E-Ticarette Yeni Bir Sayfa: Instagram’da Alışveriş ve Ürün Etiketleme Özelliği

Dünya üzerinde 700 milyon kullanıcısı olan Instagram, en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olmasının yanı sıra sürekli yeni ve farklı özellikler geliştirmesi ile de adından sıkça bahsettirmektedir. Instagram’ın son yeniliği bu defa Instagram üzerinden ürün satışı yapan butikleri ve e-ticaret markalarını sevindirecek

2016 yılnın Kasım ayında Instagram, uygulamadan çıkmadan satın almanın gerçekleştirilmesi kapsamında Alışveriş Yapma Özelliği”ni test etmeye başlamıştı. 1 yıllık uygulamanın ardından ‘alışveriş yapma’ özelliğinin kullanıcı sayısının arttırılması amacı ile Bigcommerce kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Şuan için yalnızca Amerika’da onaylı hesapların kullanabildiği bu özellik çok yakında tüm dünyaya sunulacak. Uygulama, alışveriş yapma özelliği sayesinde firmaların daha fazla  reklam vermesini teşvik ediyor.

Instagram, alışveriş ve ürün satışı yapmayı amaçlayan firmaların postlarında etiketleme dönemini başlatacak. Özellikle butik hesaplarında çokça kullanılacağı düşünülen yeni etiketleme sisteminde ise paylaşımda yer alan etiketlerin doğrudan sayfa bağlantısı içereceği belirtiliyor. Örnekle açıklamak gerekirse bir paylaşımda yer alan kazağı beğendiniz. Kazağın etiketine tıkladığınızda Instagram sizi doğrudan satın alacağınız ürünün yani kazağın alışveriş sayfasına yöneltecek. Bu etiketler sayesinde markaların mağazalarını ziyaret edebilecek olan Instagram kullanıcıları için özelliğin bir diğer fonksiyonel yanı ise satın alma işleminin yapılması haricinde uygulamadan çıkmak zorunluluğunun olmamasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise özelliğin kullanılabilmesi için bir e-ticaret sitesine sahip olunması gerektiğidir. Çünkü nihai aşamada tüketici beğendiği ürünü satın almak için Instagram üzerinden bir satış sitesine geçmek durumunda kalacak.

“Instagram’da Alışveriş Yapma Özelliği”ni daha iyi anlamak için bilinmesi gerekenler;

  • Instagram’da alışveriş yapma özelliğinin kullanıldığı e-ticaret markalarının paylaştığı fotoğrafların sağ üst köşesinde küçük, beyaz bir Alışveriş Sepeti” ikonu yer almaktadır.
  • Fotoğrafa tıklandığında sol alt köşede Ürünleri Görmek İçin Dokunun” yazısı vardır.
  • Ürünleri Görmek İçin Dokunun” yazısına tıklayarak satın alınmak istenen ürünle ilgili fotoğraf, açıklama, ürün özellikleri, ürün fiyatı vs. görülebilecek.
  • Ürünle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve alışverişe devam etmek için “>” ikonuna tıklanır.
  • Son olarak Şimdi Alışveriş Yap” butonuna tıklanarak satın alma gerçekleştirilir.
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir