ABD merkezli iş dergisi Forbes, Dünyanın En Güçlü Kadınları (2021) – The World’s Most Powerful Women (2021) adını taşıyan listeyi yayınladı. Listede 2 Türk var.

2021’in son ayındayız. Yılın son günlerini yaşadığımız bu dönemde birçok mecranın, platformun veya markanın “Yılın Enleri” temalı içerik yayınladığını görüyoruz. En son ABD merkezli dünyaca ünlü iş dergisi Forbes tarafından Dünyanın En Güçlü Kadınları (2021) – The World’s Most Powerful Women (2021) listesi yayınlandı. 

Dünyanın En Güçlü Kadınları (2021)

FORBES iş dergisi geçtiğimiz günlerde 18 yıldır hazırladığı “Dünyanın En Güçlü Kadınları” listesini 2021 odağında yayınladı. Listede bu yıl 40 CEO ve 19 ülke lideri yer alıyor. Bu arada listenin ilk sırasındaki ismin çok uzun bir aradan sonra değiştiği görülüyor. Listeyi bu yıl Türkiye için özel kılan The World’s Most Powerful Women (2021) listesine 2 Türk kadınının da girmesi oldu. 

Forbes tarafından hazırlanan listede yer alan 2 Türk isim, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren isimlerden biri olan ve BioNTech şirketinin kurucularından olan bilim insanı Özlem Türeci ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Özlem Türeci listede 48. sırada yer alırken Güler Sabancı ise listeye 77. sıradan girdi.

Bu arada 2018’de Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’yı “Marka İnsanlar” kapsamında Branding Türkiye’de yer vermiştik.

Bu dipnotun da akabinde şimdi listenin ilk 20 sırasında yer alan kadınların kimler olduğuna bakalım. Ancak listenin ilk 20’sine geçmeden evvel okuma önerisi mahiyetindeki aşağıda yer alan şu makalelere de göz atabilirsiniz.


Okuma Önerisi


The World’s Most Powerful Women (2021)

FORBES iş dergisi geçtiğimiz günlerde 18 yıldır hazırladığı “Dünyanın En Güçlü Kadınları” listesinde yer alan ilk 20 isim şöyle;

 1. MacKenzie Scott
 2. Kamala Harris
 3. Christine Lagarde
 4. Mary Barra
 5. Melinda French Gates
 6. Abigail Johnson
 7. Ana Patricia Botin
 8. Ursula Von Der Leyen
 9. Tsai Ing-Wen
 10. Julie Sweet
 11. Karen Lynch
 12. Carol Tome
 13. Emma Walmsley
 14. Jane Fraser
 15. Nancy Pelosi
 16. Gail Boudreaux
 17. Rosalind Brewer
 18. Susan Wojcicki
 19. Safra Catz
 20. Ruth Porat

Forbes tarafından hazırlanan listenin ilk 20 sırasında yer alan isimler böyleydi. Listenin tamamını incelemek ve listede yer alan isimlere dair ayrıntılı bilgi edinmek için Forbes’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İncelemek için buraya tıklayın!


Index 1.0 Çıktı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.