IdeaSoft, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine “Kobi E-Ticaret Raporu” başlıklı araştırma raporu hazırladı. IdeaSoft “E-Ticaret İstatistikleri” odaklı bu araştırmasında 3 milyondan fazla siparişi inceledi. Dikkat çeken birçok ayrıntının yer aldığı rapora göre, her 3 siparişten biri mobil cihazlar aracılığıyla veriliyor.

Türkiye’deki “E-Ticaret İstatistikleri”ni içeren ve IdeaSoft tarafından hazırlanan “Kobi E-Ticaret Raporu”nda dikkat çeken birçok detay var. Bunlardan biri de coğrafi bölgelere göre alışveriş oranlarının dağılımıyla ilgili.

Örneğin bu rapora göre; Marmara Bölgesi, internetten en çok alışveriş yapan coğrafi bölge oldu. Raporda Marmara Bölgesi’ndeki tüketicilerin e-ticaret alışverişleri için özellikle Pazartesi gününü tercih ettiği görülüyor.

E-Ticaret İstatistikleri

KOBİ’lerin e-ticaret süreçlerine ışık tutmak amacıyla hazırlanan rapora göre, online siparişlerde gün içerisinde en çok alışveriş yapılan zaman aralığı 14.00 – 16.00 saatleri olarak görülüyor. Yine rapora göre, sonbahar mevsimi en çok sipariş verilen mevsim. Yaz mevsimi ise online alışverişin en durgun mevsimi olarak öne çıkıyor.

E-Ticaretin Bölgelere Göre Dağılımı

Online (e-ticaret) alışverişi en çok tercih eden coğrafi bölgeler sırasıyla;

  • %55,5 ile Marmara Bölgesi
  • %16,4 ile İç Anadolu Bölgesi
  • %12,2 ile Ege Bölgesi
  • %8,4 ile Akdeniz Bölgesi
  • %4,1 ile Karadeniz Bölgesi
  • %1,5 ile Doğu Anadolu Bölgesi

Marmara Bölgesi’ndeki online siparişlerin %49,4‘ü İstanbul’da, %3,6‘sı ise Bursa’da gerçekleşti. İç Anadolu Bölgesi’ndeki online siparişlerin %10,6‘sı Ankara’da gerçekleşti. Ege Bölgesi’ndeki online siparişlerin ise %7,6’sı İzmir’de gerçekleşti.

E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Raporda ödeme seçeneklerine bakıldığında, internetten alışveriş yapanların %68’i kredi kartıyla satın alma yapıyor. %19’u kapıda ödemeyle satın alıyor. %9’u ise havale / EFT seçeneğini kullanıyor.

Kredi kartı ile alışveriş yapanların %31,7’si Garanti Bankası kartlarını kullanırken, %22,5’i Yapı Kredi, %14,2’si Akbank, %12,7’si ise İş Bankası’nı tercih etti. Online alışverişlerde kredi kartı kullananların %45,1’i 2 veya 3 taksit, %14,5’i 6 taksiti, %12,4’ü ise 9 taksiti seçti.


Bu arada Poltio‘da gerçekleştirdiğimiz tek soruluk ankete katılarak e-ticaret alışverişinde kullandığınız bankanın hangisi olduğunu belirtebilirsiniz.

Kargo Tercihleri

Raporda yer alan bilgiye göre kullanıcıların kargo şirketi tercihlerine bakıldığında ise siparişlerin %34’ü Aras Kargo, %27’si Yurtiçi Kargo, %14’ü MNG Kargo, %11’i ise Sürat Kargo ile teslim ediliyor. Bu arada kargo süreciyle ilgili önemli bir detayı daha paylaşmakta yarar var; siparişlerin %62’sinde kargo ücreti alınırken %38’i ise ücretsiz taşındı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.