Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yapılan açıklamaya göre dünya nüfusu 8 milyar oldu. Peki 15 Kasım itibarıyla 8 milyar kişiye ulaşan dünya nüfusu için dünya kaynakları yeterli mi?

15 Kasım 2022 tarihi dünya için önemli bir dönüm noktası. Çünkü bu tarih itibariyle dünya nüfusu 8 milyar oldu! Açıklamayı Birleşmiş Milletler (BM) yaptı. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yapılan açıklamaya göre dünya nüfusu 15 Kasım itibarıyla 8 milyar kişiye ulaştı. Küresel nüfusa sadece son 11 yılda 1 milyar insan eklendi. Peki bundan sonra ne olacak? Nüfus ne zaman 10 milyar kişiye ulaşacak? İşte detaylar!

Dünya Nüfusu 8 Milyar Oldu

BM, dünya nüfusunun bugün yani 15 Kasım itibariyle 8 milyara ulaştığını açıkladı. Dünya nüfusu son 11 yılda 1 milyar insan daha arttı. BM’nin nüfus projeksiyonlarına göre, dünya nüfusu 2037’ye kadar 9 milyara çıkacak. 2080’lerde ise dünya nüfusu yaklaşık 10,4 milyar insanla zirveye ulaşacak. Aynı seviyede kalması 2100’e kadar sürecek. Peki bu ne anlama geliyor? 

BM Nüfus Bölümü Direktörü John Wilmoth, dünya nüfusunun 8 milyara ulaşmasıyla ilgili açıklamasında; “Bu, insanlığın başarısının bir işareti ancak aynı zamanda geleceğimiz için de büyük bir risk” ifadelerini kullandı. Öte yandan Birleşmiş Milletler, iklim değişikliği nedeniyle kaynak kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgeleri daha fazla zorluğun beklediği uyarısında bulundu. Bu arada Ekonomi ve Barış Enstitüsü‘ne göre, yaklaşık 738 milyon insanın günümüz şartlarında halen yeterli gıda kaynağına ulaşamadan yaşadığı Sahra Altı Afrika‘da nüfus, bu yüzyılın ortasına kadar yüzde 95 oranında artacak. Konuyla ilgili bir diğer önemli detay ise bugün, 1990 yılındakinden daha az nüfusa sahip 17 ülkenin hepsinin Doğu Avrupa‘da yer alıyor olması. Buna karşın Güney Avrupa ve Doğu Asya’da da nüfusun azaldığı bazı ülkeler bulunuyor.

Çok İnsan Ne Anlama Geliyor?

Birleşmiş Milletler tarafından 15 Kasım itibariyle dünya nüfusunun 8 milyar olduğunu öğrendiğimde kişisel Linkedin ağımda bir yazı kaleme aldım. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. İşte nüfus artışı odağında kalame aldığım yazının tam metni; 

“Ve beklenen oldu. Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı.

İyi mi oldu kötü mü? Bilemem.

“Nüfus 7 milyarken ne hayrını gördük ki 8 milyar olunca bir değişiklik olsun” mu diyorsunuz yoksa “nüfus artışı iyidir ekonomiyi besler” mi diyorsunuz?

Siz düşünedurun ben devam edeyim; şu bir gerçek ki nüfus, tarih boyunca devletler için hep stratejik bir önem taşımıştır. Çünkü çok insan demek aynı zamanda savaşacak, yönetecek, çalıştırılacak ve köle yapılacak çok insan anlamına da geliyordu.

Daha ufak bir pencereden bakalım; herkes ailesinin kalabalık olmasıyla hep övünür öyle değil mi?

Peki günümüzde çok insan ne anlama geliyor?

Kontrolsüz nüfuslaşmanın artık bir ülke için avantajdan çok bir tehdit olduğunu çok iyi biliyoruz. Sosyolojik ve tarihsel çıkarımlarla bunu uzun uzadıya konuşabiliriz ancak bence sadece sabah saat 07:00’de metrobüs bekleyerek de kontrolsüz nüfus artışının ne anlama geldiğini anlayabiliriz. O yüzden asıl önem taşıyan nüfus fazlalığı değil yapılaşmayı, ulaşımı, eğitimi, sanayiyi, üretimi nüfusa uygun hale getirmektir. Ayrıca nüfusun fazla olmasından daha önemli bir şey var sa o da nitelikli nüfusun niteliğidir. 

Meselenin bir de göç detayı var ki oraya hiç girmeyelim. Zira kim ne derse desin, bu konuya hazırlıksız yakalandık. Sonrasında da meseleyi toparlamak için pek çaba sarf etmedik. Sonuç olarak da son 10 yılda ekonomik, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, politik, kriminal ve kültürel bir sorunlar zinciriyle uğraşmak zorunda kaldık.

Evet dünya nüfusu artık 8 milyar oldu.

Hayırlı olsun mu diyelim, eyvah bu iş nereye gidiyor mu?

Seçim sizin :)”


Okunacak Kitaplar Listesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.