E-Ticaret İstatistikleri: En Çok Alışveriş Marmara Bölgesi’nde

IdeaSoft, her sene olduğu gibi bu sene de “Kobi E-Ticaret Raporu” başlıklı araştırma raporunu hazırladı. IdeaSoft bu araştırmada 3 milyondan fazla siparişi inceledi. Dikkat çeken birçok ayrıntının yer aldığı bu rapora göre, her 3 siparişten biri mobil cihazlar aracılığıyla veriliyor.

“Kobi E-Ticaret Raporu”nda dikkat çeken birçok detay olduğunu belirtmiştim. Bunlardan biri de coğrafi bölgelere göre alışveriş oranlarının dağılımıyla ilgili. Örneğin Marmara Bölgesi, internetten en çok alışveriş yapan coğrafi bölge oldu. Raporda Marmara Bölgesi’ndeki tüketicilerin e-ticaret alışverişleri için özellikle Pazartesi gününü tercih ettiği görülüyor.

KOBİ’lerin e-ticaret süreçlerine ışık tutmak amacıyla hazırlanan rapora göre, online siparişlerde gün içerisinde en çok alışveriş yapılan zaman aralığı 14.00 – 16.00 saatleri olduğu görülüyor. Yine rapora göre, sonbahar mevsimi en çok sipariş verilen mevsim, yaz mevsimi ise online alışverişin en durgun mevsimi olarak öne çıkıyor.

Online (e-ticaret) alışverişi en çok tercih eden coğrafi bölgeler sırasıyla;

  • %55,5 ile Marmara Bölgesi
  • %16,4 ile İç Anadolu Bölgesi
  • %12,2 ile Ege Bölgesi
  • %8,4 ile Akdeniz Bölgesi
  • %4,1 ile Karadeniz Bölgesi
  • %1,5 ile Doğu Anadolu Bölgesi

Marmara Bölgesi’ndeki online siparişlerin %49,4‘ü İstanbul’da, %3,6‘sı ise Bursa’da gerçekleşti. İç Anadolu Bölgesi’ndeki online siparişlerin %10,6‘sı Ankara’da gerçekleşti. Ege Bölgesi’ndeki online siparişlerin ise %7,6’sı İzmir’de gerçekleşti.

Ödeme Yöntemleri

Raporda ödeme seçeneklerine bakıldığında, internetten alışveriş yapanların %68’i kredi kartıyla satın alma yapıyor. %19’u kapıda ödemeyle satın alıyor. %9’u ise havale / EFT seçeneğini kullanıyor.

Kredi kartı ile alışveriş yapanların %31,7’si Garanti Bankası kartlarını kullanırken, %22,5’i Yapı Kredi, %14,2’si Akbank, %12,7’si ise İş Bankası’nı tercih etti. Online alışverişlerde kredi kartı kullananların %45,1’i 2 veya 3 taksit, %14,5’i 6 taksiti, %12,4’ü ise 9 taksiti seçti.

Bu arada Poltio’da gerçekleştirdiğimiz tek soruluk ankete katılarak e-ticaret alışverişinde kullandığınız bankanın hangisi olduğunu belirtebilirsiniz.

Kargo Tercihleri

Raporda yer alan bilgiye göre kullanıcıların kargo şirketi tercihlerine bakıldığında ise siparişlerin %34’ü Aras Kargo, %27’si Yurtiçi Kargo, %14’ü MNG Kargo, %11’i ise Sürat Kargo ile teslim ediliyor. Bu arada kargo süreciyle ilgili önemli bir detayı daha paylaşmakta yarar var; siparişlerin %62’sinde kargo ücreti alınırken %38’i ise ücretsiz taşındı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir