli olan onu hayatta tutmaktır” dedi.

Pandemi, iklim değişiklikleri, krizler ve yapay zekâ teknolojilerinin dünyayı dönüştürdüğüne dikkat çeken Simon Barrow ayrıca şunları söyledi:

“Eskiden insanların daha temel dertleri olduğunu görüyorduk. Şimdi ise her insan çok daha büyük sorunlarla yüz yüze; küresel ısınma, gelecekteki salgınlar, yapay zekâ… Bugün organizasyonlarda liderlerden bu büyük konulara kafa yormalarını bekliyoruz. Yalnızca sayılara ve başarılara odaklanmış CEO’lar yerine bir lider olarak dünyaya duyarlı olduklarını görmek istiyoruz.”

İşimiz Rakamlarla Değil İnsanlarla Diyoruz

Zirveye katılan QNB Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar, “Önce İnsan, Sonra Çalışan” başlıklı bir sunum yaptı. Her şeyin hızla değiştiği bir dünyada insanın öneminin anlaşıldığını vurgulayan Akıncılar, “İnsana yapılan yatırımlar, hem özümüzü kaybetmeden hem teknolojiyi yakalayarak gerçekleşmeli. ‘Önce İnsan, Sonra Çalışan’ dediğimizde bunun altında duygular, anlama ve empati var. Biz bankacılık sektöründe ‘İşimiz rakamlarla değil, insanlarla’ diyoruz. Ayakları yere sağlam basan ve geleceğe yüzünü dönen bir çalışma hayatı oluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

Zirveye katılan Ekol Lojistik İşveren Markası ve İç İletişim Direktörü Neslihan Yönet, Empactivo Genel Müdürü Yunus Emre Aslan, Penti CHRO’su Selim Arda Üçer, BAT Türkiye, Bulgaristan & Kuzey Kıbrıs Yetenek, Kültür & Kapsayıcılık Direktörü Güliz Dalaman Yakmacı, Unilever Global Organizasyon ve Dönüşüm Direktörü Burcu Cantekinler Koç, Enerjisa Üretim Organizasyon ve Dönüşüm Direktörü Ayşegül Gürkale ile Akkim İK Direktörü Gökhan Ata Okutan da kurumlarında gerçekleştirdikleri insan ve kültür odaklı iş süreçleri ile işveren markası konusundaki çalışmalarını özetleyen sunumlar yaptılar.

Employer Brand Summit 2023 Sponsorlar

3İK ve Realta organizasyonuyla gerçekleştirilen Employer Brand Summit 2023‘ün ana sponsoru QNB Finansbank oldu. Akkim, Bat Türkiye, Ekol Lojistik, Empactivo, Enerjisa, Unilever ve Penti‘nin sponsorlar arasında yer aldığı zirvenin medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu.

Employer Brand Summit ile ilgili son gelişmeler ve zirveye dair notları Branding Türkiye’den aktarmayı sürdüreceğiz.


Simon Barrow EBS23’te

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.