Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre dünya normalden daha hızlı dönüyor. Bu da demek oluyor ki 1 gün artık 24 saat değil!

Eskiden gazetelerin arka sayfalarında “popüler bilim” adı altında absürt haberlere yer verilirdi. Bunu neden yaparlardı bilmiyorum. Çünkü 10 – 12 yıl önce bugünkü gibi sosyal medya yoktu. Daha doğrusu vardı ama henüz yaygın değildi. Dolayısıyla “viral olur” niyetiyle yapılıyor olamaz. Boş sütunları doldurma kaygısıyla yapılıyorsa bilemem. Olabilir.

Şimdi meseleye neden buradan girdiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Şöyle açıklayayım; bu yazıda aktaracağım konuya dair internet gazetelerinde bir habere rastladım. Aklıma ilk o eskiden gazetelerde yer alan bilimle pek alakası olmayan sözde bilimsel haberler geldi. Acaba? diye düşündüm. Birkaç kaynaktan daha bakınca konunun gerçekliğine emin oldum ve bununla ilgili bir şeyler yazmaya kadar verdim.

Eminim son zamanlarda “1 gün bana yetmiyor” diye düşündüğünüz olmuştur. Veya etrafınızda böyle serzenişlere rastlamışsınızdır. Bu öyle Albert Einstein‘ın Özel Görelilik Teorisi ile ilgili değil. Yani hisleriniz gerçek. Çünkü 1 gün artık 24 saat değil!

Dünya Normalden Hızlı Dönüyor

LiveScience’ta yer alan habere göre; bilim insanları, Dünya’nın kendi ekseninde son 50 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü açıkladı. Bu bağlamda; 19 Temmuz 2020 tarihinde bir günün 24 saatten 1,4602 milisaniye daha kısa sürdüğü ortaya çıkarıldı. Aslında bu, 1960’lı yılların sonlarından bu yana kayıtların tutulmaya başlanmasından itibaren belirlenen en kısa gün. O tarihten önce böyle bir durum söz konusuysa bilimsel olarak bunu bilemiyoruz.

Peki Dünya’nın normalden daha hızlı dönüyor olması neden bir problem? Şöyle ki; 1 günün 24 saatten 1,4602 milisaniye daha kısa sürmesi daha açık bir ifadeyle 1 günün 24 saatten yaklaşık olarak 0,5 saniye daha kısa sürmesi bakıldığında pek bir anlam ifade etmiyor olabilir. Ancak özellikle uydular ve iletişim araçları Ay, Güneş gibi gök cisimlerinin konumları baz alınarak belirleniyor ve Güneş zamanı ile hizalanan gerçek zamana dayanıyor. O yüzden 1 gün artık 24 saat değilse bunun için endişelenmemiz gerekebilir.


Google’a Hikayeler Özelliği Geliyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.