Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi raporu, Şubat 2020 için yayınlandı. Buna göre Şubat 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre yükseldiği gözlemlendi.

TÜİK, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan “Ekonomik Güven Endeksi”ni, Şubat 2020’ye göre açıkladı.

Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Şubat 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre azaldığı görüldü.

Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2020)

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi 2019 Şubat ayında 97,1′ken, 2020 Şubat ayında %0,5 oranında artarak 97,5 olmuştur. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre Şubat ayında %0,3 oranında artarak 106,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %3,4 oranında artarak 98,5 değerini aldı. Tüketici güven endeksi Şubat ayında %2,7 oranında azalarak 57,3 değerini, perakende ticaret güven endeksi %2,0 oranında azalarak 102,9 değerini ve inşaat sektörü güven endeksi %5,7 oranında azalarak 74,5 değerini aldı.

Ekonomik Güven Endeksi Şubat 2020

Sektörel Endeksler Ve Değişim Oranları

Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2020) raporunda sektörel endeksler ve bunların değişim oranlarına dair veriler de yer aldı. Buna göre; Ocak 2019 ile Şubat 2020 arasındaki değişim oranı 0,5 olurken Endeks 97,1’ten 97,5’e yükseldi.

Değişim oranlarının yer aldığı tabloda; Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili Ocak  2020 – Şubat 2020 değişimleri de yer aldı.

Sektörel Endeksler Değişim Oranları Şubat 2020

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik Güven Endeksi‘nin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Dipnot

“Ekonomik Güven Endeksi”nin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği göstermektedir. 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ifade etmektedir.


💡 Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.