Son zamanlarda Türkiye’de vaka sayılarının azalmasıyla beraber bazı konularda normalleşme süreci başladı. Bunlar arasında düğün salonlarına getirilen düzenlemeler de var. İşte tüm detaylarıyla düğün salonlarına getirilen Koronavirüs tedbirleri!

Hem dünyada hem de Türkiye’de Koronavirüs salgını devam ediyor. Ancak dünya genelinde uygulanan tedbirler sayesinde salgın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Yine de Kovid-19 ile ilgili kesin bir tedavinin olmaması nedeniyle dikkatli olmakta yarar var. İşte bu gerçekten yola çıkılarak hazırlanan genelgelerle, salgın sonrası hayatın nasıl olacağı da belirlendi.

Düğün Salonlarına Koronavirüs Tedbirleri

Ülkemizde Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek adına sosyal mesafe vurgusu yapılarak kapsamlı bir karantina süreci başlatılmıştı. Ve genellikle insan sirkülasyonun yoğun olduğu alanlara getirilen önlemler, birçok mekanın kapatılmasına neden olmuştu. Bu da vaka sayılarının düşmesiyle sonuçlanmış yani tedbirler işe yaramıştı.

Salgın süresince kapatılan mekanlar arasında düğün salonları da vardı. Bu nedenle birçok düğün iptal olmuş ve aylar öncesinden planlanan nikah organizasyonları ertelenmişti. Ancak yakın zaman önce normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber, düğün salonlarının da yeniden açılması gündeme geldi. Peki Koronavirüs sonrası düğün salonları nasıl olacak?

Yeni Tip Düğünler

Uzmanlar ülkemizde ilk vakanın görülmesinin ardından, kapalı mekanlarda sosyal mesafe kurallarının uyulmasına ve dışarıda maske, eldiven gibi koruyucu etmenlerin kullanımına dikkat çekmişti.

Koronavirüs sonrası sosyal hayatta da aynı kurallar geçerliliğini koruyor. Peki sosyal mesafe kurallarının en zor uygulandığı mekanlar arasında yer alan düğün salonlarında bu kurallar nasıl uygulanacak?

19 Mart itibariyle kapatılan düğün salonlarının yeniden açılması gündeme gelince düğünlerde uygulanacak sosyal mesafe kuralları da açıklandı. Buna göre yeni dönemde salonlar tamamen sosyal mesafeye uygun bir şekilde planlanacak. Diğer bir ifadeyle yeni tip düğünlerde sosyal mesafe şartı büyük önem arz ediyor.

Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Türkiye’nin Eylül (2020) ayına kadar büyük ölçüde normalleşmesi planlanıyor. Buna göre 5 aylık normalleşme planına göre iş (ofis) hayatı, sağlık, eğitim, din hizmetleri, savunma, adalet, sanayi, ticaret, turizm, spor gibi 18 alanda tedbirler belirlendi.

Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak

Bu kapsamda nikah salonlarının; Bilim Kurulu’nun önerileri ve vaka sayılarının seyrine göre 25 Haziran tarihinde açılması planlanıyor. Bu arada salonun sadece yüzde 25’inin dolu olması şartı var. Buna ek olarak düğün salonları, konser salonları, tiyatro, sinema ve gösteri merkezlerindeki kısıtlamaların kaldırılması ise Temmuz ayı itibariyle gerçekleşecek.

Yeni Dönemde Düğünler Nasıl Olacak?

Yeni tip sosyal mesafeli düğünler tamamen sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde gerçekleşecek. Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası’nın paylaştığı bilgilere göre düğünler şu şekilde yapılacak;

  • 8-10 kişilik masalar, 4 kişiyle sınırlandırılacak.
  • Takılar zarfa konularak bir sandıkta toplanacak.
  • Davetliler ateşi ölçülerek salona alınacak.
  • Salona maskesiz girişe izin verilmeyecek.
  • Her düğün öncesi ve sonrası salonlar dezenfekte edilecek.
  • Girişte dezenfektan ve kolonya ikram edilecek.
  • Hijyen eğitim sertifikası olan garsonlar görevlendirilecek.
  • 5 metrelik sosyal mesafe çubuğuyla halay çekilecek.
  • 600 kişilik salonlarda en fazla 250 konuk ağırlanacak.

💡 Sosyal Mesafe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.