SpaceX, Crew Dragon kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot gönderen ilk özel şirket oldu. General Motors elektrikli araçlardaki batarya problemine çözüm buldu. Peki dünyadaki tüm bu gelişmelere Türkiye’nin bakışı ne oluyor dersiniz?

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Crew Dragon kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot gönderen ilk özel şirket oldu. Peki, dünyadaki bu gelişmelere karşı Türkiye’nin tepkisi ne oldu dersiniz?

Evet, SpaceX bir ilki başardı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderen ilk özel şirket oldu. Ve dünyanın hemen hemen her yerinde bu olay konuşuldu. Hiç şüphesiz, bu gelişme ile birlikte insanlığın uzaydaki geleceği için önemli bir adım atıldı. Ayrıca bu sayede tüm dünyaya uzayda yaşayabilme mesajı da verilmiş oldu.

Bu arada SpaceX’in tarafından gönderilen Crew Dragon kapsülü bir yandan da ABD’yi, her yıl Rusya’ya milyon dolarlar ödemekten kurtardı. Yani Crew Dragon, bu anlamda Rusya’ya olan bağımlılığı da azaltmayı amaçlıyor. Orta vadede ise Amerika Birleşik Devletleri; yıllardır Rusya ile arasında süren uzay teknolojisi yarışında öne geçmeyi planlıyor. Evet, dünyada bunlar oluyor. Peki dünyadaki gelişmelere Türkiye’nin bakışı nedir dersiniz?

Dünyadaki Gelişmelere Türkiye’nin Bakışı

SpaceX, uzaya kapsül fırlatmasının ardından Türkiye’de, SpaceX’e 25. ve 35. sınıflarda marka başvurusu yapıldı. Evet, böylesi önemli bir olayda örnek aldığımız tek şey ilgili markaya dair marka başvurusu yapmak oldu. 17 senedir bu mesleği icra eden biri olarak bunca yıldır özgünlük anlamında bir arpa boy yol gidemediğimizi görüyorum ve bunu söylemek beni üzüyor. Şimdi birkaç örnekle bu görüşümü taçlandırmak isterim.

İlginç Marka Tescil Başvuruları

  • Elon Musk’tan konuya girmişken Tesla’dan bahsetmemek olmaz! Tesla Motors haberlere konu olması ile başlayan süreçte bu markaya dair marka başvuru serüveni gerçekten de incelenmeye değer. Sanki ülkece bir marka arıyormuşuz da Elon Musk onu bize vermiş gibi müşavirlik hizmetlerinden tutun kozmetiğe kadar birçok sınıfta “Tesla” markası için başvuru yapıldı.
  • Corona ile ilgili aylar boyunca onlarca marka yapıldı. Eğitim öğretimden ilaca, giysiden reklamcılığa kadar “Corona” adıyla başvurusu yapılmayan sınıf kalmadı.
  • Steve Jobs öldü. Tekstil üretiminden restorancılık hizmetlerine kadar birçok sınıfta başvuru yapıldı. Apple sonunda çareyi Steve Jobs için marka sınıflarını kapatmakta buldu.
  • Apple’ı alamayan yurdum insanı Apple markasını önüne arkasına getirdikleri ilginç ibarelerle TPE’nin kapısını binlerce kez çaldı. Kiminin markası anlaşılmayacak şekle, kiminin de yola çıktığı marka bir yerlerinden Apple ibaresi geçecek diye tanınmayacak hale geldi.

Peki Neden Bu Çaba?

Dünya gerçekten bir devrimin içerisinde! Ve herkes bu devrimi yaşıyor. Daha doğrusu ondan geri kalmamak için çaba harcıyor. Bizim çabamız ise, gerçekten sükutu hayal olmaktan öteye geçmiyor.

Kopyalama mantığı ile hareket edip hızlı yoldan tanınırlık elde etmenin doğru olacağını düşünen ticari zekalar, ticaretteki asıl altın kural olan, sürdürebilirliği atlıyorlar. Temelinde farklılaşmadığı sürece rekabet okyanusunda hangi marka olursa olsun, işi gerçekten çok zor!

Örneğimiz İçi Boş Markalar Değil, Elon Musk Olmalı!

Herkes Elon Musk’tan deli dahi diye söz ediyordu. O, bugün hayalleri ile yola çıkıp uzaya kadar ulaştı. Elektrikli araba fikrinin arkasında durdu. Ve bu fikir de çığ gibi büyüyerek bir pazara sahip oldu. Bu arada geçtiğimiz günlerde elektrikli arabaların en büyük sorunu olan batarya problemine General Motors el attı ve bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak bir patentle elektrikli araba devrimine bir tuğla koymuş oldu.

İşte; gelişmek, geliştirmek böyle olur. Biri yapar diğeri devam ettirir. Çabamızla bir tuğla da bizler koyalım derim!

Unutmayın, dünyanın elektrikle buluşması Tesla ile Edison’un yollarının kesişmesiyledir!


💡 Akıllı Şehirler Ve Atık Yönetimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.