Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından e-ticaret sitelerine Güven Damgası verilecek.

TOBB tarafından başlatılan e-ticaret sitelerine Güven Damgası uygulamasının, online alışveriş sektörüne dinamizm katması bekleniyor. Bu uygulamayla e-ticarete farklı bir anlayış ve güven gelecek gibi duruyor.

E-Ticaret Sitelerine Güven Damgası

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  Başkanı olan Mehmet Büyüksimitci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı e-ticaret sitelerine güven damgası verilmesi konusundaki tebliği yayımladı.

Büyüksimitci konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bakanlığımızdan aldığımız yetkiyle TOBB olarak güven damgası vermeye başlayacağız” ifadelerini kullandı. KAYSO Başkanı Büyüksimitci, internet üzerinden alışveriş yapanların bir güvensizlik yaşadığının altını çizdi. Büyüksimitci bu konuya dair şu açıklamayı yaptı;

“En önemli sorunların başında güven eksikliği geliyor. Bunun için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’mızla e-ticaret sitelerine güven damgası verilmesi konusunda yaptığımız çalışmanın sonucu tebliğ olarak yayınlandı. Önümüzdeki günlerde, 1 aya kadar bakanlığımızdan aldığımız yetkiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak güven damgası vermeye başlayacağız”

E-Ticaret Sektörü Büyüyecek

Dünyada ve Türkiye’de “güven damgası” olan sitelerle e-ticaret sektörünün çok daha hızlı büyüyeceğini ifade eden KAYSO Başkanı bu konuya dair bir takım istatistikler paylaşarak güven damgasını önemine vurgu yaptı;

“TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine bakıldığında tüketicilerin yüzde 45’inin gizlilik ve güvenlik kaygıları sebebiyle internetten alışveriş yapmadıkları görüldü. Bu nedenle bakanlığın ‘Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’ 6 Haziran 2017’de Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan istatistiklere göre internetten alışveriş dünyanın yaklaşık yarısı 3’te 1’i civarında. Yani toplam ticaret oranı dünyada yüzde 8-9 iken Türkiye’de yüzde 3,5. Niçin daha az alışveriş yapılıyor, araştırmasında özellikle güven problemi olduğu, özellikle kredi kartlarında güven problemi olduğu tespit edildi”

Güven Damgası Nasıl Alınacak?

Türkiye’de e-ticaret sektörü için önemli bir sıçrama oluşturacak bir gelişme olan e-ticaret sitelerine güven damgası uygulaması ile ilgili merak edilenleri kamuoyuyla paylaşan KAYSO Başkanı Büyüksimitci, güven damgası nasıl alınacak? sorusuna da yanıt verdi. İşte o açıklama;

“Şu an isteyen, direkt satış yapan, kendi ürününü satan veya portal hizmeti olarak ürün satmayıp, buna aracılık eden tüm e-ticaret siteleri TOBB’a başvurup, bu güven damgasını alabilecekler. Doğruluğunu tespit edebilmek için güven damgasının üzerine tıklandığında ilgili siteye bağlanacak. “Güvenlidir” ibaresini gördükten sonra gönül rahatlığıyla kullanacak. Tabi ki güven damgası alabilmenin belli şartları var. Özellikle ciddi güvenirlik testleri var.

Özellikle dışarıdan gelen internet korsanlarının ataklarına karşı bu sitelerin güvenilir olduğunu ispat etmesi ve bu önlemleri aldığını belgelemiş olması gerekiyor. Bu anlamda güven damgası olan internet sitelerinde gönül rahatlığıyla alışveriş yapılabilecek. Bununla da aşağı yukarı 2 katı civarında internetten alışverişin geliştirileceği planlanıyor.

Başvurular yakın zamanda alınacak. Ondan sonra da verilmeye başlanacak. Yani önümüzdeki 1 ay içinde başvurular alınır, diye düşünüyorum. E-ticaretin hızlanması aslına bakarsanız bir tarafta sadece yurt içi pazarın ve ekonominin canlanması değil, aynı zamanda yurtdışına satışı da kolaylaştırır. Biliyorsunuz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’mız geçtiğimiz yıl ciddi düzenlemeler yaptı. E-ticarette en önemli şey, müşteriye koşulsuz memnuniyet desteği vermesidir. Bu anlamda iade ürünlerin olması meselesi vardı. Bununla ilgili gümrükte gerekli düzenlemeler yapıldı. E-ticaret üzerinden yapılan satışlarda müşterinin memnun olmaması halinde bunların tekrar ithalatının kolaylaştırılması işi de yapıldı. Dolayısıyla şu anda bütün yönleriyle e-ticaretin ben hem iç ticaretimizi hem de dış ticaretimizi geliştireceğini düşünüyorum”


💡 E-Ticaret Bilgi Platformu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.