Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Oyun Bağımlılığını Ruhsal Sağlık Problemi Olarak Kabul Etti

Dijital ortamlarda geçirilen sürenin artmasıyla birlikte dijital oyunların sayısı da bir hayli arttı ve milyonlarca dolarlık bir sektör haline geldi. Oyun sektöründeki bu yükseliş ile oyunlarda geçirilen sürenin artması oyunun günlük aktivitelerin önüne geçmesi gibi ciddi problemleri de beraberinde getirdi. Bu durum Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) harekete geçirdi ve DSÖ, oyun bağımlılığı resmen ruhsal sağlık problemi kabul etti.

DSÖ dünya çapında ciddi sorun teşkil etmeye başlayan oyun bağımlılığını 11. versiyonunu yayınladığı hastalıkların uluslararası sınıflandırması (ICD) tanı kılavuzunun ruhsal sağlık problemleri kısmına ekledi ve bunu oyun bozukluğu olarak adlandırdı.

CNN’de yer alan habere göre DSÖ, Ruh Sağlığı Ve Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı Üyesi Dr. Vladimir Poznyak, oyun bağımlılığının ruh sağlığı problemi olarak kabul edilmesine kimi psikologların tepki gösterdiğini belirtirken oyun bağımlılığının dünya çapında ciddi boyutlara ulaştığını bu nedenle DSÖ olarak bu soruna kayıtsız kalamayacaklarını da ekledi.

Oyun Bağımlılığının Teşhisi Ve Tanısı Nasıl?

CNN’e verdiği röportajda oyun bozukluğunun kumar ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile kimi benzer özellikler taşıdığını belirten Dr. Poznyak oyun bozukluluğunun üç temel tanısal özelliği olduğunu söyledi.

Bunlardan birincisi oyun faaliyetlerinin diğer gündelik faaliyetlerin önüne geçmeye başlaması ikincisinin ise bu davranışların kontrol edilememesi olduğunu ve olumsuz durumların ortaya çıkması halinde bile bu davranışların devam ettiğini sözlerine ekledi. Üçüncü özelliğinde çeşitli ailevi, sosyal,  gündelik, eğitimsel ve mesleki sorunlara yol açması ve ciddi derede olumsuz sonuçlar meydana getirmesi olduğunu belirten Poznyak oyun bozukluğunun teşhisi için 12 ay geçmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Oyun bozukluğunun tedavi edilebilir olduğunu söyleyen Poznyak ICD’de hastalıkların tanı süreçlerinin yer aldığını hastalıkların çözümüne yönelik bir reçete bulunmadığını bu nedenle oyun bozukluğu için uzmanlardan destek alınması gerektiğini belirtti. Oyun bozukluğu olan kişilerin alanında uzmanlaşmış kişilerce yapılan terapi ve çeşitli sosyal desteklerle kısa sürede normale dönebileceklerini kaydetti.

DSÖ’nün bu kararı, insanların daha çok mobilize olduğu ve mobil oyun pazarının günden güne geliştiği bu günlerde oyun bağımlılığına farkındalık kazandırması açısından önemlidir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir