E-Ticaret İstatistikleri: En Çok Alışveriş Marmara Bölgesi’nde

E Ticaret İstatistikleri

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

IdeaSoft, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine “Kobi E-Ticaret Raporu” başlıklı araştırma raporu hazırladı. IdeaSoft “E-Ticaret İstatistikleri” odaklı bu araştırmasında 3 milyondan fazla siparişi inceledi. Dikkat çeken birçok ayrıntının yer aldığı rapora göre, her 3 siparişten biri mobil cihazlar aracılığıyla veriliyor.

Türkiye’deki “E-Ticaret İstatistikleri”ni içeren ve IdeaSoft tarafından hazırlanan “Kobi E-Ticaret Raporu”nda dikkat çeken birçok detay var. Bunlardan biri de coğrafi bölgelere göre alışveriş oranlarının dağılımıyla ilgili.

Örneğin bu rapora göre; Marmara Bölgesi, internetten en çok alışveriş yapan coğrafi bölge oldu. Raporda Marmara Bölgesi’ndeki tüketicilerin e-ticaret alışverişleri için özellikle Pazartesi gününü tercih ettiği görülüyor.

E-Ticaret İstatistikleri

KOBİ’lerin e-ticaret süreçlerine ışık tutmak amacıyla hazırlanan rapora göre, online siparişlerde gün içerisinde en çok alışveriş yapılan zaman aralığı 14.00 – 16.00 saatleri olarak görülüyor. Yine rapora göre, sonbahar mevsimi en çok sipariş verilen mevsim. Yaz mevsimi ise online alışverişin en durgun mevsimi olarak öne çıkıyor.

E-Ticaretin Bölgelere Göre Dağılımı

Online (e-ticaret) alışverişi en çok tercih eden coğrafi bölgeler sırasıyla;

  • %55,5 ile Marmara Bölgesi
  • %16,4 ile İç Anadolu Bölgesi
  • %12,2 ile Ege Bölgesi
  • %8,4 ile Akdeniz Bölgesi
  • %4,1 ile Karadeniz Bölgesi
  • %1,5 ile Doğu Anadolu Bölgesi

Marmara Bölgesi’ndeki online siparişlerin %49,4‘ü İstanbul’da, %3,6‘sı ise Bursa’da gerçekleşti. İç Anadolu Bölgesi’ndeki online siparişlerin %10,6‘sı Ankara’da gerçekleşti. Ege Bölgesi’ndeki online siparişlerin ise %7,6’sı İzmir’de gerçekleşti.

E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Raporda ödeme seçeneklerine bakıldığında, internetten alışveriş yapanların %68’i kredi kartıyla satın alma yapıyor. %19’u kapıda ödemeyle satın alıyor. %9’u ise havale / EFT seçeneğini kullanıyor.

Kredi kartı ile alışveriş yapanların %31,7’si Garanti Bankası kartlarını kullanırken, %22,5’i Yapı Kredi, %14,2’si Akbank, %12,7’si ise İş Bankası’nı tercih etti. Online alışverişlerde kredi kartı kullananların %45,1’i 2 veya 3 taksit, %14,5’i 6 taksiti, %12,4’ü ise 9 taksiti seçti.


Bu arada Poltio‘da gerçekleştirdiğimiz tek soruluk ankete katılarak e-ticaret alışverişinde kullandığınız bankanın hangisi olduğunu belirtebilirsiniz.[/vc_column_text][vc_raw_html css=”.vc_custom_1528542544692{padding-top: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;}”]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[/vc_raw_html][vc_column_text]

Kargo Tercihleri

Raporda yer alan bilgiye göre kullanıcıların kargo şirketi tercihlerine bakıldığında ise siparişlerin %34’ü Aras Kargo, %27’si Yurtiçi Kargo, %14’ü MNG Kargo, %11’i ise Sürat Kargo ile teslim ediliyor. Bu arada kargo süreciyle ilgili önemli bir detayı daha paylaşmakta yarar var; siparişlerin %62’sinde kargo ücreti alınırken %38’i ise ücretsiz taşındı.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Sanem ERDEM

Sanem ERDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.