E-ticarette satışları arttırmak amacıyla gerçekleştirilen dijital pazarlama faaliyetleri için bazı online araçlar mevcut. Bu makalede ise o araçlara dair detaylardan bahsedeceğiz. İşte e-ticaret pazarlamasında işinizi kolaylaştıracak araçlar!

E-ticaretin artık ne kadar popüler olduğunu herhalde söylemeye gerek yoktur; hepimiz duruma aşinayız. Kendi işinizi kurmak, drop-shipping ya da al-sat yapmak üzerine bir sürü makale, video, eğitim mevcut. Haliyle, daha önce e-ticaret yapmamış kişiler bile çevrim içi mağazacılıkla bir şekilde haşır neşir olma çabası içinde.

Ben de bu noktada, e-ticaret satışlarını arttırmak amacıyla yürütülen dijital pazarlama faaliyetlerine destek olabilecek bazı araçlardan bahsetmek istedim. Kısacası bu makalede e-ticaret pazarlamasında işinizi kolaylaştıracak bazı araçlara değineceğiz

Konuya girmeden önce, sizlerle küçük ama çok önemli olduğunu düşündüğüm bir detay paylaşacağım. Yazının başında bahsettiğim gibi herkes e-ticarete başlamayı cazip buluyor ama kazın ayağı öyle değil. 😊

G4A Pazarlama Sohbetleri: E-Ticarette Markalaşma (Bölüm – 9)

Eskiden biraz daha kolaydı bu işler ama şimdi dijital pazarda da rekabet çok yüksek. Niş ürün bulmak, doğru hedef kitleye ulaşmak, ulaşınca odakta kalabilmek derken e-ticaret bir hayli zorlaştı. Hatta zorlaştığı gibi pahalılaştı da diyebilirim.

Haliyle, bu alanda bir yatırım düşünüyorsanız bile lütfen “Yaağ ben e ticarete giricem ama ne satsam, kozmetik mi kazandırır giyim mi?” gibi bir yaklaşımla başlamayın.

En azından bildiğiniz, biraz da hakim olduğunuz alanlara yönelin veya gireceğiniz kategorinin dinamiklerini iyi öğrenin. Atıyorum, belki kumaştan anlamazsınız ama, “En azından modayı takip et be adam!” şeklinde beni isyanlara gark ettirmeyin lütfen 🙂

E-Ticaret Pazarlamasında İşinizi Kolaylaştıracak Araçlar

Konumuza dönecek olursak, bir e-ticaret yöneticisinin işlerini kolaylaştırabilecek birkaç araçtan bahsedeceğim demiştim. Bu araçlardan bazılarını ben de severek kullandım veya hala kullanıyorum. Listeyi uzatmak mümkün olsa da, hepsine burada yer vermem mümkün değil tabii. Bu makalede ise şu araçlardan bahsettim;

  • Ubersuggest
  • Dialogue
  • Keywordtool.io
  • Hootsuite
  • Crazy Egg

Ubersuggest: SEO Ve Anahtar Kelime Analiz Aracı

Ubersuggest, basit ve kullanması kolay bir SEO aracıdır. Daha önce tek başına bir araçken, Neil Patel tarafından satın alındı ve artık Neil Patel’in kendi web sitesi içerisinde bir araç olarak kullanılıyor. Bu araç temel olarak anahtar kelime analizi, teknik site içi SEO, backlink sayısı ve kaynağı gibi faydalı raporlar almamıza yardımcı oluyor. Bu aracı kısıtlı özellikleri ile ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi, premium alarak aracın tüm özelliklerini sınırsız bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Ubersuggest Seo Aracı

Özellikle yeni e-ticaret sitelerinin SEO sürecine yüksek bütçeler ayırmaya başlamadan önce, bir müddet Ubersuggest ile ileriye dönük planlama yapabileceklerini düşünüyorum.

Dialogue: Kişiselleştirilmiş E-ticaret Deneyimi Aracı

Dialogue, e-ticaret siteleri için otomatize edilmiş ve kişiselleştirilmiş olarak içerik üreten, yapay zeka ve büyük veriden faydalanan kullanışlı bir araç. Şuraya daha anlaşılır bir grafikle anlatım linki bırakıyorum.

Dialogue İçerik Aracı

Dialogue; yapay zeka ve büyük verinin de yardımıyla, kullanıcıların geçmiş alışverişleri, trafik oluşturdukları ziyaret geçmişleri, kısaca tüm alışveriş yolculuğu üzerinden yola çıkarak o kullanıcı için en uygun olan ürünü tahmin edip sunmaya çalışıyor. En güzeli de, tüm bu süreci otomatik olarak yapıyor olması… Mesela kişinin davranışlarına göre özel mesajlar, kişiselleştirilmiş up-sell teklifleri, hedefli içerik, kullanıcının sitedeki amacını tanımaya çalışmak gibi özellikleri makine öğrenmesi sayesinde ediniyor.

Keywordtool.io: Anahtar Kelime ve Hashtag Analiz Aracı

Keywordtool.io, aslında bir anahtar kelime analiz aracı. SEO odaklı bir araç olmakla beraber, zaman içerisinde özelliklerini geliştirerek sosyal medya kanallarında da kullanılabilir hale geldi.

Keywordtool Aracı

Mesela Twitter veya Instagram için anahtar kelimelerinizle alakalı hastagleri bu araç sayesinde inceleyebilirsiniz.

Hootsuite: Sosyal Medya Planlama Aracı

Hootsuite, özellikle sosyal medya gibi hayli özen isteyen ve zaman alan bir alanda adeta hayat kurtarıyor diyebilirim. Artık sosyal medyanın önemini ve gücünü anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Gel gelelim; görsellerin, metinlerin vs. hazırlanması, paylaşım saatlerinin belirlenmesi ve bu paylaşımların takip edilmesi bazen yorucu olabiliyor ve tüm bunlar epey vakit alabiliyor.

HootSuite Aracı

Hal böyleyken, Hootsuite gibi bir aracın sunduğu avantajlardan faydalanmak; emekten ve zamandan tasarruf etmeye yardımcı oluyor. Hootsuite, aynı anda Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi birden fazla platformda eş zamanlı planlama ve paylaşım yapmaya olanak sunuyor. Kısaca, içeriklerinizi hazırladıktan sonra Hootsuite yardımıyla, içeriklerinizin paylaşım tarihlerini ve saatlerini planlayıp sonra arkanıza yaslanabilirsiniz. Bu arada sizi ayda birkaç saat ekstra yükten kurtaracaktır.

Crazy Egg: Kullanıcı Deneyimi Analitiği Ve Haritalandırma Aracı

Crazy Egg, daha önce birçok yazımda bahsettiğim Hotjar adlı aracın bir çeşidi aslında. Bu araç; web sitenize / e-ticaret sitenize gelen kullanıcıların tıkladığı alanlar, mouse hareketlerinin yoğun olduğu bölgeler, sayfaların ne oranda aşağı kaydırıldığı (scroll) gibi birçok detayı ısı haritası şeklinde sunuyor.

E-Ticaret Analiz Aracı - Crazy Egg Aracı

Bu araç yardımıyla, kullanıcıların e-ticaret sitenizdeki davranışlarını anlamlandırabilir, sayfa tasarımlarınızda gerekli küçük iyileştirme ihtiyaçlarını görebilir ve birçok faydalı test yapabilirsiniz (A/B testi gibi). Sonuçta her şey, satın alma işleminin tamamlanmasını kolaylaştırmak amaçlı.

“E-Ticaret Pazarlamasında İşinizi Kolaylaştıracak Araçlar” konulu bu makalede e-ticaret sürecinde size yardımcı olacak araçları listeledik. Konuyla alakalı detaylı bilgi talebiniz veya sorularınız olursa, aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bana Linkedin aracılığıyla da (linkedin.com/in/srcnylmz) ulaşabilirsiniz.


💡 Seo Araçları Listesi (40+ Tane)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.