E-ticarete son dakika düzenlemesi geliyor. Bu düzenlemeyle günümüzün tartışmasız gerçeği olan e-ticaret ile ilgili tüketiciyi koruyan bazı kararlar alındı. İşte e-ticarette iade koşullarının değişimine yönelik yapılan düzenlemeye dair detaylar!

Koronavirüs pandemisi ile birlikte daha bir önemli hale gelen ve birçok yeni kullanıcının da bu süreçte ilk kez deneyimlediği e-ticaret ile ilgili bazı düzenlemeler geliyor. 2022 Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamına dahil edilen e-ticaretle ilgili bu düzenlemenin odağında müşterinin korunması var. İşte e-ticarette yapılan düzenlemeler ve iade koşulları konusundaki detaylar.

E-Ticarette İade Şartları Düzenlemesi

E-ticaret işlem hacminin gelecek yıl 450 milyar liraya çıkması bekleniyor. Gerçekten muazzam bir miktar. Bu işlem hacmi hedefini gerçekleştirmek içinse e-ticarette bazı düzenlemeler şart. İşte bu yüzdendir ki “2020 Cumhurbaşkanlığı Programı”na e-ticaretle ilgili düzenlemeler dahil edildi. Bu düzenlemelerin başında alışverişçilerin (tüketici) sık sık mağduriyet yaşadığı ürünlerin iade alınması sürecinin kolaylaştırılması ve toptancı hallerinin yenilenmesi geliyor.

Örneğin bu bağlamda tüketicilere yönelik “Hizmet Memnuniyet Endeksi” oluşturulacak. Daha da önemlisi uyuşmazlık çözüm mekanizması, tüketici lehine güçlendirilecek.

Bu bilgiler ışığında e-ticarette yapılacak düzenlemeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Toptancı Halleri Yenilenecek
  • E-Ticarette İade Kolaylaşacak
  • Ürün Güvenliği Sağlanacak
  • Tüketici Hukuku Güçlendirilecek
  • Hizmet Memnuniyet Endeksi Oluşturulacak
  • Koruyucu Uygulamalar İyileştirilecek

Bu başlıklardan hepsi birbirinden önemli fakat yapılacak düzenlemelerle ilgili en dikkat çeken konu; e-ticarette iade süreciyle ilgili olan başlık. Bu bağlamda kısaca bilgi vermek gerekirse; daha çok tüketici lehine olan bu düzenlemeyle ticarette güvenin sağlanmasına yönelik bir aksiyon alınmış olacak. Ayrıca sınır ötesi e-ticarette yani e-ihracatta ürünlerin iade alınması süreci kolaylaştırılacak. Bununla ilgili teknik düzenlemeler yapılıp, uygulama iyileştirilecek. Bu konuda kullanıcı kılavuzlarının yayınlanması da planlanıyor.

Gerçekten de nokta atışı düzenlemelerin planlandığı görülüyor. Tüm bu düzenlemelerin tam manasıyla gerçekleştirilmesinin akabinde sadece tüketici veya e-ticaret firmaları yasal olarak korunmakla kalmayacak, aynı zamanda Türkiye’nin hem iç hem de dış e-ticaret pazar hacmi büyüyecektir.


İlginizi Çekebilir


Kaynak

  • Sabah Gazetesi
  • Birgün.net
  • WebTekno 
  • Haber Global
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.