Blog

Ekonomi Bakanlığı’nın İhracatı Arttırmak İçin Verdiği Teşvik ve Destekleri

Ekonomi Bakanlığı ihracatı artırmak, 2023 hedefleri doğrultusunda ihracat değerini 500 milyar dolar bandına çıkarmak için KOBİ’lere birçok destek vermektedir.

B2B Pazar olarak da nitelendirilebilecek KOBİ’ler arası ticaretin, iletişimin ve ticaret ağının gelişmesi için yerli üretici, imalatçı ve sanayicilere önemli ihracat destek ve hibeleri veriliyor. Bu kapsamda verilen önemli KOBİ destek ve teşviklerden bir tanesi Pazar Araştırmaları ve Pazara Girişi desteği kapsamında e-ticaret sitelerine üyelik desteği. Bu destekle KOBİ’ler Ekonomi Bakanlığınca akredite olmuş olan B2B eticaret sitelerine üye olurlarsa, üye olunan B2B ihracat portalının 1 yıllık üyelik bedelinin KDV dahil tutarının % 80 i Merkez Bankası tarafından iade ediliyor. Bu önemli destek sayesinde KOBİ’ler sanayi, yan sanayi, İş makineleri, ambalaj kağıt ve tarım sektöründen ürünlere, imalatçılara, üreticilere, ihracatçılara ve toptancılara ulaşabiliyorlar. Bu konuya esas Ekonomi Bakanlığı’nca akredite olmuş ve kendini B2B üreticiler, alım talepleri, ithalat, ihracat portalı olarak tanımlayan bysharing.com Türkiye’nin en büyük sanayi ürünleri ve sanayi imalatçıları havuzu olarak çalışmalarına devam ediyor.

Firmalar bysharing.com içerisinde firma ara ve ürün ara bölümlerinden sanayicileri, imalatçıları ve üreticileri bulabiliyor. Aynı zamanda ürün ara bölümünden on binlerce sanayi ürününe kolaylıkla erişebiliyor. İçerisinde konşimento sorgulama ekranı, gtip sorgulama ve bilgi ekranı, B2B ticari heyetler, ulusal ve uluslararası fuarlar, ihracat haberleri, ihaleler gibi modüller bulunan bysharing.com sayesinde firmalar ürünlerini uluslararası pazarda tanıtmış ve sunum yapmış oluyor. Ürünleri yurtdışına satmak, ihracat yapmak isteyen kobiler destekli bu proje ile kendilerine yeni pazarlar oluşturuyorlar.

Kuzey Afrika’dan Rusya’ya, Güney Amerika’dan, Doğu Asya’ya kadar dünyanın her tarafını kuşatan bir coğrafya dan kullanıcıları olan bysharing.com, B2B pazarında 1.000.0000 “bir milyon” sanayi ürününü sistem içerisine dahil etme hedefi ile çalıştıklarını belirtiyor. Bu kapsamda bysharing.com dış ticaret departmanı onlarca ülkede birebir dış ticaret çalışması yürüterek iş veren sendikaları, ticari ataşelikler, iş birliği kuruluşları, dış ticaret ve gümrükleme firmaları ve uluslararası lojistik firmaları ile temasta olarak uluslararası alım talepleri ve B2B işbirlikleri üretiyorlar. Tüm bunlar dikkate alındığında Ekonomi Bakanlığı’nca verilen bu ihracat deste, hibe ve teşvikleri kapsamında kullanılabilecek önemli enstrümanlardan olan bysharing.com ihracat yapmak isteyen ama nerden başlayacağını bilemeyen firmalar için çok önemli bir araç. Diğer taraftan bir dış ticaret personelini aylık istihdam edecek bütçe ve finans oluşturamayan OSB ve sanayi bölgelerindeki orta ölçekli firmalar için de bysharing.com, dış ticaret personeli istihdamının bir aylık bedeline karşılık size bir yıllık Premium üyelik hizmeti kapsamında çok önemli bir dış ticaret desteği sağlayarak KOBİ ihracat portalından faydalanmanızı sağlıyor.

2 Yorum Yaz

  • bedestan -

  • 28 Ocak 2018 at 20:20 pm

  Küresel bir proje olan ve üye olanların merkez bankası tarafından %80 oranında akredite edilen bysharing.com sanayi, dış ticaret, ithalat, ihracat ve toptancılara müthiş bir platform sağlamıştır. Özellikle de Ekonomi Bakanlığı destekli olması da çok güven verici.

  • Mehmet -

  • 28 Ocak 2018 at 23:27 pm

  Bysharing ithalat ihracat alanında başarılı bir site. Üye firmalar arasında talep alım satım işlemleri üretici ile tüketicinin aynı pazarda yer alarak birbirleri ile kolayca iletişim halinde olduğu güzel bir e-ticaret sitesi

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir